poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Polimery w Policach

Polimery w Policach

Polimery w Policach
Data publikacji: 2017-10-05 19:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2442 295236

Zarząd PDH Polska SA - spółki celowej należącej do Grupy Azoty – 5 października podjął decyzję o rozszerzeniu inwestycji w Policach o instalację polipropylenową. Tym samym, kompleks produkcyjny będzie się składał z instalacji do produkcji propylenu, jak i polipropylenu.

Ponadto projekt PDH Polska obejmuje budowę portu z bazą zbiorników surowcowych, infrastrukturę pomocniczą i logistyczną. Przedsięwzięcie jest planowane na obszarze objętym specjalną strefą ekonomiczną, obok Zakładów Chemicznych Police. Rozpoczęcie prac przewidziane jest na koniec roku 2019, natomiast uruchomienie komercyjne instalacji - na rok 2022. Inwestycja będzie prowadzona pod nową nazwą „Polimery Police”.

- Z perspektywy Grupy Azoty, rozszerzenie inwestycji o polipropylen (PP) ma strategiczne znaczenie– podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. - Pozwoli na rozwój działalności pozanawozowej, co oznacza realną szansę na dywersyfikację przychodów i dodatkowe zyski. Pozwala też na poszerzenie portfolio produktów Grupy Azoty, ale co równie ważne, spłaszczenie cykliczności biznesu. O inwestycji tej możemy też mówić z perspektywy polskiej gospodarki. Po uruchomieniu instalacji, Polska jako jeden z największych konsumentów polipropylenu w Europie Środkowej, w sposób znaczący, osiągnie niezależność surowcową.

Założenia finansowania, podobnie jak przy pierwotnym projekcie PDH, opierają się na formule „project finance”. Przedsięwzięcie jest realizowane przy zaangażowaniu kapitałowym spółek Grupy Azoty. Przewidywana wartość budżetu zadania inwestycyjnego „Polimery Police” została ustalona na 1,27 mld euro netto, w tym nakłady inwestycyjne (CAPEX) do poniesienia w wysokości 983,80 mln euro.

- Zarząd PDH Polska, bazując na pozytywnej opinii Komitetu Rozwoju Grupy oraz jednoznacznych, pozytywnych rekomendacjach doradców rynkowych, biznesowych i technicznych, podjął decyzję o zmianie zadania inwestycyjnego budowy instalacji do produkcji propylenu metodą PDH, poprzez dodanie instalacji do produkcji polipropylenu o wydajności projektowej 400 000 t na rok - dodaje dr Marek Czyż, wiceprezes PDH Polska SA. - Realizacja kompleksu Polimery Police przełoży się na liczne korzyści dla Polic, Szczecina i regionu. Podczas budowy instalacji zatrudnienie znajdzie ponad dwa tysiące osób. Wzrost zapotrzebowania na usługi powinien wyraźnie zaktywizować lokalną przedsiębiorczość i przełożyć się na wzrost zamożności mieszkańców, a także wyższe wpływy do budżetu gminy.

Do realizacji inwestycji w rozszerzonym o instalację do produkcji polipropylenu zakresie konieczne jest uzyskanie zgody Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PDH Polska SA. Obecnie  w spółce trwa proces wyłaniania licencjodawcy technologii do produkcji polipropylenu oraz przyszłego generalnego wykonawcy inwestycji w formule „pod klucz” za cenę ryczałtową. Ma już ona już licencję na technologię Oleflex do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu. Uzyskane w sierpniu br. zezwolenie na prowadzenie przez PDH Polska SA działalności w Podstrefie Police Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uprawnia do skorzystania z pomocy regionalnej w formie zwolnienia z podatku CIT do 26,25 mln euro, co przyniesie znaczące oszczędności finansowe.

(mg)

Fot. Marek Klasa

Na zdjęciu: Miejsce pod „Polimery Police"

 

 

Komentarze

Potencjał już widać
Potencjał już pomału widać. A będzie jeszcze lepiej bo to jest nasz ten potencjał na miarę naszych możliwości i potencjalnych ambicji tego potencjału.
2017-10-06 23:00:13
@Warto pamiętać
Cała? Doczytałeś artykuł? Poza tym liczy się kto ma potencjał wystarczający, żeby inwestycję zrealizować, a kto tylko, żeby pustą dziurę w ziemi senegalskiej kupić.
2017-10-06 12:49:10
Warto pamiętać
cała tę inwestycję zaczął poprzedni zarząd Jałosinskiego, teraz jest co rozszerzać. Warto o tym pamiętać, a co zostanie po tym zarządzie? Zobaczymy....
2017-10-05 21:19:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy