środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Hyundai Engineering zbuduje Polimery Police

Hyundai Engineering zbuduje Polimery Police

Hyundai Engineering zbuduje Polimery Police
Data publikacji: 2019-04-20 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 2402 386748

Zarząd PDH Polska SA, spółki celowej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA i Grupy Azoty SA, zatwierdził ostateczny wybór koncernu Hyundai Engineering jako generalnego wykonawcy projektu Polimery Police. Wybór zarządu uzyskał pozytywną opinię rady nadzorczej PDH Polska. Spółka zgodnie z harmonogramem realizuje kolejne etapy kluczowego dla rozwoju Grupy Azoty projektu inwestycyjnego.

Zarząd PDH Polska SA 18 kwietnia br. podjął uchwałę w sprawie definitywnego wyboru oferenta – Hyundai Engineering Co. Ltd. jako generalnego wykonawcy projektu Polimery Police w ramach przetargu na zawarcie umowy o kompleksową realizację według formuły "pod klucz" za cenę ryczałtową w kwocie 992,8 mln euro netto w zakresie podstawowym. Wybór partnera został także pozytywnie zaopiniowany przez Radę Nadzorczą PDH.

– Podjęcie kluczowych decyzji korporacyjnych przez organy PDH Polska przybliża nas do kolejnych istotnych etapów realizacji projektu, w tym planowanego w II kwartale 2019 r. podpisania finalnej umowy z Hyundai Engineering. Wspólnie z wybranym wykonawcą, liczymy na rozpoczęcie robót budowlanych w I kwartale 2020 roku. W naszej ocenie łączna wartość nakładów może okazać się niższa wobec zakładanej kwoty 1,52 mld euro, która stanowi maksymalną wartość projektu, obejmującą także niezbędne rezerwy na ryzyka i koszty finansowania w okresie budowy. To bezpośrednio wynika ze specyfiki finansowania w formule project finance – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA oraz Grupy Azoty SA.

Łączny koszt projektu nie zmienił się istotnie wobec kwot przedstawionych w momencie wstępnego wyboru oferenta. Zarząd PDH Polska zakłada, iż całkowita wartość nakładów inwestycyjnych (CAPEX) na realizację projektu nie powinna przekroczyć 1,18 mld euro (kwota obejmuje oprócz wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy na generalne wykonawstwo, w szczególności poniesione dotychczas nakłady inwestycyjne, przygotowanie terenu budowy, opłacenie licencji technologicznych oraz nabycie katalizatorów). Z kolei całkowity budżet związany z realizacją projektu, łącznie m.in. z kosztami finansowania w okresie budowy i rezerwami wymaganymi w formule project finance nie powinien przekroczyć 1,52 mld EUR. Spółka PDH Polska uwzględnia także potrzebę dodatkowego finansowania obrotowego w fazie eksploatacji w wysokości 176 mln euro.

Dodatkowo w związku z realizacją Projektu po stronie Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA pojawi się konieczność poniesienia nakładów inwestycyjnych w celu m.in. dostosowania infrastruktury energetycznej, podniesienia bezpieczeństwa w zakresie środków ochrony przeciwpożarowej oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko istniejących i planowanych instalacji w kwocie, według obecnej oceny zarządu Polic, nie przekraczającej 100 mln zł.

- Koncepcja projektu Polimery Police powstała w odpowiedzi na zwiększony popyt rynkowy na polipropylen. Dzięki temu dywersyfikujemy się wobec cykli koniunkturalnych oraz trendów rynkowych, ograniczając ryzyko spadku spreadów cen - dodaje prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA oraz Grupy Azoty SA.

Grupa Azoty w wyniku realizacji planowanej inwestycji oczekuje istotnej dywersyfikacji sprzedaży i wzrostu udziału segmentu tworzyw sztucznych do ponad 30 proc. skonsolidowanych przychodów w 2024 roku - poprzez wzrost sprzedaży o ok. 2,5 mld zł wobec poziomu z 2017 r. (bez uwzględnienia rezultatów przejętej spółki Compo Expert).

Ostateczny wybór koncernu Hyundai Engineering to kolejny krok po wstępnym wyborze oferenta w marcu br. Jednocześnie 12 kwietnia br. PDH Polska otrzymała wstępne deklaracje w zakresie inwestycji kapitałowej (listy intencyjne) podpisane przez Hyundai Engineering oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation w zakresie wniesienia wkładu na kapitał zakładowy PDH Polska, odpowiednio do kwot 80 i 50 mln dolarów.

(isz)

Fot. PDH

Komentarze

Olafson
Hahahah... Belgia, Niemcy, Holandia, Francja, kraje trzeciego świata.
2019-04-20 20:41:57
PiS,PiS,wszędzie PiS
Te filozof,fabryki polipropylenu są w największych państwach Europy..
2019-04-20 18:29:19
w krajach trzeciego świata.
Produkcja obciążająca środowisko lokowana jest w krajach trzeciego świata. Polska jest krajem trzeciego świata, ale PiSkomuna podniosła PiSciemny PiSlud z kolan, tylko Du a jest wypięta i kopią nas w Du ę.
2019-04-20 16:37:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie