Czwartek 07 lipca 2022r. 
REKLAMA

Gryfia z umową na lodołamacze

Data publikacji: 2017-09-29 20:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Gryfia z umową na lodołamacze
 

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” w Szczecinie zbuduje cztery lodołamacze dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W piątek (29 września), w siedzibie gdańskiego RZGW podpisano umowę w tej sprawie. „Gryfię” reprezentowali członkowie zarządu: Mariusz Ronewicz i Jarosław Borek.

O wygranym przez „Gryfię” przetargu informowaliśmy w marcu: http://www.24kurier.pl/aktualnosci/gospodarka/gryfia-wygrala-przetarg/ , jednak dosyć długo trwała procedura odwoławcza i dopiero teraz podpisano umowę. Przypomnijmy, że drugim oferentem była Remontowa Shipbuilding z Gdańska.

Szczecińska remontówka zbuduje cztery jednostki przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle. Będą to trzy lodołamacze liniowe i jeden czołowy. Powstaną w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

Stocznia zobowiązana jest do zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia – jako jednostek prototypowych – jednego lodołamacza czołowego i jednego liniowego. Następnie, po próbach prototypów w sezonie zimowym i zaktualizowaniu dokumentacji projektowej, wybudowane i wyposażone zostaną dwa kolejne lodołamacze liniowe, już jako jednostki seryjne. Zgodnie z umową, stocznia zapewni też niezbędną infrastrukturę dla obsługi jednostek w celu sprawnego prowadzenia akcji lodołamania.

Nowe lodołamacze będą przystosowane dodatkowo do zadań ratowniczych, holowniczych, pożarniczych i usuwania zanieczyszczeń, tak aby ich potencjał mógł być wykorzystany przez cały rok. Na każdym przewidziano pomieszczenia mieszkalne i socjalne dla sześcioosobowej załogi.

Budowa zostanie dofinansowana ze środków programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Termin realizacji zamówienia wyznaczono na IV kwartał 2021 r. Jednostki powstaną w zakładzie w Szczecinie. Nadzór nad budową pełnić będzie Polski Rejestr Statków.

„Gryfia” ma już na koncie budowę lodołamaczy dla RZGW w Szczecinie. To czołowy „Stanisław” i liniowy „Andrzej”, zwodowane w 2014 r. Kosztowały 35,5 mln zł. Za budowę jednostek dla RZGW w Gdańsku „Gryfia” zaoferowała nieco ponad 70 mln zł.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA