Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Żegluga bezemisyjna. Żagle wracają na morze

Data publikacji: 11 czerwca 2023 r. 19:56
Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2023 r. 07:58
Żegluga bezemisyjna. Żagle wracają na morze
Żaglowiec „De Tukker” został zbudowany w 1912 roku. Fot. Ecoclipper.org  

Zbudowany w 1912 roku żaglowiec „De Tukker" przepłynął w komercyjnym rejsie szlak z Holandii do Portugalii. Licząca 111 lat jednostka może jednorazowo przewieźć około 50 ton ładunku. Z Holandii do Portugalii statek przetransportował słynną holenderską czekoladę, w powrotny rejs z Portugalii zabrał oliwę i wino. Żagle i żaglowce przestają być kojarzone wyłącznie z regatami i wypoczynkiem na wodzie, a coraz częściej stają się obiektem badań i doświadczeń, których celem jest wykorzystanie napędu wiatru do transportu towarów.

„De Tukker" nazywał się wcześniej „Harle Tiefand" i przez wiele lat służył do transportu towarów na wodach przybrzeżnych. Później, kiedy napęd żaglowy w żegludze towarowej zastąpiły silniki, jednostka wykorzystywana była do szkolenia młodych adeptów żeglarstwa. W 2011 roku żaglowiec miał być przerobiony na houseboat, ale jak widać, historia potoczyła się inaczej.

Firma Eco Clipper zdecydowała się na remont jednostki i pokazanie, że w XXI wieku transport ładunków z użyciem siły wiatru nadal jest możliwy.

Autorzy pomysłu mają nadzieję, że mający

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 83% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 09-06-2023

 

Wojciech Sobecki
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zabawne
2023-06-12 01:53:21
ile prawdy jest w twierdzeniu że lewackie ideologie cofają cywilizacje do tyłu... za chwilę będziemy jeść robaki... dziś nie potrafilibyśmy wysłać człowieka na Księżyc - nie mamy takiej technologii...
Słynna holenderska
2023-06-11 20:46:53
czekolada nie istnieje. Najbardziej co jest znane z podobnej półki, to holenderskie kakao ale to i tak było dawno i już nieprawda. Obecnie na rynku królują wyroby globalnych producentów. Niestety nasza cywilizacja pod lewackim zarządem cofa się zarówno w dziedzinie transportu morskiego i jakości i różnorodności produkowanej żywności.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA