Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego w szczecińskim magistracie zawieszone są, do odwołania, bezpośrednie formy udzielania nieodpłatnej pomoc prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Pomoc taka możliwa jest na odległość, po wcześniejszej rejestracji.
W Szczecinie od stycznia 2020 r. funkcjonuje 12 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz 4 punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Lokale, w których miasto zorganizowało te punkty, znajdują się w budynku magistratu przy pl. Armii Krajowej oraz w filii Urzędu Miasta, ul. Rydla. Od początku trwania epidemii, odkąd zawieszono możliwość bezpośrednich wizyt w urzędzie, także porady prawne zmieniły formułę. By z nich skorzystać, trzeba się zarejestrować telefonicznie pod nr. 91 424-50-75 bądź przez internet (wszystkie informacje oraz wniosek dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta) i umówić na wskazany termin.
Przypomnijmy, taka pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Porady są udzielane z zakresu prawa pracy, spraw z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej, prawa rodzinnego i podatkowego. Nieodpłatna pomoc prawna w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przysługuje jedynie osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność. Możliwe jest również otrzymanie porady dotyczącej przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej.
(gan)
Fot. Paulina Sikora