Czwartek 28 października 2021r. 
REKLAMA

PIKO na rewalskim dworcu

Data publikacji: 2017-08-07 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 11:41
PIKO na rewalskim dworcu
 

Na dworcu kolejki wąskotorowej w Rewalu czynne jest muzeum i wystawa kolejek miniaturowych, która jest atrakcją nie tylko dla najmłodszych, którzy mogą nimi pokierować, stając za pulpitem.

Takie kolejki kilkadziesiąt lat temu były wielką atrakcją dla ich rodziców, a nawet dziadków, którzy mają okazję przypomnieć sobie swoje dzieciństwo.

Prezentowana jest tu bowiem kolekcja kultowych kolejek produkcji NRD, czyli PIKO. Były one dostępne w sprzedaży głównie w nieistniejących już dziś sklepach Składnicy Harcerskiej.

Po kupnie zestawu podstawowego zaczynało się polowanie na inne elementy, m.in.: dodatkowe tory, zwrotnice, rozjazdy, semafory, dworce i tunele. Dziś możemy to wszystko nabyć za pośrednictwem internetu, a ceny niekiedy robią wrażenie.

Mirosław Hussakowski zorganizował na piętrze dworca w Rewalu wystawę kolejek i parowozów, które przez wiele lat zbierał jego ojciec. Są nie tylko modele PIKO, ale także innych producentów.

Najstarszymi eksponatami są dwa bakelitowe wagoniki PIKO z 1948 roku. Można podziwiać także dwie potężne makiety dworców i miasta, jest wystawa wagonów i trzy rodzaje torów, które różnią się szerokością. Jest tu także słynny „złoty pociąg”, którego poszukiwania w rejonie Wałbrzycha trwają do dziś.

Atrakcją wystawy jest także książka „Lokomotywa” Juliana Tuwima z 1950 roku z oryginalnym autografem autora.

Muzeum czynne jest codziennie od godz. 9.30 do 18.30, a bilety kosztują 15 i 12 zł. ©℗

Tekst i fot. M. Kwiatkowski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ