Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Paczki dla rodaków na Kresach tym razem w czerwcu [GALERIA]

Data publikacji: 2020-06-19 18:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-22 11:03
Paczki dla rodaków na Kresach tym razem w czerwcu
 

Fundacja Polskich Wartości z Przecławia, przy współpracy z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, organizuje siódmą już edycję akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”, w tym czwartą wielkanocną. Ze względów bezpieczeństwa, związanych z pandemią koronawirusa na świecie, przesunęła swoje działania z kwietnia na czerwiec.

W piątek (19 czerwca) na szczecińskiej Łasztowni Fundacja Polskich Wartości zorganizowała pakowanie w ograniczonym składzie (bez narażania wolontariuszy). Swój pawilon udostępniła w tym celu Event Marina. Po południu dwa busy z ponad 400 paczkami zawierającymi produkty spożywcze wyruszyły na Litwę i Łotwę.

– Dodatkowo, zebraliśmy 1622,50 zł na zakup pionizatora dla 11-letniej Dominiki z Wileńszczyzny, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni – mówi Łukasz Szełemej, wiceprezes Fundacji. – Urządzenie kosztuje ok. 11 tysięcy zł, brakującą kwotę dołożymy ze środków Fundacji. Pionizator to rodzaj ortezy stabilizującej przeznaczonej dla osób, które nie są w stanie samodzielnie przyjąć i utrzymać postawy stojącej. Sprzęt wykorzystuje się w rehabilitacji schorzeń neurologicznych czy ortopedycznych ograniczających sprawność utrzymania pozycji wyprostowanej. Nie tylko wspomaga on opiekę nad osobą niepełnosprawną, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, ale przede wszystkim poprawia zdolności ruchowe pacjenta.

Akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” zainicjowana została w 2014 roku, a od 2016 prowadzona jest pod szyldem Fundacji Polskich Wartości, której założyciele są jednocześnie jej pomysłodawcami. Akcja skierowana jest do Polaków żyjących na Litwie, Łotwie i Białorusi, często w bardzo trudnych warunkach. Początkowo polegała na przekazaniu zabranych i zakupionych darów tuż przed Bożym Narodzeniem. Obecnie to również pomoc przed Wielkanocą, organizacja wypoczynku dla dzieci pod nazwą „Kresowe wakacje”, a także całoroczna działalność i odpowiadanie na bieżące potrzeby zgłaszane przez rodaków z Wileńszczyzny.

Partnerem głównym akcji jest Grupa Azoty, sponsorami – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Infra Port, Polskie Terminale, Totalizator Sportowy oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a partnerem – ENEA Oświetlenie. Pomaga też Netto Polska.

(ek)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA