Czwartek, 21 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Marwoj i AM jubileuszowo

Data publikacji: 30 listopada 2016 r. 10:39
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2018 r. 17:47
Marwoj i AM jubileuszowo
MW w Szczecinie  

Po niedawnych obchodach Dnia Niepodległości warto przypomnieć jeszcze dwa niewiele późniejsze jubileusze, ważne dla morskiej Polski. To właśnie też 98 lat temu – już  28 listopada 1918 roku – Naczelnik Państwa Polskiego Józef Piłsudski, wydał rozkaz nakazujący utworzenie Polskiej Marynarki Wojennej. Dwa lata później – 8 grudnia 1920 roku – powołano z kolei w Tczewie pierwszą Szkołę Morską, tworząc podwaliny polskiego szkolnictwa morskiego. Właśnie w poniedziałek (28 listopada) w bazach cieszącego się dużą popularnością naszego „Marwoju”, świętowano 98. rocznicę powstania Polskiej Marynarki Wojennej. Rocznicowe uroczystości odbył y się również w Świnoujściu, w bazie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, na okrętach której podniesiono wielką galę banderową, odczytano rozkazy okolicznościowe i wręczono wyróżnienia, a dzień wcześniej był jeszcze 
świąteczny koncert w MDK. Nie mamy w Szczecinie stałej jednostki MW, ale każdorazowe wizyty okrętów wojennych przy Wałach Chrobrego – najczęściej z okazji Dni Morza – zawsze cieszą się dużym powodzeniem wśród zwiedzających.

Na tradycyjne "Święto szkoły" – 8 i 9 grudnia br. - z okazji 96-tej rocznicy utworzenia polskiego szkolnictwa morskiego, zaprasza dla odmiany Rektor i senat Akademii Morskiej w Gdyni, gdzie z pewnością nie zabraknie delegacji naszej szczecińskiej AM. Będzie m.in. uroczyste podniesienie bandery,  msza św.,  posiedzenie Senatu,  wręczanie odznaczeń, nagród i stypendiów,  Apel Pamięci,  i koncert jubileuszowy Chóru AM w Gdyni Przypomnę jeszcze, że w tą rocznicę wpisują się też późniejsze tradycje polskiego szkolnictwa morskiego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, zapoczątkowane w 1947 roku przeniesieniem z Gdyni do Szczecina Wydziału Nawigacyjnego ówczesnej gdyńskiej PSM, i utworzenie na tej bazie pierwszej szczecińskiej PSM, wtedy przy al. Piastów. Było to nie tylko przeniesienie organizacyjne i symboliczne, ale też fizyczne – oprócz części kadry przypłynęła też wtedy do Szczecina, na pokładzie „Daru Pomorza”, część wyposażenia szkoły.

Dzisiaj następca „Daru Pomorza”, czyli „Dar Młodzieży”, jest nadal żaglowcem szkolnym nie tylko gdyńskiej AM, ale też szczecińskiej AM i średnich naszych szkół morskich – w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu i Darłowie. To z ich studentami i słuchaczami często odwiedza też nasze porty i zdobi Wały Chrobrego (jak na zdjęciu), uczestnicząc też corocznie w międzynarodowych regatach The Tall Ships Races, z finałami m.in. w Szczecinie, w tym także z oficjalną młodzieżową reprezentacją naszego miasta. Także w słynnym historycznym wokółziemskim rejsie „Daru Młodzieży”, w latach 1997-1998, część załogi stanowili studenci i wykładowcy szczecińskiej WSM. „Dar Młodzieży” ma na tylnym maszcie herb Szczecina (na przednich Gdyni i Gdańska), podnosi też w morzu dwa żagle z naszym herbem, jako morski Ambasador Szczecina (na zdjęciu). Na pokładzie „Daru Młodzieży”, a także na żaglowcu szkolnym MW – ORP „Iskra”, były i są nadal realizowane także rejsy szkoleniowe z uczniami, m.in. ze szkół szczecińskich i zachodniopomorskich, ze Szkolnych Kół Ligi Morskiej, i Szkolnych Kół Edukacji Morskiej. Słuchacze szczecińskiej PSM, WSM i AM, oprócz praktyk morskich na „Darze Pomorza” i na „Darze Młodzieży”, przechodzili też – do 2010 roku – obowiązkowe przeszkolenie wojskowe w MW, w uczelnianym Studium Wojskowym, i na okrętach MW. Mamy więc wspólne tradycje w służbie Morskiej Rzeczypospolitej…
 
Tekst i fot. Wiesław Seidler


REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA