Wtorek 24 maja 2022r. 
REKLAMA

Kebab nasz powszedni

Data publikacji: 2017-10-09 12:40
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:27
Kebab nasz powszedni
Fot. Robert Stachnik (arch.)  

Poza domem jadamy kilka razy w miesiącu. Zdecydowanie najczęściej wybieramy kebab, a za jedzenie płacimy między 21 a 30 zł. Ze stołowania się na mieście korzystamy zazwyczaj bez szczególnej okazji. Wybierając restaurację, kierujemy się głównie cenami potraw. Opinie znajomych i rodziny o lokalu są dla nas dużo ważniejsze niż blogerów czy krytyków kulinarnych - wynika z badania ARC Rynek i Opinia "Polacy o jedzeniu na mieście".

Aż 86 proc. badanych deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu jada na mieście. Najbardziej liczną grupę stanowią ci, którzy robią to kilka razy w miesiącu (35 proc.), najmniej zaś ci, którzy jadają codziennie (3 proc.). Najczęściej są to osoby młodsze (do 34. roku życia) z dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców). 

Polacy za modne uważają jedzenie sushi, dań kuchni azjatyckiej oraz potraw wegetariańskich. Na co dzień jednak wybierają kebab (40 proc.), kuchnię polską (29 proc.) i pizzę (23 proc.).

Co piąta osoba za takie jedzenie płaci nie więcej niż 20 złotych. Aż 65 proc. respondentów twierdzi, że ich rachunek wynosi pomiędzy 21 a 50 zł. Nieliczni (14 proc.) płacą powyżej 50 zł.

Ponad połowa badanych (56 proc.) deklaruje, że z jedzenia w mieście korzysta bez szczególnej okazji, tylko wtedy, kiedy odczuwa głód. Często wskazywanymi okazjami do spożywania posiłków poza domem są kolacja z partnerem lub spotkanie z przyjaciółmi czy rodziną.

Z kolei 54 proc. Polaków uważa, że jest duża różnorodność lokali, w których można coś zjeść. Jednak co czwarty jest zdania, że jest ich za mało. Wybierając restaurację, kierują się przede wszystkim ceną potraw (90 proc.). Dużo bardziej ufają opiniom rodziny i znajomych na temat danego miejsca niż krytykom czy blogerom kulinarnym.

- Jedzenie na mieście ma sporą rzeszę fanów, szczególnie wśród ludzi młodych. Patrząc jednak po wysokości rachunków oraz preferowanych rodzajach jedzenia, wyraźnie widać, że Polacy częściej wybierają bary szybkiej obsługi czy pizzerie niż klasyczne restauracje. Co ciekawe, mimo coraz liczniejszych blogów o tematyce kulinarnej, gdzie czasami można znaleźć również opinie o poszczególnych restauracjach, respondenci częściej zasięgają opinii znajomych i rodziny. Z wielu naszych badań wyraźnie wynika, że Polacy lubią w różnych sprawach radzić się swoich najbliższych - to im najbardziej ufają, i w zakresie gastronomii nie jest inaczej. Polacy są też ostrożni względem różnych trendów jedzeniowych - niekoniecznie jedzą to, co uważają za modne. Wyjątkiem jest tutaj kebab, który uważany jest za modny i jednocześnie jest najczęściej wybierany - komentuje Salomea Świerkowska, badacz z ARC Rynek i Opinia.

(mg)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do "pod rozwagę" , "nie będzie arab pluł nam w twarz!" i "dodatek"
2017-10-13 11:10:32
Tak tak, a szczególnie jedząc w Mak-Kwaku albo BAR-RAB wspieramy islam, osiedlamy arabów itp. itd.
Nie będzie arab pluł nam w twarz!
2017-10-12 09:17:55
Kupując Kebaba osiedlasz araba! Pamiętajcie o tym!
Konkretny przyklad
2017-10-11 00:25:22
Latem... jakis czas temu zauwazylam przez uchylone drzwi... jak "Mohammed" modlil sie na dywaniku w swoim Kebab pojezdzie ! Podeszlam, zapukalam w szybe i jak On poderwal sie z podlogi, to z ciekawosci zamowilam "najtanszego Kebaba" ! A On nie myjac obu rak, zaczal szybko przygotowywac Mi Kebaba i jak Kebab byl gotowy - to Podziekowalam mu za jego Higiene i odeszlam...!!
Arabskie śmieciow
2017-10-10 14:21:01
Przy wyborze nie kierujemy się ceną, a jakością i renomą. Przecież nikt nie pójdzie do jakiejś obskurnej budy, bo może tam zjeść o złotówkę taniej, tylko je tam, gdzie zawsze i gdzie ma pewność, że znajomi się nie zatruli. WON z kebabami!!! Są pierogi, paszteciki, jadłodalnie ze schabowym i sałatkami, a nie jakieś arabskie śmieci.
Dodatek
2017-10-10 11:03:52
Ktorzy musza wysylac pewien procent ( % ) ze swoich dochodow dla wzmocnienia Is-lamu - nie tylko w swoich Krajach...!!!
Pod rozwage
2017-10-09 21:51:55
Jedzac Ke-ba-by... wspieramy Is-lamistow !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA