czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > „Przełomy”, czyli hołd dla naszych rodziców

„Przełomy”, czyli hołd dla naszych rodziców

„Przełomy”, czyli hołd dla naszych rodziców
Data publikacji: 2020-01-20 17:00
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-21 12:23
Wywietleń: 625 438849

W ubiegłym roku Centrum Dialogu "Przełomy", filię Muzeum Narodowego na pl. Solidarności w Szczecinie, odwiedziły 39 362 osoby. Odbyło się tam 8 wystaw czasowych. Zorganizowano 26 debat i konferencji oraz 6 promocji książek. A to tylko część działalności tej instytucji. W tym roku też sporo się tam będzie działo.

- To centrum to tak naprawdę hołd dla tych wszystkich ludzi, dla naszych rodziców, którzy przybyli w to miejsce i zaczęli budować coś nowego, piękny dom, którego my powinniśmy być kontynuatorami, aby tożsamość mogła być w nas bardzo głęboko - stwierdziła Anna Bańkowska z zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Agnieszka Kuchcińska - Kurcz, pomysłodawczyni i kierownik "Przełomów", powiedziała, że jednym z hitów ubiegłego roku było spotkanie ze znanym szczecińskim fotoreporterem, Jerzym Undro, który zaprezentował zdjęcia z 40 lat swojej kariery. Wspomniała też o dużej plenerowej wystawie pod hasłem "1989. Próba dialogu".

- To, co mnie ucieszyło, to fakt, że spotkali się na niej ludzie, którzy kiedyś byli razem a dzisiaj są po różnych stronach sceny politycznej. Mam nadzieję, że przy okazji różnych wydarzeń w "Przełomach" nadal tak będzie, że historia będzie przypominać ludziom o wartościach, dla których wtedy, mimo że przecież mieli różne poglądy, byli w stanie iść ramię w ramię i robić wielkie rzeczy dla Polski - stwierdziła.

Debaty w "Przełomach" poświęcone były m.in. obrońcy Lwowa, generałowi Mieczysławowi Borucie - Spiechowiczowi; postawie Francji wobec Polski w 1939, o której opowiadał prof. Pierre Frederick Webber; wrześniowi 1939 w niemieckim Stettinie. Swoje książki promowali m.in. prof. Antoni Dudek, prof. Jan Skórzyński i dr Michał Siedziako.

- W ubiegłym roku otrzymaliśmy wyróżnienie, z którego się bardzo cieszymy, za pracę na rzecz lokalnej społeczności, wyróżnienie zdobyte w najstarszym konkursie muzealnym EMYA - dodała Kuchcińska - Kurcz. - To dla nas potwierdzenie, że to, co robimy tutaj, ma sens.

A kolejne wydarzenia już w najbliższy piątek i sobotę.

- Mamy 80 rocznicę pierwszej wywózki Polaków z Kresów - powiedziała Kuchcińska - Kurcz. - My przewrotnie pokazujemy trochę mniej znany wątek, a mianowicie moment, kiedy wychodzą  z armią Andersa, i opowiadamy o tych, którzy zostali w Afryce. To o 17.30 w piątek. W sobotę 80. rocznica wywozu niemieckich Żydów ze Stettina. Ta akcja poprzedziła ostateczne rozwiązanie, które dotknęło wszystkich europejskich Żydów. Warto zobaczyć film o zapomnianych żydowskich cmentarzach, posłuchać Róży Król z Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów. W sobotę o g. 17.

"Przełomy" zaangażuje się także w inne rocznice - związane m.in. z Sierpniem '80 czy Grudniem '70.

Wystawa stała Centrum Dialogu opowiada o powojennej historii Szczecina. "Przełomy" zostały uznane za najlepszą europejską przestrzeń publiczną – ex aequo z projektem rewitalizacji sadów w Caldes de Montbui w Hiszpanii. Tak zdecydowało jury nagrody European Prize for Urban Public Space 2016. Potem Centrum podczas Festiwalu Architektury w Berlinie otrzymało nagrodę za Najlepszy Budynek Świata. W XXXVII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku otrzymało Sybillę w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne”. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, Anna Bańkowska i Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie