wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Kultura > Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina

Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina

Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina
Data publikacji: 2019-11-20 22:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-22 12:03
Wywietleń: 1236 428593

Wielkim wydarzeniem będzie w Szczecinie czwartkowe (21 listopada) otwarcie wystawy atrakcyjnych eksponatów, które w tym roku zakupił Szczecin. Mowa m.in. o samochodach Stoewera.

W Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18A (Zajezdni Sztuki) odbędzie się wernisaż.

W uroczystym otwarciu ekspozycji wezmą udział m.in.: Piotr Krzystek – prezydent Szczecina, Cornelia Pieper – Konsul Generalna RFN w Polsce, Manfried Bauer – były właściciel kolekcji i twórca Muzeum Stoewera, Tamara von Karzoff - córka dawnego kierownika sprzedaży „Zachód” w fabryce samochodów Stoewer i współprowadząca muzeum oraz członkowie rodziny Stoewer, (m.in.: Jutta Barckmann, prawnuczka Bernharda seniora i wnuczka Bernharda juniora Stoewerów).

Dla mieszkańców i turystów wystawa będzie dostępna od godz. 15.00. Obok sześciu samochodów zachowanych w znakomitym stanie i wciąż sprawnych szczecinianie zobaczą też dziesiątki maszyn do szycia i pisania, oraz setki innych mniejszych eksponatów związanych z fabrykami Stoewerów.

Kolekcję ok. 1020 eksponatów Miasto Szczecin kupiło od prywatnego kolekcjonera Manfreda Bauera, przedwojennego mieszkańca Szczecina. "To prawdziwe perełki będące nie tylko świadectwem ówczesnej techniki, cała kolekcja to także wspaniały obraz historii naszego miasta" - informował w dniu sprowadzenia eksponatów na Niemierzyńską "Kurier Szczeciński".

Po latach do grodu Gryfa znów trafiły maszyny do szycia i pisania, rowery, szyldy, a także dokumentami i zdjęciami, z których krok po kroku można odtworzyć historię przedwojennego Szczecina.

Fabryczna zabudowa przedwojennych zakładów sięgała w Szczecinie aż do obecnej ul. Kadłubka. Do Stoewera należała też fabryka przy al. Wojska Polskiego, w której po wojnie produkowana słynne polskie motocykle "Junak"

(kl)

Na zdjęciu: Te samochody powstawały w Szczecinie

Fot. Tomasz Tokarzewski, Ryszard Pakieser

Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina Otwarcie wystawy słynnych aut ze Szczecina

Komentarze

@Pirydion
Historii się nie zakrzyczy, chocbyś nie wiem jak próbował, wszystko co najlepsze w infrastrukturze, technologii i architekturze miasta powstało w czasach pomorskich lub niemieckich naszego miasta. Polacy nie potrafili docenić jego potencjału.
2019-11-22 11:54:43
S
To albo wernisaż jest darmowy i otwarty dla mieszkańców, albo się o nim nie pisze, tylko informuje, że plebs może przyjść od od 15-tej kupić bilet.
2019-11-21 07:31:36
Pirydion
Z tego co wiem, w Szczecinie (Stettinie ?) budowano łodzie podwodne. Może otworzyć takie muzeum U-boota szczecińskiego, zaprosić weteranów z Kriegsmarine, dzieci lub wnuków ówczesnych miejskich włodarzy i przywódców partyjnych, młodzież że szkół żeby poznali historię swojego miasta...
2019-11-21 06:35:44
Mirek
:-)))))
2019-11-20 23:24:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie