środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Niesmak w fast foodzie

Niesmak w fast foodzie

Niesmak w fast foodzie
Data publikacji: 2016-02-03 16:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 1063 115682

Drób albo wieprzowina w kebabie z baraniny i cielęciny, niższa zawartość mięsa niż deklarowana, brak warzyw, które miały się znaleźć w składzie potrawy. Inspektorzy handlowi skontrolowali fast foody w naszym województwie.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził w ostatnim kwartale ub. roku 18 takich kontroli u 12 przedsiębiorców w Szczecinie, Policach, Białogardzie, Darłowie i Koszalinie. Dotyczyły jakości i oznakowania usług gastronomicznych oferujących potrawy typu fast food.

- U wszystkich stwierdzono nieprawidłowości - informuje Beata Manios, rzecznik WIIH w Szczecinie. - Ogółem zbadano 107 partii potraw i półproduktów, z czego zakwestionowano 46 partii.

Skontrolowano jakość półproduktów i potraw, wykonując badania laboratoryjne i organoleptyczne, sprawdzono też sposób ich oznakowania. Z 18 partii produktów, zakwestionowano 13. Powody? Niższa zawartość mięsa w porównaniu do deklaracji (np. deklaracja 200g - wynik badania 143,7g; deklaracja 170g- wynik 117g), obecność mięsa, którego być nie powinno (np. kebab wołowy, a badania wykazały również zawartość drobiu, kebab z baraniny, a badania wykazały obecność wołowiny i drobiu, kebab z wołowiny, a badania oprócz tego wykazały obecność wieprzowiny i drobiu). W jednej z ocenianych potraw nie było ogórka i pomidora, chociaż deklarowano, że te są w składzie.

Sprawdzając oznakowanie, zakwestionowano 43 spośród 75 badanych potraw, surowców i półproduktów do przygotowania potraw. W oznakowaniu w sposób dostępny dla konsumentów nie podano wykazu składników (np. ciasta, sosów, sałatek), np. o substancjach lub produktach powodujących alergię lub reakcję nietolerancji.

Jak poinformowała Beata Manios, skończyło się na 12 wystąpieniach pokontrolnych do przedsiębiorców z wnioskiem o usunięcie stwierdzonych uchybień. Zostanie wszczętych osiem postępowań administracyjnych, zmierzających do wydania decyzji w sprawie uiszczenia kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych, oraz dwanaście postępowań administracyjnych w celu wymierzenia kary pieniężnej z ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.©℗

(gan)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

 

 

Komentarze

@@@My ślący
Szwindel robią ludzie powiązani z władzą, dlatego sie nie podaje nazwy. A władza wie, że lud i tak nie zaprostetuje, tylko za chwię zapomni i dalej będzie kupował. Az wielu umrze.
2016-02-04 15:11:32
timek
Handlarzy soli drogowej nie ujawnili, a to był dopiero przekręt. Nikt nie poszedł siedzieć, nikt nie zbankrutował. A jak ktoś kupuje kebab mielonkę i uważa że tam jest baranina to jest bardzo naiwny
2016-02-04 11:45:51
tak jest
podac do publicznej wiadomosci liste uczciwych i nieuczciwych!
2016-02-03 18:10:54
tak jest
podac do publicznej wiadomosci nazwy i adresy firm ktore oszukaja a takze tych u ktorych nie stwierdzono nieprawidlowosci! Spoleczenstwo musi wiedziec gdzie mozna kupowac bez obaw
2016-02-03 18:10:27
Ktoś
A czemu nie piszecie kto oszukuje ? Przeczytamy nie kupimy splajtuje i spoko
2016-02-03 17:20:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie