Sobota 22 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Znamy szczegóły nowych obostrzeń - zapowiedzianych przez rząd - w związku z pandemią koronawirusa

Data publikacji: 2021-12-07 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-08 18:13
Znamy szczegóły nowych obostrzeń - zapowiedzianych przez rząd - w związku z pandemią koronawirusa
Fot. Twitter Ministerstwa Zdrowia  

We wtorek Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Szczegóły przedstawiamy poniżej. 

Nowe limity w lokalach, hotelach i kinach

Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach ("Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę") - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Jeśli właściciel hotelu czy restauracji będzie chciał przyjąć kogoś ponad limit, będzie musiał sprawdzić certyfikat szczepienia u takiej osoby. Będzie to zapisane w ustawie – poinformował we wtorek wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Dodał, że także od 15 grudnia zostają obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. - Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - mówił.

Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

"Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane" - poinformował Kraska. 

Od 20 grudnia nauka zdalna w szkołach

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i szkołach średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Chcemy także - dodał - "aby od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych, czy też nauczyciele, byli poddani obowiązkowemu szczepieniu przeciwko Covid-19". 

- Żłobki i przedszkola będą otwarte po 20 grudnia - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Obowiązkowe testy dla współdomowników

Od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Również od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc.

- To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona – dodał Kraska.

Pracodawca będzie mógł poprosić o test

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia odniósł się we wtorek na konferencji prasowej do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

W nowym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom szczepienia pracownicze - poinformował Adam Niedzielski

Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup

Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

(PAP, mj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wuj Dobra Rada
2021-12-08 18:00:56
Taka mała rada dla Ministerstwa Zdrowia. Przestańcie Mejzolić.
do PO_niższego
2021-12-08 12:46:58
w_PiS_u; na takie "bule" była rada Komorowskiego; -weź kredyt i zmień pracę. Radził na problemy także "lewatywę". Faktycznie z "koronami" jest problem, ale ten samograj nigdy się nie skończy, doputy istnieje "kasa" do zarobienia. To jest podobne do "holokaustu" z odszkodowaniami dla zagazowanych i spalonych w "polskich obozach". Problem z "kowidem" jest i należy się tym zająć, ale cyrk z nim jest jeszcze większy.
do @do Alicja
2021-12-08 10:33:12
Z twojej wypowiedzi wynika, że w Urzędzie Marszałkowskim mogą dostać pracę tylko ci co są zaszczepieni i wezmą kredyt? Ok, ile wystarczy wziąć tego kredytu, bo czemu nie, może i zmieniłabym pracę, żeby siedzieć w domu. Człowieku czasami zastanów się najpierw o co ci chodzi i co chcesz napisać. Nie chcesz to się nie szczep ale nie powinno być żadnej dyskryminacji czy ktoś jest zaszczepiony czy nie. Każdy z nas tak samo przenosi wirusy i tak samo może zachorować i to jest istota problemu.
tylko pytam
2021-12-08 10:22:34
Dwa tematy. Mieszkam w dużej spółdzielni, administracja oddzieliła się od nas mieszkańców niemal zasiekami, no bo zaraza, ale ci sami urzędnicy bez problemu wychodzą do pobliskiego dyskontu i mieszają się pospólstwem, którego generalnie się obawiają. Ciekawe że w biurze się obawiają coronki a na zakupach już nie !!! Druga. Dlaczego nie leczy się coronki tylko walczy się ze społeczeństwem, zakazami, obostrzeniami, zamykaniem, paszportami no i zmuszaniem do ukłucia w ramię mimo że nieobowiązkowe!
do @ Alicja
2021-12-08 09:48:32
"Ja zapieprzam w robocie a niezaszczepieni co chwila chodzą sobie na kwarantannę ..." To "weź kredyt" i zmień pracę na pracę w Urzędzie Marszałkpwskim, tam siedzę w domu zaszczepieni.
Myśl
2021-12-08 09:12:55
Przepraszam, ale jedynie o kant d... można te obostrzenia potluc. To tylko dokopywanie przedsiębiorcom, zwalanie na nich całej odpowiedzialności i efektów złości niezaszczepionych. Wszystko za późno, jeszcze później i wszystko nie tak. To nie jest zapobieganie roznoszenia wirusa, tylko 'mydlenie oczu'. Interes partii władzy ponad wszystko, w tym życie ludzi. Na ludzkim życiu i zdrowiu władzy nie zależy, bo władza ma dobrą opiekę zdrowotną.
PROWIZORKA
2021-12-08 09:04:46
To przesada ..... ok 500 osób umiera - w tym ok 95% niezaszczepionych , pilne zabiegi szpitalne są przekładane o miesiące.... a my mamy prowizorki co by kogoś nie urazić - to jakiś absurd , kopiujmy rozwiązania np włoskie , niemieckie czy portugalskie , honorujmy prawnie covidove paszporty ....
terens
2021-12-08 07:43:45
Wszystko to za późno i za mało. Rząd PiS przez wiele tygodni nie robił nic by walczyć z pandemią.
Aneta
2021-12-08 07:21:08
Trzeba wreszcie dopracować przepisy dotyczące możliwości weryfikowania paszportów covidowych.
Alicja
2021-12-08 07:02:28
To jeszcze wprowadźcie kwarantannę dla osób zaszczepionych jeśli np. w miejscu pracy będzie osoba z dodatnim wynikiem testu na Covid. Jak na razie to zaszczepieni są dyskryminowani w tym zakresie. Ja zapieprzam w robocie a niezaszczepieni co chwila chodzą sobie na kwarantannę a ja muszę za nich zasuwać bo...jestem zaszczepiona. Też chcę taki urlop bez utraty urlopu wypoczynkowego. Też chcę tak pracować tydzień w pracy i dwa tygodnie kwarantanny...
Luki
2021-12-07 21:20:49
3 dawka powinna już być 100% rtęć z cyjankiem a co tam się szczypać. Zaraz omicron pogodzi wszystkich i tych zaszprycowanych i nie. Najważniejsze ze w Biedrze nie ma wirusa. Pani na kasie inaczej już by dawno umarła chyba ze ja chroni maska na brodzie.
Co za Tchórze PIS !!
2021-12-07 18:40:31
Dlaczego wybieracie grupy zawodowe , które i tak są najlepiej wyszczepione ?? Brakuje odwagi wobec wyborców ze wschodniej ściany Wolski Kaczysyna ?? Dlaczego np. księża nie będą podlegać temu obowiązkowi ?? Komunię rozdaja z rąk do ust bez dezynfekcji !!
Mariusz
2021-12-07 17:41:37
Do szprycy zly gaz byl ze twojej rodziny jeszcze niewybili robią to szczepionki na brak mozgu
restaurator
2021-12-07 16:55:16
muszę wprowadzić rabaty dla zaszczepionych skoro oni mi nie ograniczają frekwencji i dają możliwość zapełnienia lokalu w 100%
STETTIN
2021-12-07 16:43:31
WY LUDZIE MAŁEJ WIARY !!!! PREMIER JUŻ DAWNO STWIERDZIŁ , ŻE POKONALIŚMY WIRUSA!!!
@szpryca
2021-12-07 16:30:00
Po co się rozdrabniać?! Przeciwników szczepień do getta i wagonami wywozić do obozów a tam gotowa kąpiel w celu dezynfekcji odpowiednimi środkami. Sa już sprawdzone 80 lat temu. Tych co po miastach ganiają znakować opaskami tak żeby rasa panów szczepanów od razu ich rozpoznawała i nie brukała się ich obecnością w otoczeniu. Dlatego też konieczne na restauracjach w kinach i innych miejscach publiczny tabliczki "Nur für Szczepans" żeby wiedzieli gdzie ich miejsce! Zeby tylko te szczepy działały..
szpryca
2021-12-07 15:54:29
obowiązkowe dla wszystkich od 5 latka wzwyż i będzie spokój, a jak ktoś nie chce to zakaz wychodzenia z domu.
Mariusz
2021-12-07 15:45:59
Ludzie czy wy macie mozgi okres jesienno zimowy czyli grypa pier.. jesc w restauracjach jak mam dom i kuchnie w kinie nic ciekawego a teatr robi nam koalicja obywatelska za szczepionki które nic niedaja płacimy inflacja i co dalej gdzie są szczepionki na raka to jest pandemia a nie pseudo covid
Piotr
2021-12-07 15:09:15
A jak się nauczyciel nie zaszczepi to jakie kary ? Dlaczego o tym ani słowa.
Odszczepcie się
2021-12-07 15:00:28
Kolejne kroki by "testować" cierpliwość społeczną przed kolejnymi restrykcjami a w konsekwencji krok po kroku doprowadzić do całkowitego ubezwłasnowolnienia.Metody jakimi się posługują to te rodem z UB i SB-szantaż i uzależnienie od innych. Nie ma żadnej jasnej klarownej strategii.Wszystko jest robione pod politykę. Dzisiaj "Jałta" podjęła niby jakieś wspólnotowe ustalenia,ale tak naprawdę by teraz gasić pożar.Perspektyw końca nie ma żadnych.
gg
2021-12-07 14:59:02
Gdzie te poważne NOPy kiedy ich człowiek potrzebuje, padło by paru z tych idiotów, i od razu świat piękniejszy by był...
ddd
2021-12-07 14:56:28
Śmieszne są te poluzowania dla zaszczepionych. Oni roznoszą najwięcej, bo są wpuszczani zawsze i wszędzie a i tak chorują.
shoffeq
2021-12-07 14:51:42
A ludność tylko narzeka i nic z tym nie robi ...
robocop
2021-12-07 14:48:01
Czyli stłoczą w klubie 300 zaketchupowanych, którzy też roznoszą wirusa i do tego co 4ty w szpitalu podobno zaszczepiony, aby się dalej masowo zarażali. Ma to sens
hehe
2021-12-07 14:46:36
nie dość że nauczycieli brak to jeszcze kilka procent odstrzelą szczypawkami :) bardzo to rozsądne... żołnierzyków nie szkoda bo i tak nie mają czym strzelać tylko robią sztuczny tłum i zyją wygodnie z podatków
Mario
2021-12-07 14:30:01
Jaka nauka zdalna jeśli to praktycznie przerwa świąteczna
Muchomor
2021-12-07 14:20:26
Pierdolca można dostać.
Jędrek
2021-12-07 14:04:32
Lewica może się sama przymusowo szczepić zwłaszcza na odpornośc od totalności

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA