sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Filip wrócił do zamku

Filip wrócił do zamku [GALERIA]

Filip wrócił do zamku
Data publikacji: 2015-11-27 16:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1605 42733

„Metafora świata" to piękna wystawa poświęcona Filipowi II, jednemu z najbardziej światłych władców Pomorza. Ekspozycję otwarto w piątek, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Filip II (1573-1618) był typowym człowiekiem renesansu. Lubił podróże, kochał książki (jego zbiory liczyły ponad 3,5 tysiąca woluminów), interesował się numizmatyką. Znano go jako mecenasa sztuki i zapalonego kolekcjonera. Wystawa, na którą eksponaty wypożyczyło około 40 instytucji z Polski i Niemiec, to świetna okazja by poznać i niezwykłego władcę, ale i czasy, w których władał Pomorzem.

- Dla nas chyba najcenniejszymi przedmiotami na wystawie są elementy Kabinetu Pomorskiego - mówią zgodnie kuratorki: Renata Zdero i Jolanta Rybkiewicz z zamkowego Działu Wystaw. - Specjalnie dla nas, ze swojej stałej ekspozycji zdjęło je Kunstgewerbemuseum z Berlin. Jak sami powiedzieli - zrobili wyjątek, uznając, że należy je pokazać w miejscu, w którym zapadły decyzje o ich zamówieniu i stworzeniu. 

Zobacz więcej zdjęć Dariusza GORAJSKIEGO w naszej galerii

Zwiedzający obejrzą też dwie inne fundacje księcia Filipa: mapę Lubinusa (uzupełnioną o księgi z odręcznymi notatkami kartografa, prowadzonymi podczas podróży po terenie księstwa) oraz Srebrny Ołtarz Darłowski, specjalnie zdemontowany z wystawy w słupskim muzeum.

Na wystawie, prezentowanej w odnowionej Galerii Północnej można zobaczyć też i inne dużej urody precjoza - puchar z muszli i srebra, srebrny zestaw do mycia rąk, prochownik, szkatułki z hebanowego drewna, zdobione srebrem z zewnątrz i emalią od wewnątrz. Są też portrety, dokumenty, listy, monety i barwne karty z książęcego sztambucha. Wystawa potrwa do 28 lutego. Towarzyszy jej dwutomowy katalog, esejami i fotografiami wszystkich pokazanych zabytków.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy