poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Niesmak w fast foodzie

Niesmak w fast foodzie

Niesmak w fast foodzie
Data publikacji: 2016-02-03 16:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 953 115682

Drób albo wieprzowina w kebabie z baraniny i cielęciny, niższa zawartość mięsa niż deklarowana, brak warzyw, które miały się znaleźć w składzie potrawy. Inspektorzy handlowi skontrolowali fast foody w naszym województwie.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził w ostatnim kwartale ub. roku 18 takich kontroli u 12 przedsiębiorców w Szczecinie, Policach, Białogardzie, Darłowie i Koszalinie. Dotyczyły jakości i oznakowania usług gastronomicznych oferujących potrawy typu fast food.

- U wszystkich stwierdzono nieprawidłowości - informuje Beata Manios, rzecznik WIIH w Szczecinie. - Ogółem zbadano 107 partii potraw i półproduktów, z czego zakwestionowano 46 partii.

Skontrolowano jakość półproduktów i potraw, wykonując badania laboratoryjne i organoleptyczne, sprawdzono też sposób ich oznakowania. Z 18 partii produktów, zakwestionowano 13. Powody? Niższa zawartość mięsa w porównaniu do deklaracji (np. deklaracja 200g - wynik badania 143,7g; deklaracja 170g- wynik 117g), obecność mięsa, którego być nie powinno (np. kebab wołowy, a badania wykazały również zawartość drobiu, kebab z baraniny, a badania wykazały obecność wołowiny i drobiu, kebab z wołowiny, a badania oprócz tego wykazały obecność wieprzowiny i drobiu). W jednej z ocenianych potraw nie było ogórka i pomidora, chociaż deklarowano, że te są w składzie.

Sprawdzając oznakowanie, zakwestionowano 43 spośród 75 badanych potraw, surowców i półproduktów do przygotowania potraw. W oznakowaniu w sposób dostępny dla konsumentów nie podano wykazu składników (np. ciasta, sosów, sałatek), np. o substancjach lub produktach powodujących alergię lub reakcję nietolerancji.

Jak poinformowała Beata Manios, skończyło się na 12 wystąpieniach pokontrolnych do przedsiębiorców z wnioskiem o usunięcie stwierdzonych uchybień. Zostanie wszczętych osiem postępowań administracyjnych, zmierzających do wydania decyzji w sprawie uiszczenia kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych, oraz dwanaście postępowań administracyjnych w celu wymierzenia kary pieniężnej z ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.©℗

(gan)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

 

 

Komentarze

@@@My ślący
Szwindel robią ludzie powiązani z władzą, dlatego sie nie podaje nazwy. A władza wie, że lud i tak nie zaprostetuje, tylko za chwię zapomni i dalej będzie kupował. Az wielu umrze.
2016-02-04 15:11:32
timek
Handlarzy soli drogowej nie ujawnili, a to był dopiero przekręt. Nikt nie poszedł siedzieć, nikt nie zbankrutował. A jak ktoś kupuje kebab mielonkę i uważa że tam jest baranina to jest bardzo naiwny
2016-02-04 11:45:51
tak jest
podac do publicznej wiadomosci liste uczciwych i nieuczciwych!
2016-02-03 18:10:54
tak jest
podac do publicznej wiadomosci nazwy i adresy firm ktore oszukaja a takze tych u ktorych nie stwierdzono nieprawidlowosci! Spoleczenstwo musi wiedziec gdzie mozna kupowac bez obaw
2016-02-03 18:10:27
Ktoś
A czemu nie piszecie kto oszukuje ? Przeczytamy nie kupimy splajtuje i spoko
2016-02-03 17:20:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie