Książnica Pomorska w sierpniu, w czasie wakacji? A dlaczego nie? Okazuje się, że nawet teraz warto ją odwiedzić. I nie chodzi tu tylko o możliwość wypożyczenia książek.
Książnica Pomorska w Szczecinie zaprasza na trzy ciekawe wystawy poświęcone Edwardowi Stachurze, Ludwikowi Piosickiemu i bibliotekarzom, którzy już od 100 lat mają swoje stowarzyszenie.
Wystawę, poświęconą kultowemu przed laty pisarzowi i poecie Edwardowi Stachurze, koniecznie trzeba zobaczyć. Ekspozycja znajduje się w holu przy Informatorium w Książnicy Pomorskiej i nosi tytuł: „Gdziekolwiek jesteś…. Edward Stachura (18 sierpnia 1937 – 24 lipca 1979)”. Składają się na nią informacje o życiu i twórczości, fotografie, jego książki i książki o nim, a także listy do szczecińskiej dziennikarki radiowej Haliny Lizińczyk, płyty, kasety i nuty jego piosenek.
Był poetą, prozaikem, pieśniarzem i tłumaczem. Gdyby żył, 18 sierpnia 2017 roku skończyłby 80 lat. Nazywany jest twórcą „poezji czynnej”, bo spora część jego twórczości powstawała „w drodze”. Jego buntownicza natura, fantazyjny styl życia i metafizyczna poezja, wzbudzały wielkie zainteresowanie, głównie młodych ludzi. Jego liczne podróże po Polsce, Europie, wizyty w Ameryce Północnej i Meksyku fascynowały badaczy, widzących jego twórczość jako „życio-pisanie”. Na spotkaniach autorskich często śpiewał swoje piosenki przy akompaniamencie gitary – za te piosenki pokochało go pokolenie młodych-zbuntowanych z lat 80. i 90. XX wieku. Do dziś jego utwory są wykonywane, m.in. przez grupę Hey, Stare Dobre Małżeństwo, Jacka Różańskiego, Annę Chodakowską.
Podczas wizyty w Książnicy Pomorskiej warto też zobaczyć wystawę pt. „Twarze szczecińskiej Melpomeny”, które narysował Ludwik Piosicki, malarz i scenograf, związany ze szczecińskimi teatrami. Można na niej zobaczyć 118 karykatur najbardziej znanych szczecińskich artystów i ludzi związanych z kulturą oraz 12 czarno-białych linorytów niezwykłej urody. Ich autor (urodzony w 1914 roku) to postać wyjątkowa, nieszablonowa i niezwykle utalentowana. Sam był jedną z najważniejszych postaci szczecińskiego świata kultury, począwszy od 1957 roku. Wystawę poświęconą Ludwikowi Piosickiemu przygotował… mecenas Jerzy Piosicki, syn artysty, który odziedziczył po ojcu talent malarski.
Na uwagę zasługuje także wystawa zorganizowana z okazji 100. rocznicy powołania do życia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Można na niej zobaczyć zdjęcia cenionych polskich bibliotekarzy, ilustracje oraz dokumenty poświęcone ludziom, którzy związali swoje życie z książkami. Niewiele o nich wiemy, chociaż wiele im zawdzięczamy, dlatego warto tę wiedzę poszerzyć.
(mos)
Na zdjęciu: Mecenas Jerzy Piosicki prezentuje wystawę poświęconą ojcu, Ludwikowi Piosickiemu.
Fot. Ryszard Pakieser