niedziela, 25 sierpnia 2019.
Strona główna > Na Luzie > „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”
Data publikacji: 2018-11-25 07:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-27 14:09
Wywietleń: 1313 363141

Proszę państwa, oto miś.

Miś jest bardzo grzeczny dziś
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.

***

Dzień Pluszowego Misia przypada 25 listopada (czyli w niedzielę). Pluszowy miś – w odróżnieniu od tego z wiersza Brzechwy – zawsze chętnie łapę poda i pozwoli się przytulić, bo taka już jego rola, po to powstał, żebyśmy mieli się w kogo wtulić, żeby mieć cierpliwego przyjaciela. Mody na zabawki zmieniają się tak samo szybko jak na ciuchy, ale pluszowy miś nigdy nie wychodzi z użycia. Święto misia ustanowiono w 2002 roku w stulecie powstania pierwszych egzemplarzy zabawki. Pierwsze przytulanki stworzyła Margarete Steiff – Niemka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina. Margarete szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka, które po raz pierwszy pokazano na targach w Lipsku w 1903 r. Zainteresowały one Amerykanów i kilka tysięcy egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Firma Steiffa istnieje do dziś i nadal zajmuje się produkcją pluszowych zabawek. I to jakich! Na zachwycającym stoisku Steiffa w KaDeWe w Berlinie czy u Hamleysa w Londynie można spędzić długie godziny, trwając w zachwycie nad pomysłowością, wykonaniem i w ogólnej rozkoszy estetyczno-emocjonalnej wyrażanej okrzykami typu „Ooooooo, patrz tego, jaki słodkiiiiiiiii….”.

***

Najsłynniejsze misie pochodzą jednak z Wielkiej Brytanii: Kubuś Puchatek i Paddington (on co prawda przybył do Londynu z najciemniejszego zakątka Peru, ale szybko nabrał wyspiarskiego sznytu). Warto odnotować, że Paddington skończył w tym roku 60 lat (z tej okazji ukazały się nowe wydania książeczek o jego przygodach, z pokolorowanymi rysunkami), ale przeżywa drugą młodość między innymi za sprawą dwóch filmów kinowych, które okazały się przebojami na całym świecie. Dobiegający powoli setki Puchatek też cieszy się niesłabnącym powodzeniem i „otrzymuje” coraz to nowe propozycje filmowe. Ostatnio występował u boku Iwana McGregora w filmie „Krzysiu, gdzie jesteś?”. Polskie misie także sroce spod ogona nie wypadły – wystarczy wspomnieć Misia Uszatka (co „klapnięte uszko miał”) czy Colargola.

Ale i tak najważniejszym misiem pozostaje ten, którego każdy z nas trzyma obok poduszki albo na honorowym miejscu na półce albo – bywa i tak – w pudle na pawlaczu i którego nigdy, przenigdy nie wyrzuci. Bo tego się nie robi przyjaciołom z dzieciństwa. ©℗

Berenika LEMAŃCZYK

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”

Komentarze

Dot.poniżej,
Rysiu i Guciu powinni się zgłosić do psychologa, terapeuty itp.
2018-11-27 13:41:33
Rysiu
Miś coralgol to był cham, miał pól litra wypił sam!
2018-11-25 17:54:48
guciu
Kiedyś chodził taki żart dlaczego Miś Uszatek nie pójdzie do nieba bo jak na koniec dobranocki się żegnał z telewidzami to nie powiedział paciorka tak wśród dzieci chodził taki żart.
2018-11-25 12:13:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie