Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Terytorialsi pomagają Caritas w walce z epidemią

Data publikacji: 21 marca 2020 r. 11:11
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2020 r. 11:31
Terytorialsi pomagają Caritas w walce z epidemią
 

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przekaże tysiąc paczek żywnościowych osobom, które trafią na przymusową kwarantannę. Transportem tej żywności do centr dystrybucyjnych w Szczecinie i Koszalinie zajęli się żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W skład każdego z tysiąca zestawów żywnościowych wchodzą m.in.: mleko, konserwy mięsne i rybne, dżemy czy makaron.

Zestaw na początek

- To produkty o dłuższym terminie ważności. Trafią do osób, które zostaną poddane kwarantannie i nie będą w stanie same zaopatrzyć się w żywność. Nazwałbym to „zestawem na początek”, póki nie otrzymają dalszej pomocy - wyjaśnia dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Maciej Szmuc. - Pozyskaliśmy ją na atrakcyjnych warunkach z sieci Carrefour i Selgros. Najpierw trzeba było je przetransportować do naszych magazynów w Szczecinie a potem do Koszalina. I w tym pomogli żołnierze Obrony Terytorialnej.

- Dowództwo zachodniopomorskiej brygady zadeklarowało, że może zająć się przewiezieniem tej żywności. To bardzo potrzebna pomoc, bo nie dysponujemy ani takimi środkami transportu, a w czasie panującej epidemii nasi wolontariusze - często ludzie starsi - obawiają się angażować w prace i wychodzić na zewnątrz - wyjaśnia ks. Maciej Szmuc.

Zachodniopomorscy terytorialsi najpierw zabrali żywność na ciężarówkę z jednego z marketów, potem zawieźli ją do centrali caritas w Szczecinie, gdzie do magazynu trafiła połowa ładunku. Druga połowa wraz z tym, co było w magazynie z drugiego marketu, załadowali na ciężarówkę i taki ładunek zawieźli do Koszalina. Tam wypakowali żywność do magazynu koszalińskiego Caritas. W ten sposób połowa paczek znalazła się w Szczecinie, druga połowa w Koszalinie.

Terytorialsi

- Ta żywność trafi z naszych magazynów do miejskich i gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej - wyjaśnia ks. Szmuc. - To one będą zajmowały się dalszą dystrybucją żywności wśród osób objętych kwarantanną.

To był pierwszy, ale na pewno nie ostatni transport Caritas dla potrzebujących. Archidiecezja w ramach programu operacyjnego pomocy żywnościowej przygotowuje dystrybucję kolejnych paczek dla potrzebujących za pośrednictwem parafii. Zachodniopomorscy terytorialsi już zapowiedzieli swoją pomoc.

Terytorialsi wspierają kombatantów Armii Krajowej 

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, zluzowana po kilku dniach przez żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej z posterunków i patroli na granicach państwowych, przeszła teraz w tryb bezpośredniej pomocy administracji publicznej i samorządom. 

- Oprócz współpracy z Caritas żołnierze OT pomagają także weteranom i kombatantom Armii Krajowej po to, by nie narażać starszych, często schorowanych osób na działanie wirusa i kontakt z nosicielami Covid-19. Światowy Związek Żołnierzy AK ma w okręgu szczecińskim około 60 weteranów, cześć z nich wymaga opieki i pomocy. A zachodniopomorscy terytorialsi czują się szczególnie odpowiedzialni za żołnierzy Armii Krajowej, bo to ich tradycje dziedziczy formacja - mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze WOT są także zaangażowani w pomoc innym walczącym z epidemią służbom działając w ramach tzw. Wojskowych Zespołów Zadaniowych, którym zadania wyznacza wojewoda zachodniopomorski. - Ci żołnierze są w stałej gotowości. Jesteśmy także gotowi do wsparcia szpitali. Chodzi o pomoc w transporcie sprzętu. Do dyspozycji jest także nasz psycholog, który pomaga osobom w izolacji, kwarantannie, przetrwać ten ciężki czas - mówi dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Grzegorz Kaliciak.

(ip)

Fot. 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cap kościelny!
2020-03-23 09:09:18
Z ogromną przyjemnością przeczytałem poniższe komentarze o 'ofiarności"kościelnej firmy Caritas!!! Cieszy mnie, że tak wielu Szczecinian ma otwarte oczy i umysły i wie co się dzieje w takich zachłannych "firmach" jak kk i jego pochodne.
Edmund
2020-03-22 14:10:30
Jak juź to czemu robią to źołnierze z OTK a nie zawodowi?Przecieź im trzeba za to dodatkowo zapłacić.Co innego źołnierze zawodowi.Oni i tak biorą kasę cały czas i tak naprawdę nic nie robią.
@@@ Juras
2020-03-21 21:56:38
Sam Owsiak dba o transparentność. Na stronie internetowej WOŚP można znaleźć rozliczenia kolejnych finałów, a także sprawozdania finansowe fundacji (każde z nich sprawdza firma audytorska). "Fundacja WOŚP środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej (Finał WOŚP) w całości przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych, co wykazujemy w publikowanych w części I sprawozdaniach ze sposobu wydatkowania zebranych środków" – czytamy na stronie. I dalej: "Koszty działalności administracyjnej nie są pokrywane ze środków pochodzących ze zbiórki w ramach Finału WOŚP. Na tego typu koszty Fundacja pozyskuje sponsorów, przeznacza środki z darowizn otrzymanych w ciągu roku, a także z odsetek od lokat bankowych".
@@Juras
2020-03-21 20:58:36
młody kup se liczydło
Prawda o WOŚP i Caritas
2020-03-21 20:38:11
TO JEST ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ!!! W 2014R. CARITAS NA CELE CHARYTATYWNE WYDAŁ TYLKO 13% SWOICH PRZYCHODÓW, CZYLI NIESPEŁNA 3 MILIONY. ALE NA SWOJĄ ADMINISTRACJĘ WYDAŁ 19%. PONAD 4 MILIONY ZŁOTYCH!!!!!! Dla porównania WOSP na cele charytatywne wydał ponad 50 Milionów!!!!! Czyli około 90% zebranych środków. RANKING FUNDACJI: 1.PRZYCHODY: WOSP - 60 MILIONÓW CARITAS - 20 MILIONÓW 2. KOSZTY ADMINISTRACYJNE WOŚP - 4,7MLN (8% PRZYCHODU) CARITAS - 4,1MLN (19% PRZYCHODU)
@ Juras
2020-03-21 20:29:23
Kim trzeba być ,żeby za tyle zakupionego sprzętu przez WOŚP pisać takie słowa ...Mam nadzieję ,że wypiszesz się na własne żądanie ze szpitala , gdyby mieli cię podłączyć pod sprzęt oznaczony serduszkiem PISi "mędrcze"
Juras
2020-03-21 19:05:36
Gdzie jesteś? Polska w potrzebie a ty gdzie? Juras chcesz piątaka?
Pracownik z Londynu
2020-03-21 17:03:39
My z kwarantanny nie potrzebujemy pomocy ,stać nas na zamawianie porządnego żarcia.Przeciez miesięcznie zarabiamy tyle co w Polsce za pół roku większość.
a ile przekręcą na boku
2020-03-21 12:46:29
Nie od dziś wiadomo, że Caritas nie jest instytucją godną zaufania
Ateistka
2020-03-21 12:08:04
Dobrze- niech wraca do ludzi to co sami dali...Taka mala sugestia- dawac wszystkim potrzebujacym i nie trabic o tym komu sie daje:).
zgr-edo
2020-03-21 12:07:10
Po kiego grzyba OTK potrzebna na zachodniej granicy państwa ? pewnie się w Warszawie boją, że tubylcy za bardzo europejscy i nie lubią komunistów z PiS. Caritas swoje magazyny zapełnia towarem które wcześniej zakupiło państwo, albo zarekwirowało państwo.Caritas to pralnia pieniędzy Opus-Dei i banku watykańskiego. Pomocą charytatywną powinno zajmować się PCK, ale tam ciężko zrrobić przekręt, no chyba, że rządzą tam towarzysze partyjni PiS.
Viola
2020-03-21 11:57:00
Najpierw Caritas wyciąga od ludzi i firm pieniądze a następnie rękami żołnierzy "daje" pomoc. Bezczelność czarnej kasty nie zna granic. Najwięcej pieniędzy pochłania utrzymanie Caritasu czyli cudowny samograj finansowy - zupełnie jak Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie pod skrzydłami niejakiego Słoki.
Cant-ritas
2020-03-21 11:22:58
Więcej po drodze zmalwersują niż pomogą

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA