Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Koreańczycy zainwestują pół miliarda w Polimery Police

Data publikacji: 2019-09-19 13:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-19 18:29
Koreańczycy zainwestują pół miliarda w Polimery Police
 

Ponad 500 mln złotych zainwestują koreańskie firmy w budowę wytwórni propylenu i polipropylenu. W czwartek (19 września) podpisały w tej sprawie porozumienie z Grupą Azoty i Grupą Azoty Zakłady Chemiczne "Police" SA.

Tymi podmiotami są Hyundai Engineering Co. Ltd i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND), które zainwestują w spółkę PDH Polska SA, realizującą Projekt Polimery Police. Porozumienie dotyczy warunków finansowania kapitałowego (term sheet).

Polimery Police są inwestycją kluczową dla długoterminowego rozwoju spółek Grupy Azoty.

W efekcie porozumienia Hyundai Engineering i KIND zobowiązały się do zainwestowania, odpowiednio, 73 mln dolarów i 57 mln USD, poprzez wniesienie wkładów pieniężnych na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego PDH Polska SA. To spółka zależna Grupy Azoty SA i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA, realizująca projekt Polimery Police. Natomiast spółki z Grupy Azoty zobowiązały się do inwestycji w projekt łącznej kwoty do 1,4 mld zł oraz środków z planowanej oferty publicznej akcji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA. Wiążące porozumienie (term sheet) z 19 września br. jest następstwem podpisanego między obydwiema stronami 10 maja bieżącego roku wstępnego porozumienia inwestycyjnego.

– Decyzja naszych koreańskich partnerów o zaangażowaniu kapitałowym na ponad 500 mln zł stanowi kolejny, bardzo ważny krok w realizacji projektu Polimery Police - mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty SA oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA. - Odbieramy ją jako wyraz zaufania, a jednocześnie potwierdzenie biznesowego potencjału przedsięwzięcia. Podpisane teraz porozumienie ma charakter wiążący.

Zgodnie z porozumieniem koreańscy partnerzy będą uprawnieni do powołania wspólnie jednego członka Rady Nadzorczej PDH Polska SA. Strony ustaliły również, że w ostatecznej umowie znajdzie się zapis, zgodnie z którym koreańscy akcjonariusze przez 3 lata nie będą mogli sprzedać swoich akcji (lock-up). Ustalono też warianty wyjścia z inwestycji, m.in. opcję sprzedaży akcji przez koreańskich inwestorów i opcję odkupu akcji przez spółki z Grupy Azoty.

– Projekt Polimery Police pozwoli nam na dywersyfikację biznesu poprzez rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową. Zakładamy, iż udział segmentu tworzyw sztucznych wzrośnie w ciągu kilku lat do około 1/3 przychodów całej Grupy Azoty, wobec około 16 procent w 2018 roku. Projekt stwarza mocną podstawę dalszego wzrostu wartości spółek z Grupy i poprawy ich międzynarodowej pozycji. Wierzymy, że skorzysta na nim cały polski sektor chemiczny – dodaje prezes Wojciech Wardacki.

Realizacja strategicznego dla Grupy Azoty projektu Polimery Police przebiega zgodnie z przyjętym przez spółkę harmonogramem. W zakresie struktury finansowania spółki z Grupy Azoty podpisały już list intencyjny z Grupą LOTOS SA o potencjalnym zaangażowaniu kapitałowym tego koncernu na ok. 500 mln zł. A 23 września akcjonariusze Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA mają podjąć decyzję o przeprowadzeniu publicznej oferty akcji o wartości do 1,1 mld zł. Zakładanym terminem oferty jest IV kwartał 2019 roku.

Celem projektu Polimery Police realizowanego przez PDH Polska SA jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Moce produkcyjne wyniosą 437 tys. ton polipropylenu, dzięki czemu Polska stanie się jednym z największych jego producentów w Europie. Większość produkcji będzie sprzedawana za granicę. Całkowity szacowany budżet projektu Polimery Police wynosi ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 1,2 mld EUR stanowić będą m.in. nakłady inwestycyjne - wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze.

(k)

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A wdychać będziemy MY !!
2019-09-19 18:28:47
Pisiornia właśnie 19-ego lipca przegłosowała ustawę ułatwiającą wszelkim uciążliwym inwestycjom "pole do popisu", za oknem w odległości 101metrów może powstać nawet spalarnia śmieci , ferma norek, świń, utylizacja opon i nikt mieszkający bliżej niż 100m nie ma prawa nawet stać się stroną w procesie i zaskarżyć !! Tak to wasz PIS dla waszego dobra to robi , a śmieci sprowadzamy o 400% więcej niż w 2015 roku.
małkowskiego
2019-09-19 14:51:37
Rąbią Puszczę Bukową, stawiają fabrykę plastiku, wyłączają i likwidują wiatraki - pisia ekologia po Polsku

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ