Sobota 29 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Wybierz coś w weekend

Data publikacji: 2016-01-28 19:30
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-29 13:25
Wybierz coś w weekend
 

Przed nami ostatni weekend stycznia. Co podczas najbliższych dni wydarzy się w Szczecinie i gdzie warto się wybrać? Oto kilka naszych propozycji zebranych przez szczeciński magistrat.

W piątek (29.01) w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbędzie się wykład „Medea – barbarzyńska czarodziejka”, który poprowadzi dr hab. prof. UAM Piotr Urbański. Spotkanie odbędzie się w ramach Akademii Antycznej -programu edukacyjnego realizowanego przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. W tym roku Akademia Antyczna poświęcona jest mitologii greckiej. Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata. W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Początek wykładu o godz. 17.00.
Więcej na 
www.muzeum.szczecin.pl

Natomiast w piątek (29.01) o godz. 17.00 w Książnicy Pomorskiej zaplanowano spotkanie autorskie z Michałem Rembasem i Grzegorzem Ciechanowskim. Spotkanie odbędzie się w ramach promocji książki ,,Bitwa o Szczecin. Dzień po dniu". Gośćmi wydarzenia będą Piotr Brzeziński oraz Michał Paziewski. W publikacji na 112 stronach opisu bitwy o Szczecin znajdziemy szczegółowy opis wydarzeń, dziesiątki relacji świadków walk, dziesiątki planów i zdjęć a także opis pomników, cmentarzy i innych śladów walk.
Więcej informacji na 
www.ksiaznica.szczecin.pl

Również w piątek (29.00) o godzinie 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie odbędzie się pierwszy w 2016 roku koncert 400 lat muzyki skrzypcowej. Wykonawcą recitalu będzie wybitny polski skrzypek młodego pokolenia Stefan Plewniak grający na skrzypcach barokowych i współczesnych - Artysta Rezydent Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w sezonie 2015/16. Niezwykle interesujący program prezentujący historię i rozwój muzyki skrzypcowej zawiera dzieła m.in.: Arcangelo Corellego,  Antonio Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha, Henryka Wieniawskiego, Nicolo Paganiniego, Fritza Kreislera, Grażyny Bacewicz oraz  Krzysztofa Baculewskiego.
Więcej na www.muzeum.szczecin.pl

 

O uśmiech na twarzy w piątkowe popołudnie i wieczór zadba natomiast Kabaret Skeczów Męczących. W spektaklu „Pod Prądem”, który odbędzie się w Operze na Zamku nie zabraknie niczego, z czego zna i ceni ich każdy kabaretowy widz w kraju. Będą megawaty energii płynącej ze sceny, będą uwielbiane przez publiczność, nietuzinkowe postacie grane przez Jarosława Sadzę, a przede wszystkim nowe, nie emitowane w telewizji skecze. To największa dotychczasowa produkcja kabaretu. „Pod prądem” ma być też trochę pod prąd, nie zabraknie więc odważnych treści i elektryzujących tekstów, które zbudują potrzebne napięcie. Spektakle odbędą się o godz. 18.00 i 20.30.
Więcej na 
www.opera.szczecin.pl

 

W piątkowy wieczór (29.01) w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie Leszek Możdżer zmierzy się  Koncertem fortepianowym D-dur Maurice’a Ravela na lewą rękę. Utwór powstał na zamówienie austriackiego artysty Paula Wittgensteina, który podczas I wojny światowej stracił prawą rękę. Lewa dłoń wędruje swobodnie po całej klawiaturze – nigdzie nie odczuwamy, że wykonanie obu rąk zabrzmiałoby pełniej. A precyzyjny i zdyscyplinowany Ravel okazuje się paradoksalnie bliski Leszkowi Możdżerowi, znanemu ze swobody wykonawczej. Koncert był też utworem dyplomowym Leszka Możdżera na gdańskiej Akademii Muzycznej. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
Więcej na 
www.filharmonia.szczecin.pl

W sobotnie popołudnie (30.01) sportowych emocji dostarczą siatkarki Chemika Police. Mistrzynie Polski zmierzą się z drużyną Tauron MKS Dąbrowa Górnicza w ramach Orlen Ligi. Początek spotkania o godz. 18.00 w hali Azoty Arena.
Więcej na 
www.chemik-police.com 

Również w sobotę (30.01) w TeatrzeNieAktorów o godz. 18.00 w ramach cyklu „Gruzja z Polakogruzinem” odbędzie się  spotkanie podróżnicze z Krzysztofem Nodarem Ciemnołońskim, poetą i blogerem podróżniczym z gruzińskimi korzeniami, od wielu lat mieszkającym i pracującym w Warszawie i Tbilisi, który w zawadiacki sposób opowie o różnych obliczach Gruzji, o pasji, miłości, chaosie i historii Kaukazu a także zaprezentuje pokaz slajdów. 
Więcej na 
www.polakogruzin.pl

Chociaż święta Bożego Narodzenia już za nami, nie musimy jeszcze rozstawać się z ich nastrojowym klimatem. Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego ZUT zaprasza wszystkich szczecinian w sobotę (30.01) o godz. 19.30 do Bazyliki Archikatedralnej na XXXIV Misterium Kolędowe. Profesor Jan Szyrocki stworzył wieloaspektowy scenariusz kolędowego Misterium, który każdego roku podlega licznym modyfikacjom nadającym temu wydarzeniu nowy motyw przewodni. Za tegoroczną realizację odpowiada uczeń profesora i dyrektor artystyczny chóru jego imienia – Szymon Wyrzykowski.
Więcej na 
www.chaps.zut.edu.pl

Depeche Mode Party to jedna z najdłużej odbywających się cyklicznych imprez w Szczecinie. Nieprzerwanie od 1992 roku fani brytyjskiej grupy spotykają się w Domu Kultury Słowianin, zapełniając klubowy parkiet w rytm największych przebojów tria z Basildon. FC PIMPF i tym razem zadba, by sala zamieniła się w scenę rodem z koncertów zespołu, a wszyscy poczuli się jak podczas "czarnej uroczystości". Wydarzenie odbędzie się w sobotni wieczór w Domu Kultury „Słowianin” o godz. 20.00.
Więcej na 
www.slowianin.org

W sobotę czeka nas również wielki mecz bokserski Polska – Rosja.  Z trybun będzie można oglądać walkę Arkadiusza Szwedowicza (-81kg). Dla seniorskiego mistrza Polski z roku 2015, na co dzień reprezentującego barwy klubu BKS Skorpion Szczecin, będzie to debiut w WSB. Oprócz wspomnianego Szwedowicza w sobotę publiczności zaprezentują się także Hamza Touba (-52kg), Dawid Michelus (-60kg), Damian Kiwior (-69kg) i Paweł Wierzbicki (+91kg). Transmisję z całego wydarzenia przeprowadzi stacja telewizyjna Polsat Sport. Początek meczu zaplanowano na godzinę 20:00.
Więcej na www.pzb.info.pl 

Natomiast sobotę (30.01) w Domku Grabarza zagości gitarowy hałas prosto z Krakowa. W ramach cyklu  Tego Słucham wystąpią Artykuły Rolne, wspierane przez włoskiego gitarzystę Alessandro Incorvaię. Artykuły Rolne, to nie folk ani agro-reggae. To najczystszy, a może raczej najbrudniejszy noise rock z samego serca Małopolski. I choć trójka muzyków tworząca zespół to już nie nastolatki, to stanowią powiew świeżości na polu zgrzytliwego grania. Artykuły Rolne to właściwie podróż przez rejony noise rocka i psychodelii. w Domku Grabarza wystąpi również Alessandro Incorvaia. Pochodzący ze słonecznej Italii muzyk, tworzy enigmatyczne, wciągające gitarowe ambienty. Początek o godz. 21.00.
Więcej na 
https://www.facebook.com/events/974949599243712/

W niedzielę (31.01) w ramach cyklu Dzień Podróżnika Stara Rzeźnia gościć będzie kolejnych dwóch niezwykłych podróżników i pasjonatów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 spotkaniem z Radosławem Kowalczykiem. Następnie o godzinie 16.00 uczestnicy przeniosą się prosto do pięknej Indonezji, którą przedstawi Maciej Laskowski. 
Więcej na 
www.stararzeznia.szczecin.pl

W niedzielę (31.01) odbędzie się koncert „Słowiki 60 w Filharmonii”, z prapremierowym utworem  „Szczecińska msza filmowa” Piotra Jańczaka, cenionego kompozytora młodego pokolenia, który powstał z myślą o Szczecinie. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Więcej na www.filharmonia.szczecin.pl

 

Pokazy sukien ślubnych, barmanów, weselnych zespołów, biżuterii i limuzyn. Do tego konkurs, w którym można wygrać wesele. W niedzielę (31.01) odbędzie się w Szczecinie Wielka Gala Ślubna. Będzie to już dwunasta edycja. Impreza tradycyjnie odbędzie się w halach Międzynarodowych Targów Szczecińskich przy ul. Struga. Swoje oferty zaprezentuje tam ponad 150 wystawców.
Więcej na 
www.mts.pl


Sportowych emocji w niedzielę (31.01) dostarczą nam dwie szczecińskie drużyny. O godz. 14.00 w Azoty Arenie mecz rozegrają zawodnicy Pogoń’04 Szczecin. Futsaliści zmierzą się z Cleareksem Chorzów. Podczas spotkania na kibiców czeka wiele atrakcji. Każdy będzie mógł zmierzyć się w laser paintballu i na mini boisku do piłki nożnej.

 

Natomiast o godz. 20.00 w Azoty Arenie King Wilki Morskie zmierzą się ze Stelmetem Zielona Góra, który jest aktualnym złotym medalistą Tauron Basket Ligi.

Więcej na www.kingwilki.pl

Fot. arch.: Dariusz gORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA