sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Lasy i energetycy w trosce o rybołowa

Lasy i energetycy w trosce o rybołowa [GALERIA]

Lasy i energetycy w trosce o rybołowa
Data publikacji: 2019-03-31 18:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 1125 382680

Lasy Państwowe i Enea Operator będą współpracować przy ochronie zagrożonego w Polsce wyginięciem rybołowa. Dzięki temu na dwudziestometrowych słupach energetycznych EO na Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce zamontowanych zostanie ponad 20 platform, z których już w przyszłym roku ptaki będą mogły korzystać. Obecnie nasz kraj zamieszkuje zaledwie 25 do 30 par tych zwierząt.

Przedsięwzięcie koordynowane przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych będzie realizowane wspólnie przez ponad 30 nadleśnictw w północnej Polsce. Działanie jest finansowane przez Komisję Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu LIFE. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, będzie kontynuowany również po 2020 r.

Projekt Lasów Państwowych o wartości 5,6 mln zł jest pierwszym tak kompleksowym przedsięwzięciem w Polsce, którego celem jest ochrona rybołowów. W latach 2017-2020 zamontowanych zostanie 240 platform na drzewach, kilkadziesiąt na słupach wysokiego napięcia, a każde ze znanych stanowisk tego gatunku objęte zostanie szczegółowym monitoringiem. Co roku kilka ptaków będzie miało założone nadajniki GPS, dzięki czemu możliwe będzie śledzenie ich tras migracyjnych. Projekt realizowany jest we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów. Takie działania są z sukcesem realizowane u naszych niemieckich sąsiadów, gdzie populacja tych ptaków potroiła się w ciągu 15 lat.

– To największe i najważniejsze dla ochrony rybołowów przedsięwzięcie realizowane kiedykolwiek w Polsce. Montowanie platform dla tych ptaków na słupach energetycznych to dobra i sprawdzona praktyka, uzupełniająca montowanie gniazd na odpowiednich drzewach. Wspólnie z naszymi partnerami zaangażowanymi w projekt liczymy, że bezpieczne i wygodne miejsca przyciągną w tym sezonie powracające rybołowy, zostaną zasiedlone i odbędą się w nich skuteczne lęgi – powiedział Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Potrzebujemy działań odważnych, o dużym rozmachu i skoordynowanych, by szybko stworzyć w polskich lasach warunki do ustabilizowania, a następnie wzrostu populacji tego zagrożonego, wspaniałego gatunku ptaków szponiastych. 

Montaż platform pod gniazda to jedno z najważniejszych działań ochrony rybołowa w projekcie realizowanym przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Rybołowy to jedne z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce. Ze statystyk prowadzonych przez Komitet Ochrony Orłów wynika, że nasz kraj zamieszkuje zaledwie od 25 do 30 par tych zwierząt. Rybołowów w Polsce jest mniej niż par orła przedniego.

(g)

Fot. Enea Operator

Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa Lasy i energetycy w trosce o rybołowa

Komentarze

Hmm...
Cale szczescie ze Ci elektrycy wylaczyli prad ! I ciekawe: czy Wedkarze i nad Odra... beda z tej Konkurencji Rybo-lowow "zadowolnieni" ??
2019-03-31 22:17:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie