Czwartek 02 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Zespół PAN ds. COVID-19 apeluje o szczepienie uczniów i personelu szkół

Data publikacji: 2021-07-21 08:19
Ostatnia aktualizacja: 2021-07-23 22:41
Zespół PAN ds. COVID-19 apeluje o szczepienie uczniów i personelu szkół
Fot. Ryszard Pakieser  

Mamy skuteczną ochronę przeciw COVID-19. Są nią szczepionki, które chronią dorosłych, młodzież i dzieci – piszą w stanowisku 17. naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN i radzą, by w obliczu czwartej fali koronawirusa poddać szczepieniom personel szkół i uczniów.

W opublikowanym we wtorek stanowisku eksperci z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN piszą, co można zrobić, aby w roku szkolnym 2021/2022 uniknąć zamknięcia placówek edukacyjnych.

Zaszczepić nauczycieli i personel szkół

Według nich, oprócz noszenia maseczek, wietrzenia pomieszczeń, dezynfekcji, delegowania nauczycieli do konkretnych klas i podziału uczniów na grupy niemające ze sobą kontaktu, metodą walki z wirusem są szczepionki. „Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów” – piszą eksperci.

W tej chwili mogą się szczepić osoby powyżej 12. roku życia. „Trzeba podkreślić, że wśród osób poniżej 18. roku życia są i takie, które mogą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie. Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością – mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków” – tłumaczą naukowcy w stanowisku.

Niezaszczepieni uczniowie powinni zostać w domach

Ich zdaniem, jeżeli jesienią będzie konieczne wprowadzenie nauczania hybrydowego, w domach powinni zostać niezaszczepieni uczennice i uczniowie.

Naukowcy postulują w stanowisku przeprowadzanie w szkołach regularnych testów na obecność SARS-CoV-2: „Powinny odbywać się co najmniej raz na tydzień, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie, można rozważyć testy zbiorcze”.

„Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy w szkołach według opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób mamy szansę uniknąć nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 i ochronić dzieci i młodzież przed jego długoterminowymi, niekorzystnymi konsekwencjami, a za rok nie będziemy musieli po raz trzeci rozważać, jak zapewnić naszym dzieciom i młodzieży bezpieczną szkołę” - apelują eksperci.

Pełna treść stanowiska 17. interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN znajduje się pod adresem: https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/3396-stanowisko-17-zespolu-ds-covid-19-przy-prezesie-pan-apel-w-sprawie-zblizajacego-sie-roku-szkolnego-2021-2022

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 roku. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, zastępcą prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. (PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @gg
2021-07-26 11:56:12
Nie trzeba mieć medycyny skończonej, tylko mieć coś co zwie się zdrowy rozsądek. A tego u każdego kolejnego pokolenia co raz mniej. Prawda jest taka, że by zaszczepić czymkolwiek trzeba być po pierwsze primo całkowicie zdrowym, a nie na 99,9 %. Po drugie primo to coś powinno być przebadane wzdłuż i wszerz a tu jest eksperyment na żywym organizmie. I po trzecie - o odszkodowaniach cicho sza... za to bajery o nagrodach z losowań.
@@gg
2021-07-23 22:10:38
Ludzie czują, że coś jest nie tak, co raz więcej ludzi po szczepieniu zgłasza się do lekarzy z zaburzeniami neurologicznymi, dostają zastrzyki z witamin B i dalej bolą mięśnie i stawy, choć wcześniej było ok. Nikt nie bada, nikt nawet nie śmie sprawdzić związku ze szczepieniem. Szczpienia to religia, choć śmiertelność wśród dzieci wynosi mniej niż 1/milion, a powikłania sercowe to nawet 1/10000 i Brytole stwierdzili, że nie warto dzieci szczepić, nasi muszą. Jakoś Amantadyny nie chcieli badać...
Anka
2021-07-21 22:01:24
NIE chcę się szczepić preparatami genowymi!!!Jeśli chcecie mnie zmuszać, to proszę i prawdziwa szczepionkę, a nie to coś. Połowa moich znajomych do dzisiaj źle się po tym czuje, a wy chcecie, żeby niezaszczepione reszta się pochorował???? Mam cierpieć jak moje zaszczepione tym świństwem koleżanki? Guzik mnie obchodzi bełkot tzw. ekspertów. Znajoma po Pfizerze udaru dostała, a po Astrze inne znajome mają beznadziejne wyniki badań krwi!
@gg
2021-07-21 14:35:28
Rozumiem ty znasz się lepiej, choć jesteś kelnerem a może sprzedawcą butów...
Ewa
2021-07-21 14:23:54
Kto płaci odszkodowania za NOP? Standardowo producent szczepionki a u nas nikt, bo jest to eksperyment medyczny. Firmy ubezpieczeniowe też nie chcą płacić odszkodowań.
Czy w Polsce jest
2021-07-21 09:02:19
Jak w ISA,gdzi amerykanskie stowarzyszenie pediatrow zaleca szczepienia dzieci,a glownym sponsorem jest Pfitzer.Nie ma jak widac darmowych obiadkow
Skleroza
2021-07-21 08:55:07
A czy nie mialo byc powrotu do szkol,jak zaszczepia nauczycieli. Jak juz osiagamh jakis etap,a wszystkie media rzygaja pseudo faktami to pojawia sie nowy cel,nowe ograniczenia i restrykcje.WHO twierdzi,ze szczepienie dzieci jest bez sensu z medycznego punktu widzenia bo korzysci jest mniej niz mozliwych strat. Nasi naikowcy sa tak dobrzy,ze w teczkach im przywoza z unii co maja mowic.Jak Grzesiowski co to cbce mieszania szczepionek choc nikt nie robil badan,jak to zadziala w organizmie
gg
2021-07-21 08:30:19
Skończcie już z tą propagandą eksperymentu medycznego. Nikt nikogo do udziału w eksperymencie zmusić nie może. Segregacja ludzi w ten sposób jest również nielegalan i niech się Panowie w PAN zajmą prawdziwymi badaniami na temat tej ambrozji, i nie wypowiadają się w kwestiach podziału czy przymusu bo nie mają o tym pojęcia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA