sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > „Przełomy”, czyli hołd dla naszych rodziców

„Przełomy”, czyli hołd dla naszych rodziców

„Przełomy”, czyli hołd dla naszych rodziców
Data publikacji: 2020-01-20 17:00
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-21 12:23
Wywietleń: 813 438849

W ubiegłym roku Centrum Dialogu "Przełomy", filię Muzeum Narodowego na pl. Solidarności w Szczecinie, odwiedziły 39 362 osoby. Odbyło się tam 8 wystaw czasowych. Zorganizowano 26 debat i konferencji oraz 6 promocji książek. A to tylko część działalności tej instytucji. W tym roku też sporo się tam będzie działo.

- To centrum to tak naprawdę hołd dla tych wszystkich ludzi, dla naszych rodziców, którzy przybyli w to miejsce i zaczęli budować coś nowego, piękny dom, którego my powinniśmy być kontynuatorami, aby tożsamość mogła być w nas bardzo głęboko - stwierdziła Anna Bańkowska z zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Agnieszka Kuchcińska - Kurcz, pomysłodawczyni i kierownik "Przełomów", powiedziała, że jednym z hitów ubiegłego roku było spotkanie ze znanym szczecińskim fotoreporterem, Jerzym Undro, który zaprezentował zdjęcia z 40 lat swojej kariery. Wspomniała też o dużej plenerowej wystawie pod hasłem "1989. Próba dialogu".

- To, co mnie ucieszyło, to fakt, że spotkali się na niej ludzie, którzy kiedyś byli razem a dzisiaj są po różnych stronach sceny politycznej. Mam nadzieję, że przy okazji różnych wydarzeń w "Przełomach" nadal tak będzie, że historia będzie przypominać ludziom o wartościach, dla których wtedy, mimo że przecież mieli różne poglądy, byli w stanie iść ramię w ramię i robić wielkie rzeczy dla Polski - stwierdziła.

Debaty w "Przełomach" poświęcone były m.in. obrońcy Lwowa, generałowi Mieczysławowi Borucie - Spiechowiczowi; postawie Francji wobec Polski w 1939, o której opowiadał prof. Pierre Frederick Webber; wrześniowi 1939 w niemieckim Stettinie. Swoje książki promowali m.in. prof. Antoni Dudek, prof. Jan Skórzyński i dr Michał Siedziako.

- W ubiegłym roku otrzymaliśmy wyróżnienie, z którego się bardzo cieszymy, za pracę na rzecz lokalnej społeczności, wyróżnienie zdobyte w najstarszym konkursie muzealnym EMYA - dodała Kuchcińska - Kurcz. - To dla nas potwierdzenie, że to, co robimy tutaj, ma sens.

A kolejne wydarzenia już w najbliższy piątek i sobotę.

- Mamy 80 rocznicę pierwszej wywózki Polaków z Kresów - powiedziała Kuchcińska - Kurcz. - My przewrotnie pokazujemy trochę mniej znany wątek, a mianowicie moment, kiedy wychodzą  z armią Andersa, i opowiadamy o tych, którzy zostali w Afryce. To o 17.30 w piątek. W sobotę 80. rocznica wywozu niemieckich Żydów ze Stettina. Ta akcja poprzedziła ostateczne rozwiązanie, które dotknęło wszystkich europejskich Żydów. Warto zobaczyć film o zapomnianych żydowskich cmentarzach, posłuchać Róży Król z Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów. W sobotę o g. 17.

"Przełomy" zaangażuje się także w inne rocznice - związane m.in. z Sierpniem '80 czy Grudniem '70.

Wystawa stała Centrum Dialogu opowiada o powojennej historii Szczecina. "Przełomy" zostały uznane za najlepszą europejską przestrzeń publiczną – ex aequo z projektem rewitalizacji sadów w Caldes de Montbui w Hiszpanii. Tak zdecydowało jury nagrody European Prize for Urban Public Space 2016. Potem Centrum podczas Festiwalu Architektury w Berlinie otrzymało nagrodę za Najlepszy Budynek Świata. W XXXVII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku otrzymało Sybillę w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne”. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, Anna Bańkowska i Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie