środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Dzieje się (23.02.2016)

Dzieje się (23.02.2016)

Dzieje się (23.02.2016)
Data publikacji: 2016-02-23 10:56
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-23 10:56
Wywietleń: 1135 121002

Police

Polickie Kaziuki, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka”, Miejski Ośrodek Kultury, 6 marca, godz. 17 i godz. 19.30

4 marca wypadają imieniny Kazimierza. Szczególnie hucznie obchodzone są na Litwie, gdyż św. Kazimierz jest patronem tego kraju. Co roku zatem, na początku marca, w Wilnie rozpoczyna się świętowanie - jest wielki jarmark, przebierańcy, koncerty, spektakle. Zresztą nie tylko Wilno się bawi, ale i inne miasta litewskie. Tymczasem choć na pewno w skromniejszej odsłonie, to jednak i w Policach Kaziuki się odbędą. A o odpowiedni klimat zadba „Wilenka". Zespół działa od ponad czterdziestu pięciu lat przy szkole średniej im. Wł. Syrokomli. „Wilenka" powstała z inspiracji nauczycieli i rodziców tej szkoły, którzy podczas zabawy karnawałowej na początku lat 70. XX wieku zobaczyli wielu uczniów w ludowych strojach krakowskich. Repertuar „Wilenki" to nie tylko folklor Wileńszczyzny, ale i ten z różnych regionów Polski, Węgier, Chorwacji. Co ciekawe liderzy „Wilenki" pięć lat temu zostali uhonorowani przez Ministerstwo Kultury odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

Koncert jest biletowany - wejściówka kosztuje 15 zł.

 

Stargard, Koncert zespołu Dżem, Hala OSiR, ul. Szczecińska 35, 6 marca, g. 19

Dżem - polski zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa założony w 1973 roku przez braci Adama i Benona Otrębów oraz Pawła Bergera. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.
Mówi się o nich "polscy Rolling Stonesi". I faktycznie - coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. No i ze względu na skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje.

Utwory Dżemu to m.in. "Ballada o dziwnym malarzu", "Paw", "Naiwne pytania", "Skazany na bluesa", "Dzień, w którym pękło niebo" czy "Ostatni ciężki rok".

Obecnie zespół gra w składzie: Maciej Balcar, Adam Otręba, Benedykt Beno Otręba, Jerzy Styczyński, Janusz Borzucki.
Zbigniew Szczerbiński.

Bilet na koncert kosztuje 60 złotych.

 

Szczecin, Szczecin Jazz, 2-12 marca 2016.

Pierwsza edycja festiwalu Szczecin Jazz odbędzie się w dniach 2-12 marca 2016. Wydarzeniem, które zainicjuje imprezę będzie koncert „Jazz dla dzieci" w wykonaniu Joanny Gajdy i Mietka Szcześniaka. 4 marca „Jazz and wine" czyli występ Grzegorza Turnaua z przyjaciółmi, m.in. z Markiem Napiórkowskim. 5 marca zobaczymy Marcina Wasilewskiego ze jego Trio (wielokrotnie nagradzany jazzowymi „Fryderykami"). 8 marca w Szczecinie pojawi się jeden z ulubieńców Marka Niedźwiedzkiego, włoska gwiazda - Mario Biondi. Utwory wokalisty znalazły się na na najnowszej składance przygotowanej przez „Niedźwiedzia" - „Smooth Jazz Cafe. Volume 15”. 

10 marca usłyszymy na żywo efekty współpracy Joli Szczepanik i Marka Bałaty. Dzień później zagra Kelvin Sholar, amerykański pianista, kompozytor, lider zespołu, wykładowca, właściciel wytwórni płytowej i wydawca, znany z przekraczania granic stylistycznych w muzyce. 

Na finał - 12 marca zaplanowano występ Billego Harpera i Billego Harta wraz z zespołem The Cookers, promujących płytę „Time and Time Again” (najlepszy album jazzowy roku 2014 według iTunes). Producentem festiwalu jest Szczecińska Agencja Artystyczna we współpracy z saksofonistą Sylwestrem Ostrowskim. W miniony weekend organizatorzy imprezy reprezentowali Szczecin na Europejskich Targach Muzycznych „Co jest grane" w Warszawie. 

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie