Sobota, 27 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

WYSTAWA. 1980. Jedno plemię

Data publikacji: 18 sierpnia 2020 r. 17:01
Ostatnia aktualizacja: 29 października 2020 r. 11:50
WYSTAWA. 1980. Jedno plemię
 

„1980. Jedno plemię” - to tytuł wystawy plenerowej, którą możemy oglądać na placu Solidarności w Szczecinie. Przypomina wydarzenia z Sierpnia’ 80 i szesnaście miesięcy karnawału „Solidarności” - ze szczególnym uwzględnieniem tego, co działo się w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

- Jest ułożona problemowo – opowiada Agnieszka Kuchcińska – Kurcz, kierownik Centrum Dialogu „Przełomy”, które przygotowało ekspozycję. - Pokazaliśmy m.in. negocjacje ze stroną rządową, działania władzy, narodziny społeczeństwa obywatelskiego, rolę Kościoła. Na wystawie znalazły się znane i mniej znane wypowiedzi bohaterów tamtych wydarzeń. Została także pokazana ówczesna Polska, system kartkowy. Ostatnia plansza pokazuje, jak ważna jest solidarność. Widzimy to kontekście wydarzeń na Białorusi.

Głównym wydarzeniem tamtego czasu w naszym mieście był wielki strajk w stoczni im. Adolfa Warskiego, podczas którego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, popierany przez ponad 300 przedsiębiorstw w regonie. Szczecin, obok Gdańska, stał się głównym ośrodkiem strajkowym w Polsce. W obu miastach pierwszym postulatem był ten dotyczący powołania niezależnych samorządnych związków zawodowych. Zarówno do Szczecina, jak i Gdańska, na negocjacje ze strajkującymi przyjechały komisje rządowe. Ich członkowie zmuszeni byli ustąpić w kwestiach zasadniczych, choć wydawały się one niezmienne od końca II wojny, kiedy w Polsce został narzucony system komunistyczny.

Ekspozycja „1980. Jedno plemię” będzie dostępna na placu do 29 listopada. A na stronie internetowej „Przełomów” możemy oglądać także wystawy „Moja Solidarność” i "Gazeta sierpniowa". Niedługo będzie również dostępna publikacja związana z projektem „1980. Jedno plemię”. ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA