Dwa dni trwało tegoroczne pakowanie darów podczas wielkanocnej edycji akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Później wolontariusze trzema busami zawieźli paczki na Litwę. Organizatorem pomocy jest Fundacja Polskich Wartości, którą wspiera szereg instytucji i firm. Od początku może liczyć na Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
– Jak zawsze, mogliśmy liczyć na pomoc działaczy opozycji antykomunistycznej oraz naszych przyjaciół – podkreśla Sylwia Kudelska z Fundacji Polskich Wartości. – W oficjalnej części pakowania udział wzięli przedstawiciele naszego partnera głównego, czyli Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz sponsora głównego: Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Nie zabrakło także naszych pozostałych partnerów, czyli dyrektora szczecińskiego oddziału Totalizatora Sportowego, prezesa Polskich Terminali. Wspierał nas również dyrektor Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz burmistrz Węgorzyna, pani Monika Kuźmińska.
W paczkach znalazły się produkty o długim terminie przydatności, jak: mąka, cukier, olej, ryż, kasza, makarony, kawa, herbata, konserwy i słodycze.
– Cieszymy się, że Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście może wspierać takie akcje – mówi Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. – Paczki już dotarły do potrzebujących. W tym roku podczas wielkanocnej akcji przygotowanych zostało m.in. aż 500 paczek żywnościowych.
Pomoc trafia przede wszystkim do polskich rodzin, osób starszych i samotnych, znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej, mieszkających na Litwie, Białorusi i Łotwie, a także do szkół, przedszkoli, ośrodków i klubów zrzeszających Polaków. Oprócz żywności zawieziono m.in. paczki z artykułami szkolnymi, zabawkami oraz środkami czystości. Ponadto, przy wsparciu partnera głównego zakupiono sprzęt AGD i inne artykuły dla rodziny z okolic miejscowości Butrymańce, której się spalił dom. Wojewoda Zbigniew Bogucki przekazał pogorzelcom pralkę.
Akcję zainicjowano w 2014 roku, a od 2016 prowadzona jest pod szyldem Fundacji Polskich Wartości. Początkowo polegała na przekazaniu zebranych i zakupionych darów tuż przed Bożym Narodzeniem. Obecnie to również pomoc przed Wielkanocą i odpowiadanie na bieżące potrzeby zgłaszane przez rodaków z Kresów.
(ek)