poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Kolejny prom PŻB - „Nova Star”

Kolejny prom PŻB - „Nova Star”

Kolejny prom PŻB - „Nova Star”
Data publikacji: 2018-02-13 10:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-28 22:00
Wywietleń: 2195 313875

Kołobrzeski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka (Polferries) wprowadzi na linię Gdańsk - Nynäshamn (niedaleko Sztokholmu) kolejny prom. To używana jednostka „Nova Star”, zbudowana w 2011 roku. Jak zapowiada zarząd PŻB, wejście promu na linię ma nastąpić na przełomie marca i kwietnia tego roku.

- Prom ten był zaplanowany w strategii rozwoju spółki jako kluczowy element - do momentu zrealizowania budowy nowej jednostki - informuje PŻB, przypominając, że wspomniana strategia jest oparta o Program Batory, który ma na celu odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego. - Pozyskanie promu pozwoli na sprostanie oczekiwaniom rosnącego rynku oraz będzie idealnym uzupełnieniem użytkowanego już promu „Wawel”, także ze względu na podobne parametry ładunkowe.

M/f „Nova Star” ma znacznie więcej miejsc kabinowych oraz lepiej przygotowaną przestrzeń pasażerską. Podróżujący będą mogli spędzać czas podczas rejsu w bardzo komfortowych warunkach, mając do dyspozycji sklepy, kafeterie, restauracje oraz sale konferencyjne. Na promie znajdują się również miejsca przeznaczone dla najmłodszych pasażerów.

- To wszystko sprawia, że „Nova Star” jest idealnym rozwiązaniem dla szerokiego grona klientów, także dla rodzin z dziećmi - podkreśla zarząd PŻB, który jest przekonany, iż prom wprowadzi wysokie standardy świadczenia usług oraz zaoferuje nową jakość dla rynku pasażerskiego pomiędzy Polską a Skandynawią.

Popyt na przewozy między Polską a Szwecją rośnie, a budowa w ramach Programu Batory nowego promu, zamówionego przez PŻB w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie, ma potrwać ok. 3 lat. Aby przez ten czas nie stracić rynku, kołobrzeski armator zdecydował się na pozyskanie kolejnej używanej jednostki. Przypomnijmy, że na linii Świnoujście - Ystad kursują „Mazovia”, „Cracovia” i „Baltivia”.

„Nova Star” to ro-pax, zbudowany 7 lat temu w stoczni ST Marine, w Singapurze. Ma długość 161 m, szerokość 25,6 m, a zanurzenie - 6,20 m. Osiąga prędkość 21 węzłów. Łączna długość linii ładunkowej wynosi 2790 m, w tym 1575 m dla samochodów ciężarowych i 1215 m dla osobowych. Na promie są 652 miejsca noclegowe (156 kabin 4-osobowych i 7 również 4-osobowych lux) oraz 254 fotele lotnicze.

(ek)

Fot. PŻB

Kolejny prom PŻB - „Nova Star” Kolejny prom PŻB - „Nova Star” Kolejny prom PŻB - „Nova Star”

Komentarze

Propaganda
Jak zwykle lans kwitnącej dzięki PiS gospodarki morskiej. Ani słowa,że ten prom jest wydzierżawiony na 2 lata, tj. to "pozyskanie kolejnej używanej jednostki".
2018-02-23 21:55:17
Kazimierz
Ładnie się prezentuje prom na zdjęciach, widać możliwość oglądania morza. Może wybierzemy się na wycieczkę do Sztokholmu tym promem.
2018-02-13 19:31:55
Platforma Oszustów
I pomyśleć, że tylko chwil zabrakło dywersantom z PO do sprzedania w obce łapy tego przedsiębiorstwa razem z rynkiem bałtyckim! Ustawić przed molo w Kołobrzegu dyby i zakuć tam tych sprzedawczyków, tak żeby każdy mieszkaniec i kuracjusz mógł ich, tak jak lubią, klepnąć w dup..., to znaczy po ramieniu!
2018-02-13 15:27:30
- dobre
- widać iż PiS-ory myślą inaczej niż PO_tłuki...Obecny rząd kuma iż najbliżsta droga ze Skandynawii na południe Europy prowadzi przez Polskę, tego zaEUroczony rząd PO/PSL nie widział. "Donald&kumple" bali się iż "ktośtam" w EU bądzie miał PO_dejrzenia i "cofnie dotacje"....Prawda jest taka jak mówił "prezes"; Albo sobie wywalczymy pozycję, albo jej nie będziemy mieli....Biznes liczy TYLKO "dulary" i policzy ile tańszy jest "tono-kilometr" ze Skandynawii do Włoch....Niemcy i Duńczycy będą dalej kalkulować czy opłaca się budować tunel.
2018-02-13 12:05:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy