Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Próbowali wyłudzić pieniądze „na żołnierza WOT”. Nie daj się oszukać

Data publikacji: 22 marca 2020 r. 17:09
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2020 r. 12:10
Próbowali wyłudzić pieniądze „na żołnierza WOT”. Nie daj się oszukać
 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków, robienie zakupów. I to już spróbowali wykorzystać oszuści. Żołnierze podkreślają: żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT.

Oszustowi się nie udało

Operacja pomocowa terytorialsów to: „Odporna wiosna”. Zadania obejmują między innymi dostawy żywności i leków, w tym zakupy. To postanowili wykorzystać oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierza OT.

Do przypadku wyłudzenia pieniędzy doszło w ostatnich dniach w Zabrzu. Oszust zadzwonił do starszej osoby prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje.

- Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką, wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności - mówi Daria Czarnecka, koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. - Dlatego w tym przypadku nie doszło od oszustwa.

Dowództwo WOT natychmiast podjęło działania, które pozwolą w przyszłości wyeliminować próby takich nadużyć. Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, podzieleni są na dwie grupy.

Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadzie nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT.

Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. Żołnierze więc nie mogą od nich pobierać żadnych pieniędzy.

Jak rozpoznać żołnierza WOT?

Żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych, są w odpowiedni sposób oznakowani:

  • na lewym ramieniu mają oznakę „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”;
  • noszą oliwkowy beret i mundur żołnierza Wojska Polskiego.

Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia, najlepiej powiadomić policję oraz koordynatora z brygady WOT.

Wszyscy seniorzy, do których terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymają ulotki, w których znajdzie się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach.

(ip)

Fot. WOT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pogromca nitrasa
2020-03-22 17:49:06
to sa współcześni szmalcownicy .Szumowiny które żeruja na kryzysie .Myśle że powinny być zwiększone kary dla wszelkiej maści szmalcowników.Jedyną ochroną przed wysoką karą dla tych szmaciarzy powinno być dobrowolna zgoda z ich strony na przystapienie do programu testowania szczepionek na koronowirusa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA