Statystyki są wstrząsające: w ubiegłym roku w Polsce 1496 dzieci i nastolatków usiłowało popełnić samobójstwo. 127 młodych ludzi odebrało sobie życie. To o 77 proc. więcej prób niż w roku 2020 i o 19 proc. więcej samobójczych śmierci!
Między innymi o tym problemie rozmawiali uczestnicy konferencji na Uniwersytecie Szczecińskim przygotowanej przez Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.
Wydarzenie otworzył rektor US prof. Waldemar Tarczyński, który stwierdził, że żyjemy w najtrudniejszym czasie od dekad. Najpierw świat do góry nogami wywróciła pandemia. Teraz u naszych granic trwa brutalna wojna, którą możemy oglądać na żywo. Gwałtownie pogarsza się sytuacja ekonomiczna.
- A to największe przeżycie właśnie dla dzieci i młodzieży - stwierdził rektor. - Dzieci nie mają doświadczeń, nie mają bagażu, który pozwala im to strawić i wyznaczyć drogę życia. Są często zagubione.
Z perspektywy praktyka do problemu odniosła się Małgorzata Wyrębska-Rozpara, lekarz psychiatra pracująca w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala w Zdrojach.
- Nasz
...