niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Stoewery wróciły do domu

Stoewery wróciły do domu [GALERIA]

Stoewery wróciły do domu
Data publikacji: 2019-11-21 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-22 14:30
Wywietleń: 1320 429019

Blisko 1020 atrakcyjnych eksponatów związanych z fabrykami Stoewerów, w tym m.in. sześć samochodów, można podziwiać w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18A w Szczecinie. W czwartkowym otwarciu wyjątkowej ekspozycji udział wziął m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

- Cieszę się, że kolekcja budzi emocje, możemy śmiało powiedzieć, że to wspaniały fragment historii naszego miasta. Będzie ona ozdobą naszego muzeum - mówił włodarz Szczecina, który przy brawach uczestników wjechał do muzeum jednym z okazałych samochodów. - Sięgamy poprzez tę kolekcję do końca XIX i początku XX wieku, kiedy to Szczecin tak naprawdę był doliną krzemową świata. W tamtym czasie, gdy nie było jeszcze samolotów i komputerów o poziomie techniki decydowały statki i samochody. Szczecin wówczas był w tym najlepszy na świecie, ponieważ tutaj powstawały wspaniałe jednostki, transatlantyki w stoczni Vulcan i Oderwerke, a samochody w fabryce Stoewerów.

Prezydent podkreślał, że wojna przerwała historię tego projektu w naszym mieście, a marka została zapomniana.

- Na szczęście są tacy ludzie, którzy zadbali o to, by ona przetrwała i takim człowiekiem jest Manfried Bauer, były właściciel kolekcji i twórca Muzeum Stoewera - zaznaczył Krzystek. - Dzięki pana pracy i pasji ta kolekcja dziś wraca do domu - zwrócił się prezydent do M. Bauera, który był jednym z honorowych gości otwarcia wystawy.

Z kolei Cornelia Pieper, konsul generalny RFN w Polsce, gratulowała miastu "tak wspaniałej, największej na świecie kolekcji".

- Jest to dla nas bardzo emocjonujący moment, ale ważne jest, abyśmy wiedzieli, skąd pochodzimy i dokąd idziemy - podkreślała konsul. - Polaków i Niemców łączy wiele, m.in. technika na najwyższym światowym poziomie. Wszyscy pracujemy nad tym, by Szczecin ponownie zajął miejsce na samym szczycie wielkiej piramidy technologicznej.

Natomiast Manfried Bauer przypomniał, że pochodzi ze stolicy Pomorza Zachodniego.

- Urodziłem się w Szczecinie, ale dopiero po pierwszym powrocie do tego miasta moje zainteresowanie technologią zostało rozbudzone - wspominał Manfried Bauer. - Usłyszałem, że ktoś kiedyś robił tu samochody. Pomyślałem, że też chciałbym mieć takie auto. Ostatecznie okazało się, że po latach posiadam kilka takich samochodów. To piękna kolekcja składająca się z wielu eksponatów. Ważne było dla mnie, aby trafiła ona w dobre ręce.

W uroczystości uczestniczyła też Jutta Barckmann, prawnuczka Bernharda seniora i wnuczka Bernharda juniora Stoewerów.

Na ekspozycję składa się: 6 samochodów Stoewer - najstarszy z 1913 roku, 50 maszyn do szycia - najstarsza z 1867 roku, 28 maszyn do pisania - najstarsza z 1903 roku, oraz kilkaset eksponatów związanych ze Stoewerami, ich fabrykami i epoką. Wszystkie eksponaty zostały wykupione przez miasto w tym roku.

(KK)

Fot. Dariusz Gorajski

Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu Stoewery wróciły do domu

Komentarze

Książę Gryfita
A komu znów przeszkadza, że miasto ma kolejny powód do pokazywania swojej wspaniałej historii ??? Bycie Polakiem i bycie dumnym mieszkańcem Szczecina nie wyklucza się. A że stolica Pomorza jako niezależnego państwa była potem szwedzka a następnie niemiecka to jest oczywiste. Po co próbować zatajać te fakty? Tym bardziej że osiągnięcia tamtych lat dają nam splendor.
2019-11-22 14:26:41
Heniek
@Polska. Dobrze, że Prezydent jest otwarty na historię i dokonania miasta którym zarządza. I to żadna hucpa tylko piękna inicjatywa kultywowania osiągnięć szczecińskich! Nieważne czy pomorskich, szwedzkich, niemieckich czy polskich. Jako podatnik szczeciński jestem za tym aby szczecinskość wspierać. Natomiast jestem przeciwny wydawaniu pieniędzy mieszkańców naszego miasta na różne chore pomysły, honorujące dyktatorów przedwojennych, pierwszych powojennych kacyków komunistycznych czy nieudolnych prezydentów. Ludzi, którzy nie mieli nic wspólnego z naszym Szczecinem albo zasłużyli się negatywnie burząc architekturę bądź wstrzymując rozwój miasta.
2019-11-22 12:30:47
@obs
To nie kompleksy a duma ze wspaniałej historii i osiągnięć naszego miasta. Wystarczy spojrzeć w statystyki z roku 1939 jaka była demografia Szczecina, jakie jego wyposażenie w infrastrukturę: liczba samochodów, telefonów, mieszkań z łazienką i porównać to z innymi miastami na terenie II RP. Przepaść!!! Takie Bydgoszcze, Poznaniie czy Krakowy to były małe miasteczka z poziomem infrastruktury 300 % niższym od szczecińskiego. Niestety przez 75 lat polskości naszego miasta te wszystkie zacofane dziury były sztucznie pompowane, a potencjał naszego miasta niewykorzystany. Taka jest prawda! Bądźmy dumni z historii wspaniałego Szczecina. Kompleksy mają ci którzy nie chcą o niej pamiętać.
2019-11-22 12:26:18
Polska
Proponuje panu prezydentowi zajrzeć do dowodu osobistego przypomnieć sobie jakie ma tam wpisane obywatelstwo bo chyba wszystko mu się pomieszało . Najgorzej że ta chucpa na koszt podatnika .
2019-11-22 10:46:28
zapewne
duża część eksponatów jest za wschodnią granicą
2019-11-22 10:17:13
obs
Cytat z Krzystka "Sięgamy poprzez tę kolekcję do końca XIX i początku XX wieku, kiedy to Szczecin tak naprawdę był doliną krzemową świata. W tamtym czasie, gdy nie było jeszcze samolotów i komputerów o poziomie techniki decydowały statki i samochody. Szczecin wówczas był w tym najlepszy na świecie, ponieważ tutaj powstawały wspaniałe jednostki, transatlantyki w stoczni Vulcan i Oderwerke, a samochody w fabryce Stoewerów." Litosci.... Jesli juz to Stettin a nie Szczecin, dolina krzemowa???? najlepszy na swiecie - a co ma do tego Szczecin zamieszkaly przez Polakow po wojnie, przed wojna mieszkali tu Niemcy i Niemcy to tworzyli... Krzystek leczy kompleksy Szczecinian, Polakow... paranoja... jacy wyborcy taki Prezydent (miasta).
2019-11-22 08:35:18
@Johanx
Szczecin nie jest ani polski ani niemiecki. Szczecin jest szczeciński
2019-11-22 08:11:26
-
Hucpa taka, jakby te zbiory otrzymano za darmo.
2019-11-22 06:51:38
@Johamx
Dumne ze swojej historii jakiej mogą pozazdrościć inne miasta w Polsce. A że jakoś przez 75 lat polskości Szczecina nie udało się uzyskać żadnych osiągnięć techniki, to nie wina Szczecina.
2019-11-22 06:49:11
Johanx
Szczecin-polskie miasto dumne z niemieckich osiągnięć techniki
2019-11-22 00:18:13
Heniek
@Szczecin 40k wagonów? Coś z główką nie tak. Poza tym to co wywozili musieliby oddać do Izraela, bo to głównie mienie bogatych Żydów.
2019-11-21 21:54:20
@Szczecin
A my czekamy na zwrot wszystkich cegieł skradzionych przez Warszawę Szczecinowi po wojnie
2019-11-21 19:41:41
@Szczecin
Lepiej się nie odzywać niż odzywać i potwierdzić swą...
2019-11-21 19:12:53
@Szczecin
Ja czekam jak Warszawka i inne Poznanie oddadzą nasze szczecińskie dzieła sztuki, eksponaty muzealne, księgozbiory oraz zapłaci nam za dostarczoną cegłę z rozbiórki pięknych szczecińskich kamienic i roślinność wywiezioną ze szczecińskich parków. To co wywieźli Niemcy ze wschodu nie interesuje mnie zupełnie.
2019-11-21 18:39:40
Szczecin
To jeszcze czekamy na 40000 wagonów kosztowności skradzionych przez Niemców z Warszawy.
2019-11-21 16:58:51