piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Gryfia z umową na lodołamacze

Gryfia z umową na lodołamacze

Gryfia z umową na lodołamacze
Data publikacji: 2017-09-29 20:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1835 294379

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” w Szczecinie zbuduje cztery lodołamacze dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W piątek (29 września), w siedzibie gdańskiego RZGW podpisano umowę w tej sprawie. „Gryfię” reprezentowali członkowie zarządu: Mariusz Ronewicz i Jarosław Borek.

O wygranym przez „Gryfię” przetargu informowaliśmy w marcu: http://www.24kurier.pl/aktualnosci/gospodarka/gryfia-wygrala-przetarg/ , jednak dosyć długo trwała procedura odwoławcza i dopiero teraz podpisano umowę. Przypomnijmy, że drugim oferentem była Remontowa Shipbuilding z Gdańska.

Szczecińska remontówka zbuduje cztery jednostki przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle. Będą to trzy lodołamacze liniowe i jeden czołowy. Powstaną w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

Stocznia zobowiązana jest do zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia – jako jednostek prototypowych – jednego lodołamacza czołowego i jednego liniowego. Następnie, po próbach prototypów w sezonie zimowym i zaktualizowaniu dokumentacji projektowej, wybudowane i wyposażone zostaną dwa kolejne lodołamacze liniowe, już jako jednostki seryjne. Zgodnie z umową, stocznia zapewni też niezbędną infrastrukturę dla obsługi jednostek w celu sprawnego prowadzenia akcji lodołamania.

Nowe lodołamacze będą przystosowane dodatkowo do zadań ratowniczych, holowniczych, pożarniczych i usuwania zanieczyszczeń, tak aby ich potencjał mógł być wykorzystany przez cały rok. Na każdym przewidziano pomieszczenia mieszkalne i socjalne dla sześcioosobowej załogi.

Budowa zostanie dofinansowana ze środków programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Termin realizacji zamówienia wyznaczono na IV kwartał 2021 r. Jednostki powstaną w zakładzie w Szczecinie. Nadzór nad budową pełnić będzie Polski Rejestr Statków.

„Gryfia” ma już na koncie budowę lodołamaczy dla RZGW w Szczecinie. To czołowy „Stanisław” i liniowy „Andrzej”, zwodowane w 2014 r. Kosztowały 35,5 mln zł. Za budowę jednostek dla RZGW w Gdańsku „Gryfia” zaoferowała nieco ponad 70 mln zł.

(ek)

Gryfia z umową na lodołamacze Gryfia z umową na lodołamacze

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy