Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Filip wrócił do zamku [GALERIA]

Data publikacji: 27 listopada 2015 r. 16:58
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Filip wrócił do zamku
 

„Metafora świata" to piękna wystawa poświęcona Filipowi II, jednemu z najbardziej światłych władców Pomorza. Ekspozycję otwarto w piątek, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Filip II (1573-1618) był typowym człowiekiem renesansu. Lubił podróże, kochał książki (jego zbiory liczyły ponad 3,5 tysiąca woluminów), interesował się numizmatyką. Znano go jako mecenasa sztuki i zapalonego kolekcjonera. Wystawa, na którą eksponaty wypożyczyło około 40 instytucji z Polski i Niemiec, to świetna okazja by poznać i niezwykłego władcę, ale i czasy, w których władał Pomorzem.

- Dla nas chyba najcenniejszymi przedmiotami na wystawie są elementy Kabinetu Pomorskiego - mówią zgodnie kuratorki: Renata Zdero i Jolanta Rybkiewicz z zamkowego Działu Wystaw. - Specjalnie dla nas, ze swojej stałej ekspozycji zdjęło je Kunstgewerbemuseum z Berlin. Jak sami powiedzieli - zrobili wyjątek, uznając, że należy je pokazać w miejscu, w którym zapadły decyzje o ich zamówieniu i stworzeniu. 

Zobacz więcej zdjęć Dariusza GORAJSKIEGO w naszej galerii

Zwiedzający obejrzą też dwie inne fundacje księcia Filipa: mapę Lubinusa (uzupełnioną o księgi z odręcznymi notatkami kartografa, prowadzonymi podczas podróży po terenie księstwa) oraz Srebrny Ołtarz Darłowski, specjalnie zdemontowany z wystawy w słupskim muzeum.

Na wystawie, prezentowanej w odnowionej Galerii Północnej można zobaczyć też i inne dużej urody precjoza - puchar z muszli i srebra, srebrny zestaw do mycia rąk, prochownik, szkatułki z hebanowego drewna, zdobione srebrem z zewnątrz i emalią od wewnątrz. Są też portrety, dokumenty, listy, monety i barwne karty z książęcego sztambucha. Wystawa potrwa do 28 lutego. Towarzyszy jej dwutomowy katalog, esejami i fotografiami wszystkich pokazanych zabytków.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA