Według danych GUS w styczniu 2018 r. wynagrodzenia wzrosły o 7,3 proc. r/r, a zatrudnienie zwiększyło się o 3,8 proc. r/r.
Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy:
- Styczniowe dane potwierdzają rosnącą presję płacową w gospodarce. Firmy wciąż mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, dlatego większość z nich jest skłonna do podwyższania stawek wynagrodzeń. Płace rosną jednak znacznie szybciej niż wydajność pracy, co może skutkować wzrostem presji inflacyjnej. Aby zapewnić pracownikom wyższe wynagrodzenia, firmy mogą zwiększyć ceny swoich usług i produktów.
Łukasz Żak, Żak Legal Support Office:
- Brak wykwalifikowanych pracowników to efekt kilku czynników, między innymi niskiej aktywności zawodowej, obniżenia wieku emerytalnego czy wchodzenia na rynek pracy pokolenia niżu demograficznego. Na razie trudno niestety mówić o zmianie zaistniałej sytuacji. Zasób pracowników, których można pozyskać zza wschodniej granicy, również się kończy. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż do Polski trafiają głównie cudzoziemcy o niskich kwalifikacjach. Należałoby zaplanować działania, których celem będzie zachęcenie do przyjazdu osób z odpowiednimi kompetencjami zawodowymi. Problem braku wykwalifikowanych pracowników zaczyna dotykać już nie tylko takie branże jak przemysł czy budownictwo, ale również inne, jak chociażby szeroko rozumiana branża ICT.