poniedziałek, 14 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Coraz trudniej oddychać

Coraz trudniej oddychać

Coraz trudniej oddychać
Data publikacji: 2018-02-12 17:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Wywietleń: 4428 313759

Przekroczenie dopuszczalnej wartości 24-godzinnych stężeń pyłu PM 10 wystąpiło w sobotę (10 lutego) na wszystkich stanowiskach pomiarowych w województwie zachodniopomorskim. Stacje pomiarowe odnotowały także wysokie wartości stężeń pyłu PM 2.5. 

W dniach 7-9.02.2018 r. przekroczenie wartości dopuszczalnej wystąpiło na prawie wszystkich stanowiskach pomiarowych w województwie zachodniopomorskim. Jedynie 9.02.2018 r. takiego przekroczenia nie zarejestrowano na stanowisku w Koszalinie przy ul. Armii Krajowej – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na wysokie stężenia pyłów w powietrzu ma wpływ przede wszystkim emisja zanieczyszczeń pochodząca z indywidualnego ogrzewania mieszkań (palenie złej jakości opałem w piecach, kominkach).

Niektóre miasta – m.in. Kraków, Katowice, Bytom – do walki ze smogiem wprowadzają drony. Mają analizować dym z kominów bez konieczności wchodzenia kontrolerów do domu. Czy Szczecin zafunduje sobie podobne rozwiązanie? Zdarza się bowiem, iż pomimo prawnego obowiązku właściciele posesji utrudniają strażnikom miejskim wejście do domu, gdy ci chcą sprawdzić, czym palone jest w piecu. Teraz w niektórych miastach kontrolerzy posłużą się dronami, zwłaszcza wtedy, gdy w powietrzu będzie duże stężenie najbardziej szkodliwych substancji. Mają one sprawdzać, co mieszkańcy palą w piecach. Latająca maszyna szybko wychwyci, skąd pochodzi zanieczyszczenie. Próbki będą pobierane co kilka sekund, a wynik analizy obecnych w powietrzu pyłów wyświetlany natychmiast.

Szczecin w najbliższym czasie nie planuje zakupów dronów do walki ze smogiem.

– To nie od Straży Miejskiej zależy, czy takie analizatory są naszemu miastu potrzebne – poinformowała Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Szczecinie. – Trzeba zwrócić uwagę na to, że Szczecin różni się choćby od Krakowa, który jest specyficznym miastem ze względu na położenie geograficzne. Problem ze smogiem jest tam dużo większy niż u nas. Na razie pozostajemy przy tradycyjnych metodach, czyli kontrolach osobistych przez strażników miejskich i pracowników wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 lutego 2018 r.

(KK, pw, BaT, m, gra, cm)

Fot. Robert Wojciechowski

Coraz trudniej oddychać

Komentarze

Oddać
Kopalnie oddać Niemcom i będzie cicho Pasewalk taż jest czarny i jest spokój tam palą węglem brunatnym
2018-02-13 14:15:19
abc
Kotły gazowe są drogie produkowane przez zachodni kapitał. Zabrania się palić polskim drewnem i polskim węglem, bo szkodzi to interesom obcych mocarstw Rosja i Niemcy. Gaz i kotły gazowe, Nordstream1, Nordstream2 i Gazoport Świnoujście. Nie ma w życiu sojuszników ani partnerów, są tylko interesy korzystne dla Niemiec, Rosji i USA. Patriotyzm to interesy polskie korzystne dla polskiej gospodarki, a nie modny ostatnio kult AK, NSZ lub Powstanie Warszawskie itd.
2018-02-13 11:08:07
old
Stare budynki przy Chłopskiej też dymią.
2018-02-13 07:24:05
walić wysokie kary
jak się posypią mandaty to może ludzie zmądrzeją
2018-02-13 07:22:36
W piątek o godz, 23
Stacja pomiarowa na ul. NIemcewicza w Szczecina pokazywała 1632 pm 2,5 i ponad 1000 pm 10 , a chyba o tej porze to raczej ruch samochodowy nie jest duży, wiec to tylko stare piece i rodzaj węgla którym ludzie palą i śmieci ktore wrzucają do nich
2018-02-12 22:51:32
love Prezydent
A Krxystek co miesiac bierze wyplate od mieszkancow Szcz. a na czysyte powietrze nie ma...
2018-02-12 21:47:44
Do salowego z onkologii
Tak, do czasu ustalenia się właściwych parametrów spalania dym będzie czarny i nieprzyjemny w zapachu. Istnieją dwa główne momenty zakłócenia warunków spalania: rozpalanie i dokładanie opału. W obu przypadkach za niska lub obniżona dołożeniem opału temperatura paleniska powoduje niedopalanie substancji lotnych opału i w konsekwencji czarny dym, zatem pojawienie się czarnego dymu nie oznacza automatycznie, że właściciel komina pali oponami. Przy paleniu węglem czy drewnem czarny dym tez się pojawia. To do czego chcą niedouczone zielone łby doprowadzić, to "terror kominowy", gdzie przy rozpalaniu kotła będzie można spodziewać się wizyt "smutnych laborantów" i dalszego dezawuowanie polskiego węgla. Nie miej złudzeń @salowy - po to, żeby go potem z rąk polskich wrogo przejąć. Tymczasem to o czym w artykule mowa, to fruwające w powietrzu cząstki. Dlaczego one tak tłumnie fruwają, a nie opadają na ziemię, mimo że tradycyjnych kominów pozostała (w stosunku do lat ubiegłych) jedynie garstka? Może dlatego, że mają w czym fruwać (para wodna). A nie jest czasem para wodna wyziewem z "ekologicznych" kotłów gazowych, które niedouczone zielone łby zalecają instalować?
2018-02-12 21:35:43
bieta
Kiedyś było przecież więcej o wiele więcej pieców , w których się paliło węglem, ale nie przypominam sobie, żeby trudniej było oddychać niż obecnie, gdy mamy w mieście około 200.000 samochodów i przejeżdża prze miasto multum tirów.
2018-02-12 20:31:57
@ do Straszne !! obym cię nie spotkał
Tacy jak ty są już nie do uratowania !! Sugerujesz ,że dym z komina musi być ciemnego zabarwienia i śmierdzieć?? , oraz zawierać trujące i rakotwórcze substancje ?? Wyjedź i zobacz jak dym wygląda za granicą choćby w byłej DDR !!Obym cię nie spotkał na oddziale Onkologii , bo nie wyjdziesz o własnych siłach
2018-02-12 19:19:38
,
Co tam, ważniejsze fontanny, ścieżki rowerowe, jednokierunkowe ulice itp.
2018-02-12 18:48:55
Bolesław
Normy były przekroczone kilkukrotnie co może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Kontrole muszą być skuteczne a jeśli to nie wystarczy to taki dron by się przydał. A co z innymi działaniami w celu zmniejszenia zanieczyszczeń?
2018-02-12 18:02:07
Straaszne!
Rany Boskie! Dym z komina w zimie! Toż to zdziczenie! Wszyscy chyba wiedzą, że ciepło pochodzi z ciepłociągu, a mleko z supermarketu?!
2018-02-12 17:58:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie