Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Terytorialsi angażują się w walkę z koronawirusem!

Data publikacji: 2020-03-14 18:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-15 13:33
Terytorialsi angażują się w walkę z koronawirusem!
 

Żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej angażują się w walkę z koronawirusem. WOT w całym kraju zostały postawione w stan podwyższonej gotowości, osiągając status „czerwony”. To oznacza to, że wszyscy żołnierze mają być gotowi do podjęcia zadań w związku z walką z epidemią w ciągu 12, a wybrane grupy żołnierzy nawet w ciągu 6 godzin.

Część żołnierzy już została skierowana do zadań wspierających inne służby.

- W czasie szerzenia się koronawirusa młodzi zachodniopomorscy terytorialsi bez wahania zgłosili się do służby na pograniczu, lotnisku i do pomocy weteranom - mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zakresem zadań żołnierzy koordynuje powołany przy wojewodzie zachodniopomorskim Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego. Kilkudziesięciu z nich skierowanych zostało do wsparcia pograniczników z Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej i strażaków, służby wspomagającej pracę w porcie lotniczym Szczecin - Goleniów i pomocy weteranom Armii Krajowej.

- To młodzi ludzie, na co dzień uczniowie, którzy w normalnym czasie mieliby lekcje w szkołach - podkreśla Górka. - Zaledwie przed trzema tygodniami złożyli przysięgę wojskową wraz z około setką żołnierzy zachodniopomorskiej brygady OT. W ostatnich dniach odpowiedzieli na apel dowódcy zgłaszając się do służby w walce z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim.

W ocenie płka Grzegorz Kaliciaka, dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, "młodzi żołnierze zachowali się wspaniale".

- Natychmiast odpowiedzieli na nasze wezwanie i zostali powołani do pełnienia służby - mówi płk. Kaliciak - Rozmawiałem z nimi. Mówili, że składając wojskową przysięgę nie spodziewali się, że tak szybko będą potrzebni społeczeństwu. Podkreślają, że czują się teraz bardzo potrzebni, mogą wspierać walkę z wirusem, służyć innym, po to właśnie wstępowali do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Płk Kaliciak zaznacza, że zadania, jakie wykonują młodzi terytorialsi mają charakter wspomagający pracę innych służb. Na pograniczu i w porcie lotniczym wspierają pracę Straży Granicznej i służb Portów Lotniczych oraz straży pożarnej. Żołnierze zgłosili się także do pomocy weteranom Armii Krajowej, by nie narażać starszych, często schorowanych osób na działanie wirusa i kontakt z nosicielami Covid-19. Światowy Związek Żołnierzy AK ma w okręgu szczecińskim około 60 weteranów.

- W obecnej sytuacji osoby powyżej 70. roku życia są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem, dlatego jesteśmy gotowi do tego, aby je chronić i niepotrzebnie nie narażać na niebezpieczeństwo – mówi płk Grzegorz Kaliciak. - Sytuacja zmienia się dynamicznie, a nasi żołnierze są gotowi do niesienia pomocy społeczeństwu w różnych formach. Można na nich liczyć.

Płk Grzegorz Kaliciak apeluje o odpowiedzialność i stosowanie się do komunikatów służb sanitarnych.

(ip)

Fot. Facebook/Szczecin Airport

Na zdjęciu: Zachodniopomorscy terytorialsi pomagają m.in. w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów

Sonda

Czy odwołanie imprez i zamknięcie niektórych placówek z powodu koronawirusa to dobra decyzja?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obs.ryver
2020-03-15 10:09:37
"Terytorialsi" czyli kacze ZOMO... ORMO...ROMO itd...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ