Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Książęca metafora

Data publikacji: 26 listopada 2015 r. 09:42
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Książęca metafora
 

Urodził się w 1573 roku, zmarł 45 lat później. Uznawany był za jednego z najważniejszych kolekcjonerów i mecenasów sztuki swoich czasów. Filip II, szczeciński książę z dynastii Gryfitów będzie bohaterem wystawy, otwieranej w piątek w Galerii Północnej Zamku Książąt Pomorskich.

Wernisaż zaplanowany jest na 27 listopada i będzie częścią uroczystości inauguracyjnych, związanych z otwarciem po remoncie skrzydła północnego zamku. Sama wystawa nosi tytuł „Metafora świata".

To Filipowi II nasz zamek zawdzięcza swój obecny kształt. Uważany za jednego z najbardziej światłych przedstawicieli dynastii Gryfitów książę, zdecydował o rozbudowie swojej siedziby. Prace przeprowadzono w latach 1606-1608. Po nich, zamek zyskał skrzydło muzealne, które Filip przeznaczył na potrzeby swojej nowoczesnej kolekcji dzieł sztuki. Władca był jednym z najznamienitszych mecenasów sztuki: to na jego zlecenie powstały takie wybitne dzieła jak Srebrny Ołtarz Darłowski (1606-1636) czy Kabinet Pomorski (1610-1617), czyli unikalny, jedyny w Europie mebel z mnóstwem skrytek. Filip II zamówił także słynną i niezwykle cenną Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego u Eilharda Lubinusa.

Te trzy najważniejsze fundacje książęce (w przypadku kabinetu, zniszczonego podczas II wojny światowej - tylko elementy wyposażenia) zobaczymy na otwieranej w piątek zamkowej wystawie. Oprócz nich, zaprezentowane zostaną rozproszone w polskich oraz niemieckich muzeach, bibliotekach, archiwach i instytucjach kościelnych zabytki sztuki renesansowej. Przedmioty na tę wystawę wypożyczyło w sumie ponad 40 instytucji z kraju i zagranicy.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 17 (wstęp wolny). W tygodniu obejrzeć ją można będzie od wtorku do piątku w godz. 11 - 18 oraz w soboty i niedzielę, w godz. 11 - 16.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Wśród eksponatów zamkowej wystawy będzie można zobaczyć najważniejsze książęce fundacje - m.in. Srebrny Ołtarz Darłowski.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA