Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Powstał Medyczny Punkt Wstępnej Segregacji Pacjentów przy szpitalu na Pomorzanach

Data publikacji: 19 kwietnia 2020 r. 09:08
Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2020 r. 20:01
Powstał Medyczny Punkt Wstępnej Segregacji Pacjentów przy szpitalu na Pomorzanach
Pacjentom wjeżdżającym na teren szpitala samochodami personel medyczny mierzy temperaturę. Fot. Dariusz Gorajski  

Funkcjonujący przy głównym wejściu na teren szpitala na szczecińskich Pomorzanach (od ul. Św. Józefa) Punkt Medyczno-Informacyjny przekształcony został w Medyczny Punkt Wstępnej Segregacji Pacjentów (MPWSP). Ma on umożliwić bezpieczną weryfikację wszystkich osób, które chcą wejść na teren szpitala oraz podział i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób.

Namiot MPWSP ma być pierwszym ogniwem segregacji wchodzących na tych z grupy ryzyka i pozostałe osoby. Dyżurujący tam personel medyczny (lekarze, pielęgniarki oraz wspomagający ich studenci PUM w Szczecinie) dokonuje pomiaru temperatury wszystkim osobom przybywającym z zewnątrz. Równocześnie w systemie E-WUŚ sprawdzana jest informacja o ewentualnym przebywaniu danej osoby na kwarantannie. Zbiera się też wywiad epidemiologiczny

- Prosimy, by szczerze, zgodnie z prawdą odpowiadać na pytania i nie zatajać jakichkolwiek informacji, które mogą być istotne dla personelu, weryfikującego stopnień ryzyka zakażeniem od udzielającego wywiadu pacjenta - apeluje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy  Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie. - Jedna osoba zatajająca fakt kontaktu z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem jest w stanie wyłączyć z pracy w szpitalu od kilku do kilkudziesięciu osób na od kilku godzin do kilkunastu dni. Pomyśl, że przez to Ty lub ktoś z Twojej rodziny, przyjaciół, bliskich będzie pozbawiony pomocy, kiedy trafi do szpitala. Czy warto? - pyta rzeczniczka.

O co pytają przybywających do szpitala?

Szpital zaprezentował też listę pytań, na które udziela odpowiedzi każdy pacjent i prosi wszystkich przybywających o ich przeczytanie oraz zastanowienie się nad odpowiedziami. Są to pytania:

  • Czy w ciągu 2 ostatnich tygodni przebywałaś/-eś za granicą?
  • Czy w ciągu 2 ostatnich tygodni miałaś/-eś kontakt z osobą, która powróciła z zagranicy?
  • Czy miałaś/-eś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2?
  • Czy Ty lub ktoś z Twoich domowników jest obecnie objęty nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną? 
  • Czy obecnie występują u Ciebie objawy infekcji (gorączka, kaszel, duszność, katar, bóle mięśni, bóle gardła)?
  • Czy w ostatnim czasie korzystałaś/-eś z porady, wizyty u innego lekarza z powodu wyżej wymienionych objawów (tj. gorączka, kaszel, duszność, katar, bóle mięśni, bóle gardła)?
  • Czy obecnie lub w ostatnich 2 tygodniach występują, występowały wyżej wymienione objawy u kogoś z domowników?

U pacjentów wjeżdżających samochodami (również jako pasażerowie) personel MPWSP mierzy temperaturę i zbiera wywiad (od wszystkich osób w samochodzie).

- Zapewniamy, że każda osoba potrzebująca pomocy – tę pomoc otrzyma. Te działania mają na celu odpowiednie zabezpieczenie pacjentów i personelu, który podchodząc do pacjenta z grupy ryzyka mysi być zabezpieczony w środki ochrony indywidualnej, by chronić siebie i innych. Powyższe czynności mogą powodować spowolnienie ruchu przy wejściu do SPSK-2. Prosimy o zrozumienie i cierpliwość oraz o stosowanie się do zaleceń pracowników ochrony i personelu medycznego z MPWSP. Robimy to dla zdrowia nas wszystkich - apeluje Bogna Bartkiewicz.

(ip)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Pacjentom wjeżdżającym na teren szpitala samochodami personel medyczny mierzy temperaturę.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Skrajna nieodpowiedzialność
2020-04-19 18:27:03
Jest Ustawa RODO,więc pytania,wywiady i ta segregacja populacji pozostają zdecydowanie w kontrze do Konstytucyjnych praw wolności.Każdemu kto przeżył obozy,wojnę każde takie działania władzy ( nie ma znaczenia jakiej ) kojarzą się z hitlerowskim okupantem i "segregacją rasową" Czy naprawdę już tak nisko upadliśmy i zatraciliśmy instynkt człowieczeństwa by posuwać się do tak skrajnie nieodpowiedzialnych metod w imię jakichś rozporządzeń lub wykorzystując do tego obecną sytuację-? Do czego jeszcze idąc logiką działania szpital jest w stanie się posunąć-? stworzycie system znakowań np.gwiazdą lub specjalną szpitalną ( nie mylić z obozową ) numerację zdrowy-chory,do leczenia,do oczekiwania,do hospicjum itd itd-? Opamiętajcie się

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA