czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Krzyżacy znów pokonani

Krzyżacy znów pokonani

Krzyżacy znów pokonani
Data publikacji: 2016-07-16 20:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-18 17:09
Wywietleń: 1344 144462

Na Polach Grunwaldzkich w sobotę (16 lipca) nie było niespodzianki. W inscenizacji bitwy z 1410 roku wojska polsko-litewskie wraz ze sprzymierzonymi - tak jak przed wiekami - triumfowały nad Zakonem Krzyżackim. Walkom rycerzy przyglądało się kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Na Polach Grunwaldzkich odbyła się w sobotę inscenizacja bitwy z 15 lipca 1410 roku. Rekonstruktorzy z Polski i zagranicy odtworzyli historyczne wydarzenie sprzed 606 lat, gdy wojska polsko-litewskie wspierane przez oddziały tatarskie, ruskie i czeskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego.

Widowisko, w którym wzięło udział ok. 1,3 tys. rekonstruktorów w historycznych strojach, było - jak co roku - starannie wyreżyserowane. Członkowie bractw rycerskich odtwarzali pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obu walczących stron.

Inscenizacja zgromadziła na polach pod Stębarkiem kilkadziesiąt tysięcy widzów. Po bitwie publiczność dziękowała oklaskami schodzącym z pola rycerzom.

Co roku w scenariuszu nie brakuje powszechnie znanych z historycznych źródeł motywów. Rekonstruktorzy spod polskich chorągwi przed bitwą śpiewają Bogurodzicę, odtwarzana jest scena podarowania dwóch nagich mieczy przez krzyżackie poselstwo. Od lat główne role widowiska, które reżyseruje Krzysztof Górecki, są obsadzone przez tych samych wykonawców. Królem Władysławem Jagiełłą jest Jacek Szymański, a w Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena wciela się Jarosław Struczyński, na co dzień komtur zamku w Gniewie.

* * *

Historia inscenizacji pod Grunwaldem sięga końca lat 90. ub. wieku. W 1998 roku z inicjatywy Bractwa Miecza i Kuszy z Warszawy oraz bractwa Rycerskiego Zamku w Gniewie odbyło się widowisko odtwarzające bitwę z 1410 roku z udziałem pół tysiąca rekonstruktorów. Wówczas inscenizację obejrzało 15 tysięcy ludzi. (pap)

 

Na zdjęciu: Doroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem w jej 606. rocznicę
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Komentarze

Grunwald
I całe szczęście, że znowu pokonani, bo historia jest tylko jedna.
2016-07-18 07:52:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy