niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Książęca metafora

Książęca metafora

Książęca metafora
Data publikacji: 2015-11-26 09:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 337 40866

Urodził się w 1573 roku, zmarł 45 lat później. Uznawany był za jednego z najważniejszych kolekcjonerów i mecenasów sztuki swoich czasów. Filip II, szczeciński książę z dynastii Gryfitów będzie bohaterem wystawy, otwieranej w piątek w Galerii Północnej Zamku Książąt Pomorskich.

Wernisaż zaplanowany jest na 27 listopada i będzie częścią uroczystości inauguracyjnych, związanych z otwarciem po remoncie skrzydła północnego zamku. Sama wystawa nosi tytuł „Metafora świata".

To Filipowi II nasz zamek zawdzięcza swój obecny kształt. Uważany za jednego z najbardziej światłych przedstawicieli dynastii Gryfitów książę, zdecydował o rozbudowie swojej siedziby. Prace przeprowadzono w latach 1606-1608. Po nich, zamek zyskał skrzydło muzealne, które Filip przeznaczył na potrzeby swojej nowoczesnej kolekcji dzieł sztuki. Władca był jednym z najznamienitszych mecenasów sztuki: to na jego zlecenie powstały takie wybitne dzieła jak Srebrny Ołtarz Darłowski (1606-1636) czy Kabinet Pomorski (1610-1617), czyli unikalny, jedyny w Europie mebel z mnóstwem skrytek. Filip II zamówił także słynną i niezwykle cenną Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego u Eilharda Lubinusa.

Te trzy najważniejsze fundacje książęce (w przypadku kabinetu, zniszczonego podczas II wojny światowej - tylko elementy wyposażenia) zobaczymy na otwieranej w piątek zamkowej wystawie. Oprócz nich, zaprezentowane zostaną rozproszone w polskich oraz niemieckich muzeach, bibliotekach, archiwach i instytucjach kościelnych zabytki sztuki renesansowej. Przedmioty na tę wystawę wypożyczyło w sumie ponad 40 instytucji z kraju i zagranicy.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 17 (wstęp wolny). W tygodniu obejrzeć ją można będzie od wtorku do piątku w godz. 11 - 18 oraz w soboty i niedzielę, w godz. 11 - 16.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Wśród eksponatów zamkowej wystawy będzie można zobaczyć najważniejsze książęce fundacje - m.in. Srebrny Ołtarz Darłowski.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy