środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Ewa z nowym inwestorem

Ewa z nowym inwestorem

Ewa z nowym inwestorem
Data publikacji: 2015-08-27 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1635 15453

Elewator „Ewa” w szczecińskim porcie ma od środy (26. bm.) swojego inwestora. Umowę w tej sprawie podpisał Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Copenhagen Merchants Holding A/S z Danii.

Umowę zawarto na okres 30 lat. - Na jej podstawie elewator zostanie zmodernizowany do potrzeb technologicznych w zakresie przeładunku i składowania zbóż, pasz i innych masowych produktów pochodzenia roślinnego, ze szczególnym uwzględnieniem transportu morskiego w łańcuchu dostaw - informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSIŚ SA.

Dzierżawca zobowiązany jest do prowadzenia działalności przeładunkowo-składowej tych towarów. Wielkość rocznego przeładunku ma przekroczyć 350 tys. ton rocznie.

Elewator „Ewa” wybudowano na początku XX wieku. Daje on możliwość pionowego i poziomego składowania 50-55 tys. ton zbóż. Przed uruchomieniem zostanie on zmodernizowany w kierunku obsługi linii technologicznej w zakresie przeładunku i składowania zbóż i pasz oraz innych masowych produktów pochodzenia roślinnego, w tym przyjęcia i wydania towaru w obrocie portowym.

ZMPSiŚ SA szacuje, że po uruchomieniu elewatora „Ewa” przeładunki w porcie w Szczecinie wzrosną o ok. 350-375 tys. ton rocznie. W kolejnych latach przyrosty te powinny być jeszcze większe. Kluczowe znaczenie dla realizacji tych planów ma pogłębienie toru wodnego Szczecin –Świnoujście do 12,5 m. 

Ogłoszenie ws. dzierżawy elewatora „Ewa” ZMPSiŚ SA opublikował w październiku ub. roku. Oferty otwarto 25 lutego br. O dzierżawę ubiegało się trzech oferentów: GLENCORE Polska Spółka z o.o., AB „LINAS AGRO” z Litwy oraz CM Holding A/S z Danii. Oferta duńskiej firmy była najkorzystniejsza. Rekomendację Zarządu zaakceptowała Rada Nadzorcza. Następnie swoją akceptację, w drodze decyzji - wydał także Minister Skarbu Państwa - tłumaczy M. Woźniak-Lewandowska.

Komentarze

Zboże
Jak to jest, że poprzedni prezes, który miał być wizjonerem i wspaniałym menadżerem, chciał zburzyć elewator "Ewa", a teraz okazało się, że na 30 lat podpisano umowę w nowym operatorem?
2015-08-31 12:33:52
Seba
Jeszcze czeka nas wiele niespodzianek to że Szczecin sprzedano to proste jak drut. Druga faza wyrabianie się na uczciwych szczecinian będą ich sączyć do końca. To prosta kasa. Ile krzywdy jeszcze nastanie zanim te szakale zostaną rozliczeni takie Wieczorki na Krzystku kończąc. Do pierdla z nimi i rozliczyć do grosza.
2015-08-30 17:44:08
Wawrzek
To jest tragedia. To potwierdzenie całkowitego upadku gospodarki Pomorza Zachodniego ba i chyba polskiej. Szczecin, który posiadał prężne Firmy importowo-Eksportowe zdziadział całkowicie. Dlaczego nawet latyfundyści tym się nie zainteresowali? może Oni są rzeczywiście już tylko obcego chowu i ziemia tutejsza jest już tylko w ich rękach?. Gdzie rezerwy państwowe żywności w tym zbóż?, pasz?. Jacy ludzie rządzą Polską?
2015-08-29 10:23:12
xl166
dziady w porcie i wl;adzach wojewodztwa i miasta sprzedac ooddac wydzierzawic i bedziemy parobkami
2015-08-28 15:33:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy