Piątek 21 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Energa gniazdami wita bociany [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2019-03-27 10:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Energa gniazdami wita bociany
 

Bociany wróciły z zimowiska do kraju. Dzięki Enerdze na słupach energetycznych m.in. w północnej Polsce czeka na nie ponad 600 nowych i wyremontowanych platform zabezpieczających ptasie gniazda. W sumie jest ich już ponad 11 tys. i szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.

Bocian biały – symbol natury naszego kraju i zwiastun nadejścia wiosny - to nieodłączny element polskiego krajobrazu. Jest to też gatunek narażony na wiele zagrożeń powodowanych przez człowieka i jego działalność. Boćki na zakładanie gniazd upodobały sobie słupy energetyczne, głównie niskiego napięcia. Dlatego pracownicy Energi od przeszło 25 lat we współpracy z przyrodnikami montują specjalne platformy pod bocianie gniazda. Dzięki wyniesieniu przez energetyków gniazd na te specjalne konstrukcje, bociany mogą bezpiecznie rozbudowywać swoje domostwa. Dorosłe ptaki i pisklęta zabezpiecza to przed porażeniem prądem, a przy okazji zapewnia bezpieczeństwo linii energetycznych i ciągłość dostaw dla odbiorców.

– W Polsce już ok. 70 proc. wszystkich gniazd bocianich znajduje się na słupach linii energetycznych. Nie jest to więc zjawisko jednostkowe – w całym kraju bociany z dachów domów i stodół w większości przeniosły się już na naszą infrastrukturę. Niezabezpieczone gniazda zagrażają bezpieczeństwu ptaków, dlatego już od tylu lat podejmujemy działania, które mają na celu ochronę tego gatunku. W samym roku 2018 na słupach energetycznych na terenie północnej oraz centralnej Polski Energa umieściła około 600 nowych i wyremontowanych platform – mówi Tomek Królak, pracownik Energi Operatora i ornitolog.

Montaż nowych i konserwacja istniejących konstrukcji zabezpieczających gniazda to jednak tylko jedno z działań Grupy Energa na rzecz bocianiej populacji. Spółka prowadzi również szeroko zakrojone działania komunikacyjne i promocyjne zwiększające świadomość o bocianie białym i ochronie tego gatunku w Polsce. Dzięki współpracy z przyrodnikami realizowany jest projekt oraz blog dbajobociany.pl. Przyrodnicy edukują i pomagają w ochronie tych ptaków przez cały rok, m.in. udzielając porad związanych z bocianami i ich gniazdami na ogólnopolskiej infolinii 801 BOCIAN, czyli 801 26 24 26. Wiele zgłoszeń dotyczy gniazd, które wymagają interwencji energetyków.

– Przy okazji akcji prowadzonych z Grupą Energa, staramy się uświadamiać ludzi na temat tego, w jaki sposób mogą bocianom pomagać. Zachęcamy np. do zbierania sznurków wokół bocianich gniazd. Poprzez projekt „Zbieraj sznurki, chroń bociany” przypominamy, że taki sznurek przyniesiony do gniazda może być bardzo niebezpieczny – często bowiem oplątuje nogi młodych ptaków. Bocian jest karmiony przez rodzica, rośnie, po czym się okazuje, że nie może odlecieć z gniazda i umiera. W takim przypadku bez interwencji człowieka nie jest w stanie się wyswobodzić – mówi Krzysztof Konieczny, przyrodnik, ornitolog z Fundacji Przyrodniczej „proNatura” – Apelujemy o to, żeby zapobiegać takim sytuacjom i w trakcie spacerów zbierać sznurki w okolicy bocianich gniazd. Dzięki temu każdy z nas może łatwo zmniejszyć niebezpieczeństwo zaplątania się piskląt, a dzięki temu pomóc w ich ochronie.

Współpraca z przyrodnikami „proNatura” zaowocowała również unikatowym na skalę Europy projektem „Energetyczni Obrączkarze Grupy Energa”, dzięki któremu możliwe jest śledzenie wędrówek i losów konkretnych osobników. Zdobyte w ten sposób informacje pozwalają na lepsze poznawanie zwyczajów i życia tego gatunku, jak również zagrożeń, na jakie jest on narażony.

(g)

Fot. Energa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A ciekawe
2019-03-27 11:37:34
O ile i teraz Energa po-dniesie oplaty... "za gniazdowy prad" ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA