poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > RZGW odmładza flotę lodołamaczy

RZGW odmładza flotę lodołamaczy [GALERIA]

RZGW odmładza flotę lodołamaczy
Data publikacji: 2017-07-24 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1582 278519

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie kontynuuje program budowy nowych lodołamaczy i odmłodzenia floty. W poniedziałek (24 lipca) podpisano umowę o dofinansowaniu projektu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczeciński RZGW dysponuje dziś ośmioma lodołamaczami. Są to starsze jednostki, przejęte od PBH Odra 3, czyli „Lis”, „Dzik”, „Odyniec”, „Żbik”, „Świstak” i „Ogar”, oraz dwie nowe, zbudowane w 2014 r. – „Stanisław” i „Andrzej”.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie dwóch lodołamaczy liniowych. Zastąpią najstarsze, blisko 50-letnie jednostki, czyli „Świstaka” i „Ogara”. Nowe będą wzorowane na „Lisie” i „Żbiku”, ale nowocześniejsze i lżejsze. Projekt obejmuje również nabycie czterech samochodów terenowych. Ponadto, ma być zakupiony dron, który umożliwi prowadzenie rozpoznania warunków lodowych na obszarach niedostępnych wzrokowo z lądu, np. na jeziorze Dąbie. Szacunkowe maksymalne koszty całego przedsięwzięcia wyniosą 42 mln zł, w tym wkład własny RZGW – ponad 6 mln, a dofinansowanie – do 35,7 mln zł.

W siedzibie szczecińskiego RZGW jego dyrektor Andrzej Kreft oraz prezes NFOŚiGW Roman Wójcik podpisali umowę o dofinansowaniu projektu. Wcześniej omówił go Łukasz Kolanda, zastępca dyrektora RZGW w Szczecinie.

– Przewidziany okres realizacji to lata 2017-2010 – poinformował. – Przygotowano już studium wykonalności i złożono wniosek o dofinansowanie.

Gdy w 2020 r. nowe jednostki zastąpią dwie najstarsze, średni wiek floty będzie wynosił niecałe 18 lat (bez tej wymiany – ponad 30).

(ek)

Fot. Eżbieta Kubowska

RZGW odmładza flotę lodołamaczy RZGW odmładza flotę lodołamaczy RZGW odmładza flotę lodołamaczy RZGW odmładza flotę lodołamaczy RZGW odmładza flotę lodołamaczy RZGW odmładza flotę lodołamaczy RZGW odmładza flotę lodołamaczy RZGW odmładza flotę lodołamaczy

Komentarze

beee
Andrzej idź już na emeryturę-nie dorabiaj już nadano nazwę lodołamacza Twoim imieniem!!!
2017-07-25 10:03:54
beeeeee
Panu temu z wąsem to już dziękujemy , jego imieniem nadano nazwę jednego z lodołamaczy!!!Do kiedy będą tam stare układy to będzie siedział i drapał ile się da do kieszonki!!!
2017-07-25 09:28:28
woda
Entuzjazm i młodzieńcza chęć do pracy aż bije z oczu pana z wąsem.
2017-07-25 07:03:42
;/
A kiedy odmłodzenie kadry tej instytucji, bo widać na zdjęciu, że jest wyraźnie zmęczona życiem.
2017-07-24 21:24:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy