piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > MZ opublikowało projekt wynagrodzeń lekarzy stażystów

MZ opublikowało projekt wynagrodzeń lekarzy stażystów

MZ opublikowało projekt wynagrodzeń lekarzy stażystów
Data publikacji: 2017-10-18 19:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-20 12:49
Wywietleń: 1580 297197

MZ opublikowało w środę (18 października) projekt rozporządzenia regulującego wzrost wynagrodzeń lekarzy stażystów w najbliższych latach. Zmienią się także ramowe programy stażu podyplomowego lekarzy - zwiększono nacisk na nauczanie treści związanych z medycyną rodzinną.

Obecnie lekarze, którzy odbywają staż podyplomowy, otrzymują zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2 007 zł brutto. Nowa wysokość wynagrodzenia stażystów będzie ustalana z zgodnie z obowiązującą od sierpnia ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

W projekcie rozporządzenia ustalono nowe stawki wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staż podyplomowy na lata 2017-2019, gdyż - jak wyjaśniono - "zgodnie z ustawą na razie jedynie w tym horyzoncie czasowym znane są wszystkie parametry niezbędne do ich określenia".

Projekt przewiduje, że lekarze i lekarze dentyści odbywający staż otrzymają od 1 lipca 2017 r. zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2100 zł. Od 2018 r. wyniesie ono 2 249 zł, a od 2019 r. - 2 369 zł.

Do końca 2019 r. najniższe wynagrodzenie, będące podstawą do ustalenia podwyżki jest iloczynem współczynnika pracy właściwego dla tej grupy pracowników (0,73) oraz kwoty 3 900 zł brutto. Począwszy od roku 2020 podstawa ta będzie iloczynem współczynnika pracy i rzeczywistej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie.

W projekcie określono też, że lekarz w trakcie stażu pełni 2 dyżury w tygodniu w wymiarze nie większym niż 5 godzin.

- Zmiana ta stanowiła przedmiot postulatu środowiska młodych lekarzy - zaznaczają autorzy projektu.

Staż lekarza trwa 13 miesięcy (lekarza dentysty – 12 miesięcy). Po zaliczeniu stażu podyplomowego oraz po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego (lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego) młodzi lekarze mogą rozpocząć szkolenie specjalistyczne, które trwa ok. 5-6 lat. Jeśli takie szkolenie lekarz odbywa w trybie rezydentury, wówczas otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość jest określona w odrębnym rozporządzeniu.

* * *

Ministerstwo Zdrowia pod koniec września przygotowało projekt rozporządzenia określającego dokładną wysokość wynagrodzeń rezydentów do 2019 r. Zgodnie z nim rezydenci, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed wejściem w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4013 zł. W kolejnych latach wynagrodzenia rosną, w 2019 r. ich wysokość będzie między 3562 zł a 4381 zł. Lekarze, którzy zakwalifikują się do szkolenia po wejściu w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4920 zł. W 2019 r. wysokość ich wynagrodzeń określono na między 3562 zł a 5581 zł (w zależności od specjalizacji i roku rezydentury).

MZ zaproponowało też rozporządzenie, zgodnie z którym w deficytowych dziedzinach medycyny rezydenci otrzymają tzw. dodatek motywacyjny, w wysokości 1200 zł brutto.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Obywatel
A nie mówiłem :-) jeszcze zajęczy Ojj...On podobno był w sekcie: Prorok i Sekta (PiS) i zobaczcie kochane dziatki jak go POrąbało.
2017-10-20 12:38:42
Dlugo...PiS
Ojj... Komuszki, PO-stkomuszki i reszta Lewactwa, Prawda, Prawo i Sprawiedliwosc...PO-nosi was teraz PO-nosi - czego Boicie sie jak Ognia i jak Diabel Swieconej Wody !!
2017-10-20 12:00:32
Obywatel -podatnik
Przeczytajcie wpis poniżej (POniżej). Ten człowiek potrzebuje hospitalizacji i to długotrwałej. A jak wyjedziecie, to kto debila będzie leczył? On wszędzie widzi do tej pory stalinowskich UB-ków, PO-wców ukrytych w słoikach po musztardzie - zwłaszcza sarepskiej, zamachy na knypka i manekinów...jednym słowem szajbus. "Ducha nie gaście" !
2017-10-20 09:45:26
Wlasne Pensje... najwazniejsze
Tego "typu" Lewackich lekarzy... Polskie Szpitale wiecej Nie PO-trzebuja !A wiec Wschod stoi dla Was otworem i udanej Podrozy...!! Reasumujac: a za ile pracuje reszta Narodu ??
2017-10-20 01:34:39
PACJENT
Szpital z lekarzami -nierobami!!!- eutanazja bierna. To doktorzy Mengele tylko inaczej. Dla podwyżek w rozsądnym czasie rozsądnymi, w rozsądnej wielkości opowiadam się na tak. Nieróbstwo natomiast w postaci leżenia- młodych ludzi zamiast doświadczania się zawodowego, co jest eutanazją -bierną mÓwię stanowcze NIE!!! TO STWARZANIE ZAGROŻENIA ŻYCIA I ZDROWIA CO PODLEGA POD KODEKS KARNY!!!! ZA TAKĄ POSTAWĘ BRANIA SPOĘŁCZENSTWOE ZA GARDŁO ODMAWIAM WAM ZAUFANIA. możecie WYJEŻDZAĆ Z POLSKI. NIGDY WAM NIE ZAUFAMI, I NIE SKORZYSTAM Z RYZKOWENJ WASZEJ WIEDZY. JESTEŚCIE UPADLI MORLANIE. pRZED EUTANAZJĄ CZYNNA SIE TEŻ NIE COFNIEICE. PO PROSTU UKOCHALISCIE PIENIĄDZ - NIE CZŁOWIEKA- I TYLKO DLATEGO TEZ ZAWÓD WYRALISCIE. A TAKIMI LUDŹMI TO JA GARDZĘ!!!
2017-10-19 15:27:03
Jarun
Ile razy mam ci powtarzać, że z debilami i schizolami nie dyskutuję. Nie jestem terapeutą. Swoje urojenia lecz gdzie indziej. Bujaj się.
2017-10-19 13:25:27
podatnik
Wylegiwanie się w imię wyrwania pieniędzy dla siebie od społeczeństwa świadczy o wyobcowaniu lekarzy ze społeczeństwa. Ta patologie (anty?)medyków wyrażnie wybrzmiała w wypowiedzi „strajkowiczki” w wypowiedzi medialnej, która publicznie oświadczyła, że w następstwie tego protestu umrze kilka tysięcy ludzi chorych. Bez wątpienia brak tych młodych ludzi przy lóżkach pacjentów doprowadzi do większej zapaści wielu pacjentów na zdrowiu, a może nawet umrze. Pogorszeniu ulegnie ogólny stan zdrowia społeczeństwa. Skutki tego będą widoczne dopiero za jakiś czas. To już jest dyskryminacja. A dyskryminacja jest zabroniona w Konstytucji RP. Z faktu, że dyskryminacja dotyczny Polaków trzeba mówić o antypolonizmie wymierzonym przez kastę lekarzy w zwykłych Polaków. A Panowie i Panie (anty?) doktorzy składali Przysięgę Hipokratesa, w której adept sztuki medycznej zobowiązany jest do czynienia wyłącznie tego co jest dobrem z perspektywy życia i zdrowia pacjenta. To wynika z wzajemności dawania i brania w społęczństwie. Myśmy łożyli na wsze wykształcenie, co nakłada na was Panowie i Panie Doktorzy – Strajkowicze nie tylko obowiązek nie szkodzić pacjentowi, ale przede wszystkim nieść mu pomoc w chorobie i jego problemach zdrowotnych, edukować, promować zdrowie- a nie leżeć i strajkować! To musi rozstrzygnąć Komisja Etyki Lekarskiej, czy godzi się łamać ową etykę- wszak powinnością lekarza jest troska o zdrowie publiczne obywateli, które jest zagwarantowane w artykule 68 Konstytucji RP, która mówi jasno; każdy ma prawo do ochrony zdrowia finansowanej ze Śródków publicznych. Konkludując, nie podjęcie pracy jest niedopuszczalne etycznie. Także z punktu widzenia Kodeksu Pracy, powinno się waszą nieobecność w miejscu pracy zbadać.
2017-10-19 13:22:12
Piorun.. do Jaruna
A co "interesowalo" Cie w latach 2007-20015 gdzie o wczesniejszych juz nie ws-PO-ne ?? Wyglada na to, ze wtedy... to musialo Ci sie zyc "Cacy" i stad teraz ten "Twoj Wielki Placz"... !!
2017-10-19 11:57:52
Jarun
Rządowe i prorządowe media chcą protestujących "zamilczeć na śmierć". Przecież rządy PiS-u to niekończące się pasmo sukcesów. Pomijam krytykę: PO, PSL, SLD - bo o powrocie do władzy tych złodziejskich i oszukańczych spółek, nie chce nawet słyszeć. Interesuje mnie tu i teraz.
2017-10-19 11:10:04
Napewno
Napewno dla lekarzy takie zarobki to atrakcja-egzotyka bo w innych krajach europejskich srednia to od 5000 € zaraz po studiach.
2017-10-19 10:37:25
nuraj
Budynek bez lekarzy to kostnica. (czytaj Przełomy:-)))
2017-10-18 23:50:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy