środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Stoewer powraca do Szczecina

Stoewer powraca do Szczecina

Stoewer powraca do Szczecina
Data publikacji: 2019-08-14 17:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-15 16:28
Wywietleń: 1620 408352

Setki unikatowych eksponatów z Muzeum Stoewera w niemieckiej Hesji pojawi się jesienią w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. W obecności prezydenta Szczecina Piotra Krzystka umowę nabycia podpisali w środę (14 sierpnia) Stanisław Horoszko – dyrektor MTiK - oraz Manfried Bauer, właściciel kolekcji i twórca Muzeum Stoewera.

Wartość kolekcji rzeczoznawcy oszacowali na ponad 3 mln zł. Wśród eksponatów znajduje się 7 samochodów, 8 rowerów (jeden to właściwie motorower), kilkadziesiąt maszyn do pisania, maszyny do szycia oraz kilkaset drobniejszych eksponatów.

- Możemy śmiało powiedzieć, że Stoewer wraca do swojego rodzinnego miasta. Trudno znaleźć lepsze miejsce dla tej kolekcji jak nasze Muzeum Techniki i Komunikacji. Te eksponaty są niezwykle ciekawe i znajdują się w perfekcyjnym stanie, wręcz fabrycznym - mówił prezydent Piotr Krzystek. - Może od czasu do czasu będziemy mogli oglądać je na szczecińskich drogach oraz wydarzeniach. Bardzo się cieszę, że doszliśmy do porozumienia i możemy kontynuować historię, którą rozpoczął pan Bauer.

- Bardzo się cieszę, że pan Bauer i prezydent Piotr Krzystek wierzą w nasze możliwości - powiedział Stanisław Horoszko. - Zaufanie tych dwóch stron umożliwia nam tak sprawne działanie. Pan Bauer uznał, że Szczecin, gdzie produkowało się samochody i inne wyroby Stoewerów, jest najlepszym miejscem do pokazywania tych eksponatów.

Eksponaty przyjadą do Szczecina w połowie września. - Prawdopodobnie uda nam się zorganizować małe spotkanie, na którym będzie można zapoznać się z paroma egzemplarzami. Oficjalne otwarcie może odbędzie się na przełomie października i listopada. To bardzo duże przedsięwzięcie, które podzielone jest na część samochodową i niesamochodową. Potrzebujemy trochę czasu, aby się przygotować - tłumaczył Horoszko.

Piotr Krzystek zapowiedział, że to nie koniec poszukiwań marki Stoewer na świecie. - Warto przybliżać technologiczną historię Szczecina, szczególnie młodemu pokoleniu. To element tożsamości naszego pięknego miasta.

Manfried Bauer urodził się w 1941 roku w Szczecinie. Od zawsze interesuje się oldtimerami, dzięki czemu natrafił na markę braci Stoewer. Przygodę z kolekcjonowaniem rozpoczął w 1989 roku. W 2002 r. otworzył pierwsze Muzeum Stoewera. Dzięki temu udało mu się utrzymać markę przy życiu. Dlaczego więc decyduje się na sprzedaż głównej części kolekcji?

- Kilka lat temu moi synowie oświadczyli, że nie będą w stanie dalej kontynuować prowadzenia muzeum, kiedy mnie już zabraknie. Mieli zrozumiałe powody, a ja musiałem to zaakceptować. Wówczas zacząłem rozmyślać, co stanie się z moją kolekcją. Pojawiały się osoby zainteresowane nabyciem. Podczas tych wszystkich negocjacji pojawił się dyrektor Horoszko ze swoją propozycją. Natychmiast przekonał mnie do swojej koncepcji - tłumaczył Bauer.

Jak sam przyznaje, z niemieckiego punktu widzenia to dość dziwna sytuacja, że kolekcja przyjeżdża do Polski. - Szczecin był i jest dla mnie jedynym miastem predestynowanym do tego, aby można było w nim umiejscowić tę kolekcję. Stoewer wraca do swojej małej ojczyzny, w której się narodził. Wszystkim Niemcom, którzy byli negatywnie zaskoczeni tą decyzją, odpowiadałem, iż zapomnieli o tym, że w międzyczasie wszyscy staliśmy się Europejczykami.

Firmę założył genialny mechanik Bernhard Stoewer. Od 1899 prowadzona była przez synów Bernharda – Bernharda młodszego i Emila. W 1916 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę. W 1945 roku nowa fabryka uległa zniszczeniu a sam zakład został zdemontowany i wysłany w głąb ZSRR. ©℗

(KaNa)

Fot. Dariusz Gorajski, Facebook/Prezydent Szczecina

Stoewer powraca do Szczecina Stoewer powraca do Szczecina Stoewer powraca do Szczecina

Komentarze

kimo
nowe promo prezia a ulice w dziurki????
2019-08-15 15:30:21
POkemon
Niemiec plakal jak sprzedawal
2019-08-14 23:07:03
zs
fajnie że będzie u nas.
2019-08-14 21:34:43
Miś do "Lwów"
Wracaj do siebie na wschód i przestań się rzucać kacapie.
2019-08-14 18:15:59
Lwów
To teraz niech jeszcze dojcz dopłaci 40000000 USD strat wojennych i zrabowanego majątku Rzeczpospolitej.Nie wliczając milionów zamordowanych ludzi.
2019-08-14 17:38:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie