Wtorek, 10 września 2024 r. 
REKLAMA

Dzieje się (23.02.2016)

Data publikacji: 23 lutego 2016 r. 10:56
Ostatnia aktualizacja: 23 lutego 2016 r. 10:56
Dzieje się (23.02.2016)
 

Police

Polickie Kaziuki, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka”, Miejski Ośrodek Kultury, 6 marca, godz. 17 i godz. 19.30

4 marca wypadają imieniny Kazimierza. Szczególnie hucznie obchodzone są na Litwie, gdyż św. Kazimierz jest patronem tego kraju. Co roku zatem, na początku marca, w Wilnie rozpoczyna się świętowanie - jest wielki jarmark, przebierańcy, koncerty, spektakle. Zresztą nie tylko Wilno się bawi, ale i inne miasta litewskie. Tymczasem choć na pewno w skromniejszej odsłonie, to jednak i w Policach Kaziuki się odbędą. A o odpowiedni klimat zadba „Wilenka". Zespół działa od ponad czterdziestu pięciu lat przy szkole średniej im. Wł. Syrokomli. „Wilenka" powstała z inspiracji nauczycieli i rodziców tej szkoły, którzy podczas zabawy karnawałowej na początku lat 70. XX wieku zobaczyli wielu uczniów w ludowych strojach krakowskich. Repertuar „Wilenki" to nie tylko folklor Wileńszczyzny, ale i ten z różnych regionów Polski, Węgier, Chorwacji. Co ciekawe liderzy „Wilenki" pięć lat temu zostali uhonorowani przez Ministerstwo Kultury odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

Koncert jest biletowany - wejściówka kosztuje 15 zł.

 

Stargard, Koncert zespołu Dżem, Hala OSiR, ul. Szczecińska 35, 6 marca, g. 19

Dżem - polski zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa założony w 1973 roku przez braci Adama i Benona Otrębów oraz Pawła Bergera. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.
Mówi się o nich "polscy Rolling Stonesi". I faktycznie - coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. No i ze względu na skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje.

Utwory Dżemu to m.in. "Ballada o dziwnym malarzu", "Paw", "Naiwne pytania", "Skazany na bluesa", "Dzień, w którym pękło niebo" czy "Ostatni ciężki rok".

Obecnie zespół gra w składzie: Maciej Balcar, Adam Otręba, Benedykt Beno Otręba, Jerzy Styczyński, Janusz Borzucki.
Zbigniew Szczerbiński.

Bilet na koncert kosztuje 60 złotych.

 

Szczecin, Szczecin Jazz, 2-12 marca 2016.

Pierwsza edycja festiwalu Szczecin Jazz odbędzie się w dniach 2-12 marca 2016. Wydarzeniem, które zainicjuje imprezę będzie koncert „Jazz dla dzieci" w wykonaniu Joanny Gajdy i Mietka Szcześniaka. 4 marca „Jazz and wine" czyli występ Grzegorza Turnaua z przyjaciółmi, m.in. z Markiem Napiórkowskim. 5 marca zobaczymy Marcina Wasilewskiego ze jego Trio (wielokrotnie nagradzany jazzowymi „Fryderykami"). 8 marca w Szczecinie pojawi się jeden z ulubieńców Marka Niedźwiedzkiego, włoska gwiazda - Mario Biondi. Utwory wokalisty znalazły się na na najnowszej składance przygotowanej przez „Niedźwiedzia" - „Smooth Jazz Cafe. Volume 15”. 

10 marca usłyszymy na żywo efekty współpracy Joli Szczepanik i Marka Bałaty. Dzień później zagra Kelvin Sholar, amerykański pianista, kompozytor, lider zespołu, wykładowca, właściciel wytwórni płytowej i wydawca, znany z przekraczania granic stylistycznych w muzyce. 

Na finał - 12 marca zaplanowano występ Billego Harpera i Billego Harta wraz z zespołem The Cookers, promujących płytę „Time and Time Again” (najlepszy album jazzowy roku 2014 według iTunes). Producentem festiwalu jest Szczecińska Agencja Artystyczna we współpracy z saksofonistą Sylwestrem Ostrowskim. W miniony weekend organizatorzy imprezy reprezentowali Szczecin na Europejskich Targach Muzycznych „Co jest grane" w Warszawie. 

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA