Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Przypłyną dwa okręty

Data publikacji: 21 listopada 2016 r. 19:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Przypłyną dwa okręty
 

Dwa okręty Marynarki Wojennej – ORP „Gen. T. Kościuszko” i ORP „Wodnik” z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni – wpłyną we wtorek (22 listopada) do Szczecina. Jednostki spodziewane są około godz. 11.30. Pozostaną do środy. ORP „Wodnik” będzie udostępniony do zwiedzania.
 
– ORP „ Gen. T. Kościuszko” zacumuje przy nabrzeżu Polskim, w głębi portu, zaś ORP „Wodnik” u stóp Wałów Chrobrego, gdzie w godzinach 14-18 udostępni swój pokład zwiedzającym – informuje Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego. – Jednostki opuszczą Szczecin 23 listopada o godz. 7.30.

Okręty powitają przedstawiciele Centrum Żeglarskiego zgodnie z morskim ceremoniałem. Na Stacji Pilotów przy ul. Światowida odegrany będzie polski hymn oraz wykonany zostanie tradycyjny pokłon banderowy.

– Dzieje się tak zawsze przy okazji goszczenia wyjątkowych jednostek w naszym mieście – zaznacza T. Owsik-Kozłowski. – Jest to element programu „Szczecin – przyjazny port”.
 
ORP „Gen. T. Kościuszko” to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry. Jednostka przeznaczona jest m.in. do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania sił napadu powietrznego, okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłony własnych okrętów i statków, patrolowania i osłony strategicznych szlaków komunikacyjnych. Pod polską banderą pływa od 2002 roku. W tym roku uczestniczyła w działaniach Stałego Zespołu Okrętów NATO na Morzu Śródziemnym, wspierając sojuszników w reagowaniu na kryzys migracyjny.
 
Z kolei ORP „Wodnik” to okręt szkolny, przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Jednostka brała także udział w operacji „Pustynna burza” – pełniła rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku.

Podniesienie bandery na „Wodniku” nastąpiło w 1976 r. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

paczpan
2016-11-22 08:43:05
A dlaczego Kościuszko będzie schowany w porcie ? czy ten wiekowy okręt jest aż "tak tajny" że nie można go pokazać "gawiedzi" znaczy się obywatelowi czy może już się tak bardzo rozsypuje że wstyd go pokazać? proszę o odpowiedź na powyższe pytanie.
KAMIL
2016-11-21 19:34:26
https://youtu.be/DdpI_v-qaB0

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA