Środa 26 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Szef MZ: niezwolnienie kurator Nowak to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ ma jej wypowiedź

Data publikacji: 2022-01-11 22:31
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-25 18:38
Szef MZ: niezwolnienie kurator Nowak to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ ma jej wypowiedź
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Fot. Twitter/ Barbara Nowak  
Decyzja o pozostawieniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak na stanowisku to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ jej wypowiedź może mieć na ludzi, którzy nie podejmą decyzji o szczepieniu - ocenił we wtorek minister Adam Niedzielski.

Szef MZ w TVN24 komentował wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która nazwała szczepienia przeciwko COVID-19 "eksperymentem".

"Pewnego rodzaju nietakt"

Wypowiedź tę już wcześniej skrytykował m.in. szef MEiN Przemysław Czarnek. Minister edukacji powiedział, że ocena zachowania kurator będzie analizowana przez wojewodę małopolskiego, a decyzja w sprawie zachowania przez nią stanowiska będzie najpóźniej we wtorek. Już po tej wypowiedzi Czarnka wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że dymisji małopolskiej kurator oświaty nie będzie. - Niefortunnie się wypowiedziała na temat szczepień, ale uważamy, że to nie jest powód do odwołania - podkreślił Terlecki.

Niedzielski we wtorek powiedział, że wypowiedź kurator była skrajnie nieodpowiedzialna. Jednocześnie wskazał, że decyzję w sprawie ewentualnej dymisji kurator podejmuje m.in. minister Czarnek, "który wie, że podejmując decyzję o niezwolnieniu takiego urzędnika państwowego to bierze na siebie odpowiedzialność".

- Wypowiadanie się urzędników powinno mieć jakąś konwencję - bo to jest urzędnik państwowy, który powinien reprezentować punkt widzenia polityki państwa w danym zakresie. Patrząc z mojej perspektywy, nie wyobrażam sobie, żeby jakiś dyrektor NFZ czy inspektor sanitarny z mojego resortu wypowiadał się na temat polityki edukacyjnej w Polsce, więc to już jest pewnego rodzaju nietakt - powiedział.

Szef MZ podtrzymał swoją opinię, że kurator Nowak powinna zostać zwolniona, a decyzja o pozostawieniu jej na stanowisku "to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ ta wypowiedź, to zamieszanie, może mieć na ludzi, którzy nie podejmą decyzji o szczepieniu czy o przyjęciu trzeciej dawki czy, w ogóle, szczepieniu się wśród nauczycieli".

Kurator oświaty B.Nowak straci stanowisko?

Rada Medyczna przy premierze opublikowała stanowisko, w którym podkreśliła, że negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych.

Po swojej wypowiedzi w Radiu ZET Nowak napisała na Twitterze, iż "mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne" nie powinna się wypowiadać na temat szczepionki. W piątek wieczorem w rozmowie z PAP kurator zapewniła, że nie kwestionowała zasadności szczepień, jednak - jak dodała - każdy człowiek musi mieć prawo do wolnego wyboru. Przyznała, że sama zaszczepiła się przeciwko COVID-19.

(PAP)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obs.ryver
2022-01-25 17:43:00
Kto takiego durnowatego babsztyla zrobił kuratorem oświaty? Kaczej "oświaty"...
eko
2022-01-23 21:02:28
Czarnek-Niedzielski 1:0 Pani B. Nowak, "mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne" nie powinna się wypowiadać na temat szczepionki. Jakie wykształcenie ma pan min. Niedzielski, że raczy wypowiadać się na temat szczepionki?
@@ o tym mówią
2022-01-20 20:40:38
debilu (to kategoria socjologiczna do której przynależysz z powodów poznawczych, a nie ocennych! piszę to by było jasne że nie próbuję cię obrazić czy oceniać) - ilość zgonów jest wielokrotnie mniejsza bo jako zgony CoV podawane są wszystkie zgony osób które miały wynik pozytywny - nawet ofiary wypadków komunikacyjnych - sztucznie zawyżona statystyka która miła przerażać tych którzy lekceważyli wirusa a teraz obróciła się przeciwko rządowi PiS. Zgony to efekt zapaści (30 lat++) służby zdrowia!!!
Mike
2022-01-19 00:59:26
To juz jest zwykły totalitaryzm. Nowak nie wypowiedziałą sie przeciw szczepieniom czyszczepionkom a tylko przeciw przymusowi. To jest swoboda wypowiedzi gwarantowa przez Konstytucje. A ocena szcepionek jako eksperymentu jest ze wszech mia słuszna. Nigdy wczesniej szczepionki mRNA nie był badane na szeroką skal wsród ludzi i nie byłdopuszczone do masowego uzyciu, co juz czyni je eksperymentalnymi, Nigdytez wbrew kłamstwom niektóyh mediów nie przeszły pełnych badan, tyko był dopuszczone warunkowo
Mike
2022-01-19 00:53:46
Ja się zastanawiam kto tu jest idiotą?? Na 250 tys łóżek szpitalnych w Polsce pacjenci zarażeni wirusem zajmują ok 20 tys, mniej niz 10% . Połowa z tych pacjentów leży z powodów innych niz covid. Mają raka, inne problemy, ale stwierdzono u nich obecność koronawirusa. Co wiecej połowa z tych pacjentów to są osoby zaszczepione. Czyli w sumie pacjentow niezaszczepionych w stanie ciezkim z powodu korony jest max z 10 tys( pewnie mniej). I to oni blokuja ludziom dostep do słuzby zdrowia???
wolność słowa?
2022-01-18 19:54:28
"Czy w tzw. liberalnej demokracji istnieje jeszcze wolność słowa?" Ta "demokracja liberalna" to jest nowa nazwa systemu znanego jako KAPITALIZM! Bracia starsi pytają się - wolność słowa? Gzie to kupić i za ile sprzedać?
No właśnie
2022-01-14 07:05:09
Co wam to przypomina? Za głośne wypowiadanie poglądów sprzecznych z obowiązującymi zwalniano z pracy za komuny. Czy w tzw. liberalnej demokracji istnieje jeszcze wolność słowa?
Za co???
2022-01-12 22:13:31
Przecież wypowiedż tej pani jest zgodna z prawdą!
@@ o tym mówią
2022-01-12 19:08:31
Bredzisz synku. Testy PCR zawierają startery w których zbyt wiele się namnaża, by mówić precyzyjnie, że to akurat coronavirus C-19, o ile coś takiego jest. Sekcji zwłok znarłym na rzekomego covida nie robiono, aby móc potwierdzić przyczynę śmierci. Jeśli zamknie się całą służbę zdrowia trudno oczekiwać, że ludzie przestaną umierać na zawały, wylewy, choroby nowotworowe,ale składki na NFZ pobierano nieprzerwanie.Chirurgia,diagnostyka nie pracowała,gdzie kasa z oszczędności na zdrowiu Polaków?
Cytat ...
2022-01-12 15:25:14
"Dziewczyny które się zaszczepią mogą zostać bezpłodne" tak to z polskiej szkoły / bez komentarza .....
@ o tym mówią
2022-01-12 13:38:38
Idioto, nie chodzi o ilość zakażeń wykrytych, a o ilość zgonów. Ilość zakażeń jest pochodną ilości testów. Im mniej testów tym mniej zakażeń. Polska jest w czołówce światowej w ilości zgonów, STO TYSIĘCY na 37 milionowy naród w środku Europy zdiagnozowanych covidem. Drugie STO TYSIĘCY to zgony spowodowane brakiem opieki lekarskiej, bo jest ona blokowana przez covidowców. Nieszczepienie jest kretynizmem i szczytem debilizmu i powinno być karalne jak zabójstwo z premedytacją.
O tym mówią
2022-01-12 09:42:50
"bracia starsi"; - bysznesz sze kręczy, to ważne!
O tym mówią
2022-01-11 23:01:04
Sami eksperci w tym WHO, że jeszcze nigdy cała populacja nie została wyszczepiona szczepionka przygotowana w tak krótkim czasie. O tym że firmy które opracowały szczepionki nie są w stanie ocenić długofalowych mówią same firmy w umowach zawieranych z państwami. Poza tym państwa wyszczepiona powyżej 80% każdego dnia biją rekordy zachorowań.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA