czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Na Luzie > Czworonożni wielbiciele sztuki

Czworonożni wielbiciele sztuki

Czworonożni wielbiciele sztuki
Data publikacji: 2015-07-26 13:25
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-29 14:44
Wywietleń: 1360 5462

Berlin. Miłośnicy sztuki, pragnący zwiedzić najnowszą wystawę w muzeum Kulturforum w Berlinie, nie muszą już zostawiać swoich czworonożnych przyjaciół w domu. Drzwi renomowanej placówki otwarte są teraz w wybrane dni także dla psów. Nie brak zainteresowanych. Szczególnie wystawą "Schodzimy na psy" w dziale miedziorytów z pracami artystów od średniowiecza do czasów współczesnych poświęconymi czworonogom. Warunkiem wstępu do sal wystawowych jest smycz i kaganiec, jednak większość właścicieli uznaje, że kaganiec mógłby rozpraszać ich pupili. Pracownicom muzeum zdarzało się przymknąć oko na ten przejaw niesubordynacji. Nie doszło do większych incydentów.

Kilka wybranych prac z pokazywanej kolekcji zawieszono na wysokości psiego pyska, aby ułatwić czworonożnym wielbicielom sztuki podziwianie obrazów. Dużo większym zainteresowaniem cieszyły się jednak miski z wodą i suchą karmą rozstawione przy wejściu. Jednak z właścicielek zapewniała nawet dziennikarza po wyjściu z wystawy, że jej pupil jest "totalnie szczęśliwy", chociaż pies wyglądał raczej na znudzonego.

Dyrektor muzeum Heinrich Schulze Altcappenberg zaprzeczył, jakoby drzwi otwarte dla psów były chwytem reklamowym. Wyjaśnił, że na razie nie planuje udostępniania czworonogom innych działów Kulturforum.

- Zakaz wstępu z psami właściwie nadal obowiązuje - zauważył.

Ekspozycja w dziale miedziorytów obejmuje prace tak znanych artystów jak Pabla Picassa, Maxa Liebermanna, Ernsta Ludwiga Kirchnera czy Otto Dixa. Na ścianach umieszczono też dotyczące psów cytaty znanych osobistości, w tym zdanie Artura Schopenhauera - "Kto nigdy nie miał psa, ten nie wie, co to znaczy kochać i być kochanym". Równie entuzjastycznie oceniał psy król Fryderyk Wielki - "Psy posiadają wszystkie dobre cechy ludzi, a równocześnie nie mają jego przywar". Nie brak jednak i bardziej krytycznych ocen. Zdaniem Wilhelma Gottfrieda Leibnitza pies jest "zamieszkanym przez pchły organizmem, który szczeka". (pap)

 

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”