Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Lewiatan: Przemysł w strefie euro ma się dobrze

Data publikacji: 11 stycznia 2018 r. 10:23
Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2018 r. 10:23
Lewiatan: Przemysł w strefie euro ma się dobrze
 

Jak podaje Markit wskaźnik PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł w grudniu 2017 r. do poziomu 55,0 w porównaniu do listopadowego 54,2. Z kolei wskaźnik PMI Sektora Przemysłowego w strefie euro wzrósł do poziomu 60,6 z 60,1 w listopadzie.

Paweł Skotnicki, ekspert ds. ubezpieczeń i finansów osobistych:

- Ubiegły rok zakończył się dobrymi wynikami przemysłu w strefie euro. Najsilniejszy był wzrost produkcji dóbr inwestycyjnych. Dane wskazują na ciągłą poprawę sytuacji we wszystkich obszarach. Rośnie zarówno produkcja, nowe zamówienia, jak i zatrudnienie. Strefa euro odbiera niemal 60 proc. naszego eksportu towarów, możemy więc liczyć na wzrost sprzedaży na rynki UE. Ma to jednak związek z silnym wzrostem zatrudnienia na tych właśnie rynkach, co może zwiększyć zainteresowanie Polaków pracą w krajach europejskich. Polskie firmy mogą więc mieć problemy z rozwojem i wykorzystaniem szans wynikających z dobrej koniunktury naszych partnerów.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy:

- PMI dla polskiego przemysłu przetwórczego wskazuje na nieustanny wzrost zatrudnienia w tym sektorze. Zarówno dla polskiego przemysłu, jak i dla przemysłu w strefie euro pozwala na pozytywne prognozy na rok 2018. Jednak wskazuje również na ryzyka, takie jak brak pracowników, rosnące koszty i ceny oraz inflację. Ma to znaczący wpływ na dochody realne gospodarstw domowych i może przyczynić się do zmniejszenia ich skłonności do konsumpcji, która przez ostatnie 2 lata była motorem wzrostu gospodarczego w Polsce.

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA