sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Na Luzie > Szczecin ograbiony przez Niemców?

Szczecin ograbiony przez Niemców?

Szczecin ograbiony przez Niemców?
Data publikacji: 2019-12-04 12:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-07 17:48
Wywietleń: 1592 431238

Wierny Czytelnik „Kuriera Szczecińskiego" zwrócił nam uwagę na dotyczącą Szczecina notatkę, zamieszczoną w „Gazecie Polskiej". Brzmi ona z pozoru niewinnie, ale tak naprawdę zawiera w sobie głębokie pokłady patriotyzmu i wiary w polskość stolicy Pomorza Zachodniego. Otóż pod zdjęciem pięknego auta marki Stoewer napisano tak:

„Kilkaset eksponatów marki Stoewer,  w tym samochody, można podziwiać w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki. Zagrabione przez Niemców w czasie wojny przedmioty zostały wykupione przez miasto."

Przypomnijmy, że ponad tysiąc  eksponatów kolekcji Stoewera - w tym produkowane tu przed wojną samochody legendarnej marki - Miasto Szczecin kupiło od prywatnego kolekcjonera Manfreda Bauera, przedwojennego mieszkańca Szczecina.

Pytanie brzmi: komu kolekcja Stoewera została zagrabiona podczas II wojny światowej? Niemcy weszli do polskiego Szczecina i zagrabili? „Odzyskaliśmy świadectwo rozwoju materialnego narodu polskiego!" - żartuje nasz Czytelnik - „To, co zagrabione, musi być zwrócone! Zapłaciliśmy okup!".

Żarty żartami, ale w sumie to miło, że w „Gazecie Polskiej" tak głęboko wierzą, że Szczecin zawsze był Polski...

(lem)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Matka Knuta Wielkiego króla Angli
i Harald II Svensson'a króla Danii - Sygryda Storråda była siostrą Bolesława Chrobrego i córką Mieszka I. Warto przypominać że Pomorze "Zachodnie" zawsze ciążyło ku Skandynawii a nie Niemcom - obecność Słowian na tych terenach jest nieustannie potwierdzana i to Polacy (oraz nasi najbliżsi krewni Serbołużyczanie) są bezpośrednimi potomkami tych Słowian... Napisałem o tym jedynie by pokazać że wyśmiewacze zwyczajnie nie znają historii a bitwa pod Tollense jest uważana za jedno z najważniejszych odkryć archeologi ostatnich 100 lat. Ta skłonność do wyśmiewania Polski i Polaków jest wynikiem zwyczajnej nieznajomości własnej historii - gardzicie i wstydzicie się własnej polskości mimo że to inni powinni ulegać zawstydzeniu.
2019-12-07 16:53:51
Quistorp
do...[Tłumaczę polonofobom. Szczecin został kupiony] .... Wielkie dzięki za informację o bitwie pod Tollense. Na innych stronach wyczytałem,że na grobowcu Bolesława Chrobrego pozostał wpis świadczący, że był królem trzech nacji. Zawiadywał obszarami na zasadzie jak dzisiaj coś w rodzaju Szwajcarii. Demografia zadecydowała,że zdominowany został przez żywioł słowiański.
2019-12-06 14:23:09
haha
nie ma głupszych ludzi niż ci którzy pracują w gazecie rzekomo polskiej
2019-12-06 12:56:53
Tłumaczę polonofobom
Szczecin został kupiony przez Niemcy w 1719 roku za 2 miliony talarów od Szwecji i od tego czasu można mówić o prawach Niemców do tego miasta natomiast w 1772 roku następuje pierwszy rozbiór Polski a więc Niemcy zajmują cześć Polski i jak wszyscy wiemy (a może jednak nie?) później następują dalsza kolonizacja Polski w postaci kolejnych dwóch rozbiorów i obywatele Polski staja się częścią społeczeństw państw kolonizujących Polskę (tak powstaje mniejszość polska w Niemczech) technicznie wiec Szczecin pozostaje niemiecki od 1719 do 1772 roku i później od 1918 do 1945 a więc ok 80 lat, Szczecin jest polski od 74 lat wiec za ok 6 lat upadnie ostatecznie argument którym tak często posługują się polonofobowie jakoby Szczecin nie był polskim miastem tylko niemieckim - nie znacie historii własnego miasta, nie wiecie że Szczecin bardzo długo nie był miastem niemieckim, opierał się jak mógł i to że ludność tego miasta posługiwała się językiem niemieckim nie przeszkadzało jej upatrywać w nie w Niemczech (czy właściwie proto-Niemczech) ale w Danii i głównie w Szwecji zwierzchności - właśnie dlatego matołki po studiach w herbie Szczecina macie Gryfa nad którym szwedzką koronę trzymają dwa szwedzkie lwy tronowe (do obejrzenia na Czerwonym Ratuszu czy na gmachu wydziału elektrycznego Politechniki czyli obecnego ZUT). A tym którzy wyśmiewają polskość tych terenów polecam wyprawę do przygranicznego Tollense gdzie będą mieli okazje zapoznać się ze stanowiskiem jednej z największych i do tego nieznanych bitew w historii Europy która miała miejsce ok 1200 - 1300 lat p.n.e. - duża cześć szczątków posiada haplogrupę R1a1 typowa dla Słowian wskazując że to przodkowie także Polaków starli się na tych terenach z zbieraniną z całej Europy. no i tyle by było tej waszej wacka wartej edukacji
2019-12-06 06:51:14
rozbrojony
gp to narodowcy , narodowcy to pis , a wiadomo ze wiekszosc ich wyborcow ma wyksztalcenie podstawowe . . .
2019-12-05 10:49:47
Robert
No cóż... są i tacy lokalni politykierzy, którzy mówią o repolonizacji Szczecina po II wojnie światowej. Idiotów nie sieją...
2019-12-05 07:12:31
Chwilka
...jak tak dalej pójdzie to podatek od nieruchomości będziecie płacić niemieckim junkrom gdzie stoją na polach te Wasze lemingowe osiedla zamknięte coo? A może Książę Pomorza Zachodniego wykupi też Wały Chrobrego? Jaka różnica?
2019-12-05 06:16:52
Nie czytamy szmaciory
Ścierwo i padlina tyle o GP
2019-12-04 17:25:03
Kurierze
po co w ogóle cytować taki brukowiec jak gpc?
2019-12-04 14:43:54
jonatan
Gazeta Polska, i wszystko jasne. Takich głupot jakie oni wypisują, nigdzie indziej nie znajdziesz.
2019-12-04 14:34:48
al Capone
Szczecin zawsze był Polski... A może by tak bez błędów?
2019-12-04 13:40:42
wert
a czego się spodziewaliście po gadzinówce Sakiewicza
2019-12-04 13:37:27
gpsyf
Przecież każdy wie że gazeta polski to zwykły zakłamany szmatławiec
2019-12-04 13:30:53
krótko
GP to taki odpowiednik GW tyle ze w druga strone, Nie wazne fakty wazna ideoligia. U jednych faszyzm pod plaszczykiem patriotyzmu a u drugich komunizm pod plaszczykiem intergracji europejskiej. Ci co ida po srodku sa napastowani przez obie frakcje.
2019-12-04 13:19:14