Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Ropa w górę, węgiel w dół (akt. 1)

Data publikacji: 14 października 2017 r. 12:50
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:34
Ropa w górę, węgiel w dół
 

Blisko 19 mln ton towarów obsłużyli operatorzy portowi na nabrzeżach zarządzanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, co oznacza wzrost wobec minionego roku o 6,3 procent. Wzrosły m.in. przeładunki ropy i gazu, a spadki zanotowały obroty węglem i zbożem.

Na plusie są niemal wszystkie grupy towarowe, tj. ropa (+58,1 procent), ruda (+54,7 procent), inne masowe (+10,4 procent), drobnica (+3,7 procent). W przypadku ropy zauważalny jest wzrost importu tego surowca z Rosji, jak również wzrost eksportu przerobionych produktów do krajów Beneluksu, w tym m.in. więcej importu oleju napędowego oraz eksportu oleju. Na wzrost w tej grupie towarowej wpływa także import gazu z Kataru i Norwegii. Z kolei zwiększone obroty rudy, to wynik większego zapotrzebowania polskich i czeskich hut na rudę żelaza, co jest wynikiem zwiększonej produkcji stali. Jeśli chodzi o grupę inne masowe, operatorzy portowi w tym roku obsłużyli więcej statków w imporcie z metanolem, surówką, nawozami i kruszywem oraz w eksporcie z nawozami, smołą, pakiem i złomem. Na wzrost drobnicy składają się większe przeładunki w imporcie celulozy papieru, aluminium i wyrobów stalowych oraz w eksporcie wyrobów stalowych, drobnicy kontenerowej, jak również większych przewozów promowych.

Wzrosty notują przeładunki kontenerów. W porównaniu z zeszłym rokiem było ich o 6,9 procent więcej.

Spadki utrzymują się w przeładunkach węgla (-33,8 procent) oraz zbóż (-24,7 procent). W przypadku węgla trend spadkowy utrzymuje się już od kilku lat, co z jednej strony jest wynikiem mniejszego zapotrzebowania na ten surowiec, z drugiej zaś z uwagi na parametry techniczne toru wodnego (głębokość 10,5 m) większe tonażowo statki wybierają inne porty. Z kolei spadki wielkości obsłużonych zbóż, to skutek nieurodzaju w br. oraz zmniejszenia zapotrzebowania na śrutę sojową.

Wrzesień tego roku w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku jest lepszy o blisko 9 procent. Wzrosty notują: ruda (+137,4 procent), inne masowe (+20,9 procent), ropa (+22,5 procent), kontenery (+7,2 procent) oraz drobnica (+1,5 procent). Na minusie były węgiel (-31,6 procent) i zboże (-5,5 procent). (k)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

miejscowy
2017-10-15 17:32:09
easy tiger..easy...
@Terminal LNG przede wszystkim
2017-10-15 12:01:12
Ale o co chodzi? Z czym polemizujesz? Przecież jest informacja, że rośnie import gazu, są też wymienione wzrosty dla ładunków suchych masowych. Dlaczego wyodrębniasz Świnoujście? Jest mowa o wszystkich operatorach w zespole obydwu portów.
Terminal LNG przede wszystkim
2017-10-14 14:32:18
W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy. Kto pisze takie rzeczy???? w porcie zewnętrznym w Swinoujściu znajduje się przede wszystkim terminal LNG i to dzięki tej inwestycji rosną przeładunki.....tu sa największe wzrosty.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA