Funkcjonujący przy głównym wejściu na teren szpitala na szczecińskich Pomorzanach (od ul. Św. Józefa) Punkt Medyczno-Informacyjny przekształcony został w Medyczny Punkt Wstępnej Segregacji Pacjentów (MPWSP). Ma on umożliwić bezpieczną weryfikację wszystkich osób, które chcą wejść na teren szpitala oraz podział i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób.
Namiot MPWSP ma być pierwszym ogniwem segregacji wchodzących na tych z grupy ryzyka i pozostałe osoby. Dyżurujący tam personel medyczny (lekarze, pielęgniarki oraz wspomagający ich studenci PUM w Szczecinie) dokonuje pomiaru temperatury wszystkim osobom przybywającym z zewnątrz. Równocześnie w systemie E-WUŚ sprawdzana jest informacja o ewentualnym przebywaniu danej osoby na kwarantannie. Zbiera się też wywiad epidemiologiczny
- Prosimy, by szczerze, zgodnie z prawdą odpowiadać na pytania i nie zatajać jakichkolwiek informacji, które mogą być istotne dla personelu, weryfikującego stopnień ryzyka zakażeniem od udzielającego wywiadu pacjenta - apeluje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie. - Jedna osoba zatajająca fakt kontaktu z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem jest w stanie wyłączyć z pracy w szpitalu od kilku do kilkudziesięciu osób na od kilku godzin do kilkunastu dni. Pomyśl, że przez to Ty lub ktoś z Twojej rodziny, przyjaciół, bliskich będzie pozbawiony pomocy, kiedy trafi do szpitala. Czy warto? - pyta rzeczniczka.
Szpital zaprezentował też listę pytań, na które udziela odpowiedzi każdy pacjent i prosi wszystkich przybywających o ich przeczytanie oraz zastanowienie się nad odpowiedziami. Są to pytania:
U pacjentów wjeżdżających samochodami (również jako pasażerowie) personel MPWSP mierzy temperaturę i zbiera wywiad (od wszystkich osób w samochodzie).
- Zapewniamy, że każda osoba potrzebująca pomocy – tę pomoc otrzyma. Te działania mają na celu odpowiednie zabezpieczenie pacjentów i personelu, który podchodząc do pacjenta z grupy ryzyka mysi być zabezpieczony w środki ochrony indywidualnej, by chronić siebie i innych. Powyższe czynności mogą powodować spowolnienie ruchu przy wejściu do SPSK-2. Prosimy o zrozumienie i cierpliwość oraz o stosowanie się do zaleceń pracowników ochrony i personelu medycznego z MPWSP. Robimy to dla zdrowia nas wszystkich - apeluje Bogna Bartkiewicz.
(ip)
Fot. Dariusz Gorajski
Na zdjęciu: Pacjentom wjeżdżającym na teren szpitala samochodami personel medyczny mierzy temperaturę.