wtorek, 19 stycznia 2021r.

Już nie PDH lecz Polyolefins

Data publikacji: 2019-10-10 11:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Już nie PDH lecz Polyolefins
 

Grupa Azoty chce, aby nowa marka, która rodzi się w Policach, była rozpoznawalna w Europie i na świecie. Efektem tej strategii jest zmiana nazwy spółki, która zrealizuje instalacje do produkcji propylenu i polipropylenu.

- Grupa Azoty Polyolefins SA – taką nazwę od 8 października 2019 roku nosi spółka celowa Grupy Azoty – PDH Polska SA powołana do realizacji projektu „Polimery Police” - informuje Waldemar Grzegorczyk, rzecznik prasowy Grupy Azoty.

Rzecznik dodaje, że zmiana nazwy jest kolejnym etapem budowy marki tej kluczowej dla całej grupy inwestycji. To również  strategia zmierzająca do integracji spółek  Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.

- Dotychczasowa nazwa, PDH Polska SA, pod którą spółka została zarejestrowana w 2015 roku, odpowiadała ówczesnemu zakresowi realizacji projektu, tj. wybudowaniu instalacji do produkcji propylenu z wykorzystaniem technologii odwodornienia propanu (PDH) - przypomina rzecznik. - Rozszerzenie zakresu inwestycji o instalację do produkcji polipropylenu, która miała miejsce w 2017 r., spowodowało, że dotychczasowa nazwa przestała odpowiadać działalności spółki. Ta strategiczna dla całego projektu decyzja zapoczątkowała proces zmiany nazwy.

Termin „Polyolefins” w nowej nazwie spółki to angielski odpowiednik „poliolefin”, grupy polimerów składających się wyłącznie z cząsteczek węgla i wodoru. Najważniejszym tworzywem jest tu polipropylen – produkt końcowy w budowanej instalacji „Polimery Police”.

- Użycie angielskiej wersji stanowi również element strategii handlowej spółki, która zamierza prowadzić swoją działalność zarówno na polskim, jak i na europejskim rynku tworzyw sztucznych - podkreśla Waldemar Grzegorczyk.

Jak informowaliśmy, Grupa Azoty Polyolefins SA realizuje jedną z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle. To budowa zintegrowanego kompleksu petrochemicznego. Powstaną dwie instalacje do: wytwarzania propylenu (429 tys. ton rocznie); wytwarzania polipropylenu z propylenu (437 tys. ton rocznie). Wybudowany też zostanie gazoport, zdolny przyjąć do 500 tys. ton propanu rocznie, a także infrastruktura.

Instalacje zaprojektowano w oparciu o nowoczesne licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product (UOP; USA) oraz Unipol od firmy Grace (USA).

Generalnym wykonawcą będzie koreański Hyundai Engineering. Niedawno podpisano porozumienia dotyczącego warunków finansowania equity projektu z Hyundai Engineering oraz Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND). Przewidywana wartość inwestycji wynosi 1,52 mld euro.

 (kl)

Fot. Grupa Azoty 

Komentarze

eco
2019-10-10 11:58:12
Vivat. Nasz wkład w ekologię i walkę z plastikiem. To następny etap po uwaleniu programu elektrowni wiatrowych. Jesteśmy w tym wielcy. JAROSŁAW, JAROSŁAW, JAROSŁAW !!!!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ