Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Bitwa pod Grunwaldem w strugach deszczu. Znów wygrali Polacy

Data publikacji: 16 lipca 2022 r. 21:36
Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2022 r. 21:33
Bitwa pod Grunwaldem w strugach deszczu. Znów wygrali Polacy
Fot. PAP  

Ponad 20 tysięcy osób oglądało na Polach Grunwaldu inscenizację bitwy z 1410 roku. W tym roku widowisko rozpoczęło się w strugach deszczu, mokra, śliska murawa była dla rekonstruktorów dodatkowym wyzwaniem. Znów wygrali Polacy.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem przebiegała zgodnie z jej opisem zawartym w "Kronice" Jana Długosza. Jednak zanim rozpoczęła się inscenizacja, Wielki Mistrz Zakonu Najświętszej Maryi Panny wyłamał się z historycznej tradycji, objechał pole bitwy i zachęcał widzów do kibicowania wojskom krzyżackim wzbudzając tym entuzjazm u widzów widowiska. W tym roku na Polach Grunwaldu widowisko oglądało ponad 20 tys. osób.

Wśród wojsk polskich radość wywołał bocian, który na chwilę przed rozpoczęciem inscenizacji zaczął latać nad obozem wojsk polsko-litewskich i tatarskich. "Wygramy, bocian z nami!" – krzyczeli rycerze.

Wraz z rozpoczęciem bitwy zaczął padać intensywny deszcz. Widzowie rozłożyli parasole, co utrudniało stojącym dalej oglądanie widowiska. Między oglądającymi wybuchały na tym tle spory.

Mokra i śliska trawa była też wyzwaniem dla rycerzy, którzy zgodnie z tradycją mieli założone buty na skórzanych podeszwach, które ślizgały się na murawie.

Padać przestało w połowie widowiska, gdy szala zwycięstwa przechylała się na stronę polską. Wielu widzów przemoczonych do nitki jeszcze przez około pół godziny oglądało inscenizację, niektórzy – zwłaszcza mamy z małymi dziećmi - rezygnowali i chronili się w samochodach.

Silny wiatr i deszcz niszczył stragany na obrzeżach Pól Grunwaldu, niektórzy sprzedawcy w pośpiechu składali kramy.

Zgodnie z prawdą historyczną bitwę wygrały wojska polsko-litewskie.

Tuż po bitwie wielu widzów ruszyło do aut, by wracać do domów. Na każdej z dróg dojazdowych do Grunwaldu mogą być korki. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

to tylko
2022-07-25 21:28:27
to tylko tak BIEDNY kraj jak nasz takie hupce odstawia za nasze pieniadze. Po co to komu? ale musi byc "zemsta" Prawda jest taka " gdyby Litwini NIE wzieli sie do BOJU to ten nasz "dowodca" zostalby tylko na "szpado-szaszlyku" zeskwarkowany!!!
Klementyna
2022-07-18 06:04:41
Bardzo ładnie prezentują się Ci rycerze w zbrojach na rumakach.
Ktoś
2022-07-17 10:19:43
A ja myślałem że jak zwykle ostatnio zwyciężą ukraińcy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA