wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Bezcenne i wyjątkowe

Bezcenne i wyjątkowe

Bezcenne i wyjątkowe
Data publikacji: 2015-11-25 08:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:29
Wywietleń: 1324 40831

W środę wieczorem, w szczecińskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wyjątkowa wystawa. „Nie tylko tulipany", czyli ponad sto bezcennych obrazów holenderskich mistrzów, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnej jesieni w naszym mieście.

Ekspozycja obejmie dzieła głównie z XVI i XVII wieku, pochodzące ze zbiorów Christopha Mullera. Dziennikarz „Tagesspiegel" i jeden z najważniejszych niemieckich kolekcjonerów, ofiarował dwa lata temu 155 obrazów Państwowemu Muzeum w Schwerinie. Do Szczecina przyjedzie 123 z nich. To pierwszy publiczny pokaz holenderskiej kolekcji poza Schwerinem.

Starania o tę wystawę trwały od dawna. Dariusz Kacprzak, wicedyrektor szczecińskiego muzeum, zdradził kulisy negocjacji: - Otrzymałem zaproszenie na pokaz tej kolekcji i zacząłem starania o możliwość pokazania jej u nas. Udało się, bo mamy silne karty przetargowe. W przyszłym roku, do Niemiec pojedzie nasz skarb: kolekcja rysunków Tiepolów, włoskiej rodziny wybitnych rysowników okresu baroku - tłumaczy Kacprzak.

„Nie tylko tulipany" to cała paleta malarskich gatunków - na Wałach Chrobrego obejrzeć można portrety, martwe natury, pejzaże, sceny rodzajowe. Jest cała sala „religijna", z obrazami przedstawiającymi strzeliste wnętrza kościołów czy sceny biblijne. Wśród tych ostatnich warto patrzeć na to, co dzieje się w tle.

- Mamy tu obraz van Balena, przedstawiający Mojżesza, który uderza w skałę laską, by trysnęła z niej woda. Mało kto zauważa tę scenę - wszyscy skupiają się na scenie rodzajowej na pierwszym planie - śmieje się dyrektor Kacprzak.

Wśród autorów prezentowanych arcydzieł są m.in. David Vinckboons, Edward Collier, Jan Breughel Starszy, Hans von Aachen, Benjamin Cuyp, Jan Porcellis, Paulus Pietersz Potter czy Gililis van Valckenburch. Obrazy warte są - według ostrożnych szacunków- kilkaset milionów euro. By móc je zaprezentować w Szczecinie, nasze muzeum musiało spełnić oczekiwania techniczne i konserwatorskie strony niemieckiej, co do temperatury i wilgotności powietrza w salach ekspozycyjnych. 

Środowy wernisaż rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.©℗

(kas)

Fot.: Dariusz GORAJSKI 

 

 

Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe Bezcenne i wyjątkowe

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”