Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Bezcenne i wyjątkowe

Data publikacji: 25 listopada 2015 r. 08:05
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Bezcenne i wyjątkowe
 

W środę wieczorem, w szczecińskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wyjątkowa wystawa. „Nie tylko tulipany", czyli ponad sto bezcennych obrazów holenderskich mistrzów, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnej jesieni w naszym mieście.

Ekspozycja obejmie dzieła głównie z XVI i XVII wieku, pochodzące ze zbiorów Christopha Mullera. Dziennikarz „Tagesspiegel" i jeden z najważniejszych niemieckich kolekcjonerów, ofiarował dwa lata temu 155 obrazów Państwowemu Muzeum w Schwerinie. Do Szczecina przyjedzie 123 z nich. To pierwszy publiczny pokaz holenderskiej kolekcji poza Schwerinem.

Starania o tę wystawę trwały od dawna. Dariusz Kacprzak, wicedyrektor szczecińskiego muzeum, zdradził kulisy negocjacji: - Otrzymałem zaproszenie na pokaz tej kolekcji i zacząłem starania o możliwość pokazania jej u nas. Udało się, bo mamy silne karty przetargowe. W przyszłym roku, do Niemiec pojedzie nasz skarb: kolekcja rysunków Tiepolów, włoskiej rodziny wybitnych rysowników okresu baroku - tłumaczy Kacprzak.

„Nie tylko tulipany" to cała paleta malarskich gatunków - na Wałach Chrobrego obejrzeć można portrety, martwe natury, pejzaże, sceny rodzajowe. Jest cała sala „religijna", z obrazami przedstawiającymi strzeliste wnętrza kościołów czy sceny biblijne. Wśród tych ostatnich warto patrzeć na to, co dzieje się w tle.

- Mamy tu obraz van Balena, przedstawiający Mojżesza, który uderza w skałę laską, by trysnęła z niej woda. Mało kto zauważa tę scenę - wszyscy skupiają się na scenie rodzajowej na pierwszym planie - śmieje się dyrektor Kacprzak.

Wśród autorów prezentowanych arcydzieł są m.in. David Vinckboons, Edward Collier, Jan Breughel Starszy, Hans von Aachen, Benjamin Cuyp, Jan Porcellis, Paulus Pietersz Potter czy Gililis van Valckenburch. Obrazy warte są - według ostrożnych szacunków- kilkaset milionów euro. By móc je zaprezentować w Szczecinie, nasze muzeum musiało spełnić oczekiwania techniczne i konserwatorskie strony niemieckiej, co do temperatury i wilgotności powietrza w salach ekspozycyjnych. 

Środowy wernisaż rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.©℗

(kas)

Fot.: Dariusz GORAJSKI 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA