piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Hyundai Engineering zbuduje Polimery Police

Hyundai Engineering zbuduje Polimery Police

Hyundai Engineering zbuduje Polimery Police
Data publikacji: 2019-04-20 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 2264 386748

Zarząd PDH Polska SA, spółki celowej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA i Grupy Azoty SA, zatwierdził ostateczny wybór koncernu Hyundai Engineering jako generalnego wykonawcy projektu Polimery Police. Wybór zarządu uzyskał pozytywną opinię rady nadzorczej PDH Polska. Spółka zgodnie z harmonogramem realizuje kolejne etapy kluczowego dla rozwoju Grupy Azoty projektu inwestycyjnego.

Zarząd PDH Polska SA 18 kwietnia br. podjął uchwałę w sprawie definitywnego wyboru oferenta – Hyundai Engineering Co. Ltd. jako generalnego wykonawcy projektu Polimery Police w ramach przetargu na zawarcie umowy o kompleksową realizację według formuły "pod klucz" za cenę ryczałtową w kwocie 992,8 mln euro netto w zakresie podstawowym. Wybór partnera został także pozytywnie zaopiniowany przez Radę Nadzorczą PDH.

– Podjęcie kluczowych decyzji korporacyjnych przez organy PDH Polska przybliża nas do kolejnych istotnych etapów realizacji projektu, w tym planowanego w II kwartale 2019 r. podpisania finalnej umowy z Hyundai Engineering. Wspólnie z wybranym wykonawcą, liczymy na rozpoczęcie robót budowlanych w I kwartale 2020 roku. W naszej ocenie łączna wartość nakładów może okazać się niższa wobec zakładanej kwoty 1,52 mld euro, która stanowi maksymalną wartość projektu, obejmującą także niezbędne rezerwy na ryzyka i koszty finansowania w okresie budowy. To bezpośrednio wynika ze specyfiki finansowania w formule project finance – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA oraz Grupy Azoty SA.

Łączny koszt projektu nie zmienił się istotnie wobec kwot przedstawionych w momencie wstępnego wyboru oferenta. Zarząd PDH Polska zakłada, iż całkowita wartość nakładów inwestycyjnych (CAPEX) na realizację projektu nie powinna przekroczyć 1,18 mld euro (kwota obejmuje oprócz wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy na generalne wykonawstwo, w szczególności poniesione dotychczas nakłady inwestycyjne, przygotowanie terenu budowy, opłacenie licencji technologicznych oraz nabycie katalizatorów). Z kolei całkowity budżet związany z realizacją projektu, łącznie m.in. z kosztami finansowania w okresie budowy i rezerwami wymaganymi w formule project finance nie powinien przekroczyć 1,52 mld EUR. Spółka PDH Polska uwzględnia także potrzebę dodatkowego finansowania obrotowego w fazie eksploatacji w wysokości 176 mln euro.

Dodatkowo w związku z realizacją Projektu po stronie Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA pojawi się konieczność poniesienia nakładów inwestycyjnych w celu m.in. dostosowania infrastruktury energetycznej, podniesienia bezpieczeństwa w zakresie środków ochrony przeciwpożarowej oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko istniejących i planowanych instalacji w kwocie, według obecnej oceny zarządu Polic, nie przekraczającej 100 mln zł.

- Koncepcja projektu Polimery Police powstała w odpowiedzi na zwiększony popyt rynkowy na polipropylen. Dzięki temu dywersyfikujemy się wobec cykli koniunkturalnych oraz trendów rynkowych, ograniczając ryzyko spadku spreadów cen - dodaje prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA oraz Grupy Azoty SA.

Grupa Azoty w wyniku realizacji planowanej inwestycji oczekuje istotnej dywersyfikacji sprzedaży i wzrostu udziału segmentu tworzyw sztucznych do ponad 30 proc. skonsolidowanych przychodów w 2024 roku - poprzez wzrost sprzedaży o ok. 2,5 mld zł wobec poziomu z 2017 r. (bez uwzględnienia rezultatów przejętej spółki Compo Expert).

Ostateczny wybór koncernu Hyundai Engineering to kolejny krok po wstępnym wyborze oferenta w marcu br. Jednocześnie 12 kwietnia br. PDH Polska otrzymała wstępne deklaracje w zakresie inwestycji kapitałowej (listy intencyjne) podpisane przez Hyundai Engineering oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation w zakresie wniesienia wkładu na kapitał zakładowy PDH Polska, odpowiednio do kwot 80 i 50 mln dolarów.

(isz)

Fot. PDH

Komentarze

Olafson
Hahahah... Belgia, Niemcy, Holandia, Francja, kraje trzeciego świata.
2019-04-20 20:41:57
PiS,PiS,wszędzie PiS
Te filozof,fabryki polipropylenu są w największych państwach Europy..
2019-04-20 18:29:19
w krajach trzeciego świata.
Produkcja obciążająca środowisko lokowana jest w krajach trzeciego świata. Polska jest krajem trzeciego świata, ale PiSkomuna podniosła PiSciemny PiSlud z kolan, tylko Du a jest wypięta i kopią nas w Du ę.
2019-04-20 16:37:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie