Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Terytorialsi wspierają pograniczników i weteranów [GALERIA]

Data publikacji: 17 marca 2020 r. 09:51
Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2020 r. 08:26
Terytorialsi wspierają pograniczników i weteranów
 

Zachodniopomorscy terytorialsi wspierają pograniczników na zamkniętych przejściach granicznych. Rozstawili zabezpieczenia, prowadzą patrole i punty kontrolne.

Po tymczasowym zamknięciu granic Polski prezydent RP Andrzej Duda, w uzgodnieniu z premierem i po konsultacjach z ministrami obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, postanowił o wsparciu Straży Granicznej przez pododdziały sił zbrojnych. Do działania skierowanych zostało tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadania na granicy z Niemcami, przebiegającej wzdłuż naszego województwa, przypadły 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi na przejściach granicznych

W nocy z soboty na niedzielę (15 marca) zachodniopomorscy terytorialsi rozstawili zabezpieczenia na każdym z zamkniętych przejść granicznych w województwie. Zapory typu hesco bastion, wypełnione piaskiem, uniemożliwiają przejazd jakimkolwiek pojazdem. Każde z tych przejść zostało obstawione przez funkcjonariuszy SG, a także pomagającej jej policji oraz żołnierzy WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej na granicy

- Nasi żołnierze, wspierając funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełnią rotacyjną służbę na przejściach, uczestniczą także w połączonych patrolach, aby nie dopuścić do nieuprawnionego przekroczenia granicy - mówi dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. - Przeprowadzenie tej operacji uszczelnienia granicy to duży wysiłek ze strony naszej, niedawno utworzonej przecież brygady.
Zachodniopomorscy terytorialsi pełnią także służbę na lotnisku w Goleniowie, gdzie wspomagają pracę Straży Granicznej.

WOT pomaga weteranom i kombatantom

Terytorialsi zgłosili się także do pomocy weteranom i kombatantom Armii Krajowej po to, by nie narażać starszych, często schorowanych osób na działanie wirusa i kontakt z nosicielami Covid-19. Światowy Związek Żołnierzy AK ma w okręgu szczecińskim około 60 weteranów, cześć z nich wymaga opieki i pomocy. A zachodniopomorscy terytorialsi czują się szczególnie odpowiedzialni za żołnierzy Armii Krajowej, bo to ich tradycje dziedziczy formacja.

- Jesteśmy świadomi, że w obecnej sytuacji osoby powyżej 70. roku życia są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem, dlatego jesteśmy gotowi do tego, aby je chronić i niepotrzebnie nie narażać na niebezpieczeństwo – mówi płk Grzegorz Kaliciak. – Dlatego jesteśmy w stałym kontakcie z prezesem Światowego Związku AK i z samymi weteranami. Jesteśmy gotowi służyć im każdą możliwą pomocą, np. podczas robienia zakupów czy w załatwianiu spraw urzędowych. Do ich dyspozycji jest także nasza psycholog oraz środki transportu.

Dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreśla jednak, że końcowy efekt ciężkiej pracy służb zaangażowanych w walkę z epidemią i wojska zależy przede wszystkim od każdego człowieka.

- Walka z koronawirusem trwa, a jej efekt zależy nie tylko od pracy tych służb, ale od zachowania każdego z nas osobna: od odpowiedzialności za swoje czyny i podejmowane decyzje oraz stosowania się do komunikatów służb sanitarnych - mówi płk Grzegorz Kaliciak.

(ip)

Fot. 14ZBOT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wocia
2020-03-18 08:22:27
Szkoda, że Kurier nie zapytał po jakiego grzyba tam Policja? Od pilniwania granic jest SG... to, że Policja musiała wystawić swoje patrole na granice sparaliżowało prace nie jednej jednostki, zwłaszcza tych przygranicznych... nie mówiąc o tych z głębi województwa. Policja w ogóle nie powinna tam być! Prawda jest taka, że wojsko pojawiło się tam dopiero po kilku dniach...
do @Viola
2020-03-18 08:19:37
Z Gestapo to współpracowała NSZ w szczególności Brygada Świętokrzyska
zdziwiony
2020-03-17 14:48:20
Pięciu mundurowych i dwa radiowozy. Po jaką cholerę taki pokaz siły?
@Viola
2020-03-17 13:06:32
Armii Ludowej? Dziewczyno armia ludowa najbardziej wsławiła się operacja przekazania zdobytych akt AK do Gestapo. Ja wiem że dla Ciebie może to był akt bohaterstwa ale dla reszty Polaków raczej nie.
taaaa...
2020-03-17 12:44:49
W czasach minionych patrzyli na tych co po lewej stronie stoją.. jacy piękni .. itd, choć dobrze wiedzieli że po prawej także stoją, także ich krew została przelana. Dziś patrzą na tych po prawej stronie, choć dobrze wiedzą że po lewej też stoją i też ich krew jest przelana. NO TO PYTANIE TAKIE - czym różnią się od siebie TAMCI z OBECNYMI ???? ..Brawo!!! .. tak, tak.. NICZYM!!!!
jajo
2020-03-17 12:41:04
Coraz więcej darmozjadów na granicach , a kolejki coraz dłuższe.
@Violairesztalewactwa
2020-03-17 12:22:24
to zadanie dla was... przez kilkadzisiąt lat lewactwo mordowało zołnierzy AK, NSZ, ŻW - dlatego teraz trzeba równoważyć...
Raf
2020-03-17 11:47:31
Zgadzam się z Viola. Jak będą nas bronić to tez wybiórczo?
zgr-edo
2020-03-17 10:57:24
Przejście graniczne Gryfino- Mescherin jest całkowicie zamkniete, więc w czym ta gwardia Macierewicza pomaga pogranicznikom ? Popieram wpis Violi, to obrzydliwe aby tak prowokacyjnie lekceważyć żołnierzy walczących przeciwko faszystowskim Niemcomi faktycznych zdobywców ziem zachodnich, obecnie w granicach Polski. To nie była ich wina jakiego orzełka nosili na czapkach.
Viola
2020-03-17 10:00:37
Bardzo ładnie, że wspierają kombatantów, ale dlaczego tylko z jednej organizacji? A co z kombatantami Armii Ludowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, I i II Armii Wojska Polskiego?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA