Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Dworczyk: wczoraj wieczorem przekroczyliśmy 15 mln osób skutecznie zaszczepionych

Data publikacji: 12 lipca 2021 r. 20:54
Ostatnia aktualizacja: 12 lipca 2021 r. 20:54
Dworczyk: wczoraj wieczorem przekroczyliśmy 15 mln osób skutecznie zaszczepionych
Fot. Pixabay  
- Wczoraj wieczorem przekroczyliśmy 15 mln osób skutecznie zaszczepionych, czyli dwiema dawkami albo jedną szczepionką firmy Johnson & Johnson – powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM w poniedziałek wraz z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem wziął udział w konferencji prasowej w Warszawie. W jej trakcie Dworczyk przekazał, że został przekroczony próg 15 mln osób skutecznie zaszczepionych oraz że "w loterii szczepionkowej zarejestrowało się już 2,1 mln osób".

Wskazał, że w kolejnym tygodniu notuje się spadek zainteresowania rejestracją na szczepienia. Dodał, że w tym tygodniu zapadnie decyzja o włączeniu placówek podstawowej opieki zdrowotnej do Narodowego Programu Szczepień.

- Odsetek nie jest aż tak zastraszający – powiedział szef KPRM. Zapewnił, że rząd dokłada wszelkich starań, aby zachęcić ludzi do szczepienia przeciw SARS-CoV-2.

- Infolinia działająca w ramach Narodowego Programu Szczepień kontaktuje się z osobami, które nie przyszły na drugie szczepienie, proponując nowy termin i starając się ich zmobilizować – poinformował Dworczyk. - Tylko pełne zaszczepienie daje nam gwarancję uniknięcia ciężkich konsekwencji COVID-19 – dodał.

Szef KPRM wyjaśnił, że w Polsce liczba dorosłych, którzy się zaszczepili przynajmniej pierwszą dawką lub są zarejestrowane na szczepienie i przyjmą szczepionkę w najbliższych dniach czy tygodniach wynosi 55 proc. populacji.

- To jest oczywiście daleko niewystarczająca liczba, ale stąd nasza determinacja do tego, żeby wspólnie z samorządami czy w ramach projektu z POZ przełamać ten trend i zwiększyć liczbę osób zapisujących się na szczepienia – zapewnił.

- Nie możemy zapominać, z jakiego poziomu startowaliśmy. Nie możemy zapominać o tym, że Polska jest krajem absolutnie na końcu stawki w Europie jeśli chodzi szczepienia na grypę. Dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień, dlatego mówię, że to jest bardzo trudne zadanie – dodał Dworczyk.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA